Premeňte svoju obývačku na oázu pokoja a relaxácie

Obývacia izba je miestnosť, ktorá slúži na oddych a prijímanie návštev. Vytvorte si v tomto priestore dokonalú atmosféru za pomoci niekoľkých tipov.

interier sedačka

Zvoľte si štýl

Než začnete nakupovať nábytok, tapety, koberce a doplnky, premyslite si, aký štýl by vám v obývačke vyhovoval. Máte radi prírodné materiály, pastelové farby, alebo vám robí radosť retro atmosféra? Štýl je skrátka rozhodujúci. Vďaka tomu, že si ujasníte, čo chcete, sa pri zariaďovaní vyhnete zbytočne zhotoveným kúskom, ktoré sa vám nakoniec nebudú nikam hodiť.

Na rad prichádza nábytok

Keď máte jasno, v akom duchu sa vaša obývačka ponesie, môžete začať s výberom nábytku. Nemusíte sa pritom držať iba jednej jedinej farby. Dobre vyzerá nábytok v rôznych odtieňoch, dokonca aj v tých úplne kontrastných. Pre lepšiu predstavu, ako bude nábytok ladiť, si vytlačte jeho fotografie a pripnite si ich na moodboard. Hlavné pre nábytok v obývačke je funkčnosť a pohodlie. Dbajte na to, aby stolík a skrinky mali dostatok úložného priestoru (napríklad na noviny, časopisy, sviečky a ďalšie drobnosti) a pohovka bola tou najpohodlnejšou zo všetkých.

Niečo na podlahu, niečo na stenu

Pokiaľ máte výrazný nábytok, nechajte steny biele, zaveste na ne napríklad len pár obrázkov či nejaké fotky. Na podlahu vám bude stačiť jednofarebný koberec s krátkym alebo dlhým chlpom. Ak vás bavia sýte farby, vyberte si nejakú neobyčajnú tapetu, napríklad s ornamentmi či kvetinami – tie sú trendy a zároveň nadčasové. Nemusíte ňou polepiť všetky steny, prestriedajte ju s nejakou umiernenejšou tapetou alebo nechajte niektorú stenu čisto bielu. Nápadnú tapetu skvele doplní aj originálny koberec, stačí zladiť farebnosť.

Osvetlenie a vôňa = detaily, na ktorých záleží

Než začnete obývací priestor dolaďovať vázami, kvetmi, knihami a ďalšími vecami, ktoré vám robia radosť, čaká vás posledný dôležitý krok: osvetlenie a prevoňanie. Bez svetiel a lámp by priestoru chýbal významný punc útulnosti. Nespoliehajte sa iba na luster, k pohovke umiestnite stojaciu lampu a do rohu, napríklad k starožitnému kreslu, lampičku s tónovanou žiarovkou. Celok zharmonizujete pomocou sviečok, aromalámp, difuzéra, vonných tyčiek či niekoľkých kvapiek svojho obľúbeného parfému, ktorý aplikujete na záclony.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu