Zlato, drahokamy, dlhopisy, akcie – existujú tisíce spôsobov, ako a do čoho môžete svoje úspory investovať. Jedným z najpopulárnejších investičných nástrojov na Slovensku sú nehnuteľnosti. No naozaj sa to oplatí? Ak áno, je nejaký univerzálny návod , ako to robiť efektívne? Aké má nevýhody? Čítajte ďalej.
Ak práve začínate s investovaním do nehnuteľností, nečakajte, že sa stanete odborníkom zo dňa na deň. Áno, kúpou a následným predajom nehnuteľnosti môžete zarobiť nejaké peniaze. Pokiaľ však vaším cieľom je stať sa úspešným investorom, vyžaduje si to aj znalosti, odhodlanie a silné zručnosti. Na čo si dať pozor?
Investovanie do nehnuteľnosti vyzerá ako jednoduchý proces, a toto klamlivé zdanie je navyše podporované tým, že sa u nás touto cestou vyberá čoraz viac ľudí. Odvaha sa síce cení a bez nej vo svete investícií ďaleko nezájdete, neskočte ale do toho zo dňa na deň. Vypracujte si plán, ušetrí vám to mnoho stresu, pomôže vám zarobiť viac peňazí a znižuje riziko stagnácie alebo finančnej straty.
Pred tým, než sa definitívne rozhodnete vykročiť určitým smerom na ceste kúpy bytu, presvedčte sa o tom, že váš plán je starostlivo prepracovaný najmä z dlhodobého hľadiska a že je v súlade s aktuálnymi trendmi, ale aj predpismi a zákonmi. Poraďte sa s odborníkmi, čítajte odborné články a sledujte inzeráty – nielen predaje, ale taktiež aj ponuky prenájmov. Je to dôležité preto, aby ste sa dokázali orientovať v tom, aký zárobok môžete očakávať a na aké typy nehnuteľností je vysoký dopyt. Tieto informácie by sa mali týkať samozrejme tej lokality, ktorú ste si na investíciu vybrali.
Jednu vec by ste mali vedieť hneď, už v tom momente, ako sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľnosti. Za akým účelom plánujete investovať? Zarábať v tomto prípade môžete totižto z 2 zdrojov:
Jasné, určite si nechcete kúpiť niečo „zlé“. No odhadnúť to, čo je to „dobré“, nie je vždy jednoduché. Pokiaľ v danom byte plánujete aj bývať, je úplne prirodzené, že rozhodovať sa budete skôr na základe subjektívnych faktorov (mimochodom, mnohí odborníci presne kvôli tomu nepovažujú kúpu bytu pre seba, teda na bývanie za skutočnú investíciu v tom pravom zmysle slova).
Pri výbere nehnuteľnosti nájdite odpovede na nasledujúce otázky:
Investovanie do nehnuteľností je výborné rozhodnutie, no nie je instantná zlatá baňa. Ak chcete investovať do niečoho, čo vám zarobí nejaké peniaze okamžite, skúste sa popozerať radšej v ponuke iných alternatívnych investičných nástrojov. Keď si kúpite byt alebo dom, je vysoko pravdepodobné, že na začiatku vás neminú nejaké výdavky a že ešte dlhšie obdobie budete v mínuse alebo na nule. Musíte si uvedomiť, že investovanie do nehnuteľnosti je skutočne dlhodobá záležitosť.
Nezabudnite ani na to, že po kúpe bude nehnuteľnosť zrazu predstavovať príliš veľkú časť vášho osobného portfólia. Okrem toho, všetky vaše peniaze (alebo ich významná časť) budú investované do jediného bytu/domu, čo znamená, že čokoľvek sa s touto nehnuteľnosťou stane, návratnosť vašich investícií bude pochybná.
Existujú určité výdavky, s ktorými mnoho ľudí pri kúpe nehnuteľnosti neráta. Pozbierali sme niekoľko príkladov:
Je teda naozaj dôležité, aby ste boli na akúkoľvek situáciu pripravení s dostatočnými úsporami. Investportal.sk odporúča napríklad:
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako na sporenie na rezervu (tipy ako mať viac peňazí), určite navštívte spomínanú internetovú stránku, na ktorej nájdete veľké množstvo zaujímavých článkov zo sveta financií.
0 komentárov