Benzínová vs akumulátorová kosačka: Výhody a nevýhody ovplyvnia výber

Debata o kvalite trávnika s vaším susedom môže byť poriadne chúlostivou témou. Obzvlášť, ak vaša tráva pred domom nevyzerá ako z obálky časopisu. Situácia môže byť o to vypätejšia, ak je na susedovej strane naozaj zelenšia.

kosačka

Zdroj: pexels.com

Samozrejme, nie každý prikladá tejto téme veľký dôraz, no ak aj vy patríte medzi skupinu ľudí, ktorí považujú pekne upravený trávnik za výstavnú skriňu a vaša stará dymiaca kosačka trhá trávu z posledného, je pravdepodobne načase obzrieť sa po možných alternatívach.

Výber ovplyvňujú vaše požiadavky na kosačku

Trendom posledných rokov sa jednoznačne stávajú akumulátorové kosačky, ktoré sa čoraz viac dostávajú do hľadáčika spotrebiteľov. Samozrejme, mnohí zarytí fanúšikovia spaľovacích motorov ihneď vyrukujú s množstvom argumentov, prečo aku kosačka nikdy nedostane príležitosť preháňať sa po ich trávniku.

Hoci kosačky na batérie majú svoje mínusy, to isté platí aj pre modely so spaľovacím motorom. Obe kategórie nemožno paušalizovať a nakoniec aj tak rozhodne preferencia kupujúceho. Preto je pred kúpou najpodstatnejšie zistiť, čo vlastne od kosačky očakávate a v akých podmienkach budete kosiť najčastejšie.

Benzínové kosačky pracujú dlhšie, avšak za cenu emisií

V porovnaní s väčšinou akumulátorových kosačiek majú kosačky so spaľovacím motorom tendenciu pracovať dlhšiu dobu, najmä v náročnejších podmienkach. V prípade, že sa vám počas kosenia minie benzín, stačí odskočiť do garáže po kanister a jednoducho doplniť nádrž namiesto toho, aby ste čakali na nabitie batérie. V horšom prípade absolvujete 10-minútovú jazdu na čerpaciu stanicu.

lístie tráva

Zdroj: pexels.com

V čom majú aku kosačky navrch?

Pokiaľ ide o protiargumenty fanúšikovskej základne batériových kosačiek, v zásade rozhodujú tri aspekty – hlučnosť, jednoduchosť obsluhy a s tým spojené emisie.

Niet pochýb, že chod akumulátorových kosačiek je tichší v porovnaní s kosačkami so spaľovacím motorom. Aku kosačky dosahujú nižšiu hlučnosť v priemere až o 20 decibelov, čo nie je zanedbateľná hodnota. Zaujímavosťou sú aktuálne prebiehajúce spory v štáte Kalifornia, kde sa miestne úrady rozhodli zakázať používanie malých spaľovacích motorov, aké sa najčastejšie nachádzajú práve v zariadeniach používaných pri prácach okolo domu.

Ako je to s emisiami?

V prípade aku kosačiek v podstate neexistujú žiadne priame emisie plynúce z využívania takéhoto zariadenia. Sekundárne emisie, ako napríklad to, aké zdroje boli pri výrobe batérii použité, alebo to, z akého zdroja pochádza energia, ktorou je akumulátor dobíjaný, je stále tŕňom v päte sveta, ktorý nabáda k postupnému znižovaniu spaľovacích motorov.

polievanie trávnika

Zdroj: pexels.com

Je to však horúca téma, na ktorej sa vo vedeckej obci intenzívne pracuje a neustále sa vyvíjajú technológie, ktoré majú smerovať k väčšej udržateľnosti a šetreniu prírody okolo nás. Batéria využívaná v akumulátorovej kosačke je však s istotou neporovnateľne šetrnejšia ako motor vylučujúci spaliny a nečistoty do ovzdušia.

Pohodlnosť nadovšetko

V neposlednom rade nemožno poprieť ani pohodlie používania aku kosačiek. V prípade správnej starostlivosti a pravidelného dobíjania batérií, stačí len vložiť batériu a kosiť. Úplne odpadá miešanie oleja s benzínom, potreba stabilizátorov paliva, problémy s karburátorom, dusenie, zazimovanie kosačky a neustále naťahovanie štartovacej šnúry, ktoré dá niekedy zabrať viac ako čas strávený v posilňovni.

Rozhodnutie je na vás

Konečné slovo má však vždy spotrebiteľ a ako bolo spomenuté v úvode článku, záleží na preferenciách a potrebách osoby, ktorá bude kosiť najčastejšie. No názory, že akumulátorová kosačka nie je rovnocenným súperom benzínovej, sú už zastaralé. Preto, ak vám váš sused každý víkend spríjemňuje rannú kávu hlukom svojej kosačky, ukážte mu, že to ide aj s noblesou na vašej novej, tichej aku kosačke.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu