Sezónna údržba okien: Ako udržať okná v najlepšom stave počas roka

Okná sú dôležitou súčasťou každej domácnosti. Poskytujú prirodzené svetlo, čerstvý vzduch a výhľad na vonkajší svet. Od stavu okien sa odvíja aj energetická účinnosť a zdravie domácnosti. Aby vaše okná zostali vo výbornom stave počas celého roka, je dôležité vykonávať sezónne údržby. Ako na to?

údržba okien

Správna údržba okien nielen prispeje k estetike vášho domova, ale tiež zlepší energetickú účinnosť a zabráni nákladným opravám. Okrem toho, od stavu okien sa odvíja aj stav ovzdušia v domácnosti. Ak sú okná poškodené, môžu prepúšťať nadmernú vlhkosť, ktorá potom môže prejsť do vzniku plesní. Plesne v domácnosti určite nie sú nič prospešné, môžu stáť za vznikom či zhoršením alergií, astmy či iných dýchacích a zdravotných ťažkostí. Pozrime sa spoločne na to, ako udržať okná v špičkovom stave počas každej sezóny, vďaka čomu budú vaše okná fungovať optimálne počas celého roka.

Údržba okien podľa jednotlivých sezón

Jarná údržba

Jar je ideálny čas na dôkladné vyčistenie okien. Umyte sklá a rámy okien, aby ste odstránili nečistoty a špinu nahromadené počas zimy. Skontrolujte tiež tesnenia okien, či nevykazujú známky opotrebovania alebo či sa v nich nenachádzajú praskliny. Vplyvom mrazov sa totiž tesnenia môžu poškodiť, preto je dôležité poriadne ich skontrolovať. Akékoľvek nedostatky v tesnení by sa mali hneď opraviť, aby sa udržala energetická účinnosť a funkčnosť okien. Niekedy sa môže stať, že po zime bude nutná výmena tesnenia na oknách. Počas jarného obdobia by sa tiež mali skontrolovať a namazať všetky pohyblivé časti okien, aby sa zaistil hladký chod okien a predišlo sa hrdzaveniu týchto častí.

Letná údržba

V lete okná otvárame najčastejšie zo všetkých období. Skontrolujte preto sieťky okien, či nie sú roztrhnuté alebo poškodené a podľa potreby ich opravte alebo vymeňte. Počas leta sme tiež najviac vystavení UV žiareniu, preto môžete zvážiť pridanie ochranných UV fólií, aby ste ochránili svoj domov pred nadmerným teplom a škodlivým UV žiarením. To môže nielen zlepšiť energetickú účinnosť okien ale tiež ochrániť váš nábytok, predmety, dekorácie či obrazy vo vašej domácnosti. Zároveň netreba zabúdať na pravidelnú kontrolu a čistenie okien.

Jesenná údržba

Aj vplyvom horúcich slnečných lúčov počas leta môže dôjsť k problémom alebo k uvoľneniu tesnenia. Počas jesene preto venujte pozornosť tesniacim lištám a vymeňte akékoľvek poškodené časti izolácie okien, aby ste zachovali ich tesniace funkcie. Vyčistite tiež odkvapy a zvody na vašom dome – upchaté odkvapy môžu totiž viesť k pretekaniu vody, ktorá by mohla poškodiť rámy okien. Počas jesene udržujte oblasť okolo okien bez lístia a nečistôt. Zachytené listy môžu udržiavať vlhkosť a viesť k tvorbe plesní alebo hnilobe dreva (v prípade, že máte drevené okná).

Zimná údržba

Zima je obdobím, kedy je treba okná ochrániť pred chladom. Určite sa zamerajte na kontrolu izolácie a tesnenia okien. Ak by ste si neboli istí, či vaše okná dostatočne dobre tesnia, môžete si na pomoc privolať profesionálny servis okien, ktorý sa vám na okná dôkladne pozrie. Mali by sa utesniť všetky medzery, aby sa zabránilo prefukovaniu a úniku tepla z domácnosti. Počas zimy taktiež pravidelne odstraňujte sneh a ľad z okenných parapetov a rámov, aby ste predišli ich poškodeniu vplyvom váhy snehu či ľadu a vlhkosti.

Tipy na celoročnú údržbu okien

Okná by sa mali pravidelne kontrolovať, aby nedochádzalo k výrazným poškodeniam. Ideálne, ak by sa kontrolovali každý mesiac. Nemusíte robiť dlhé inšpekcie. Skontrolujte najdôležitejšie časti okien, ako je tesnenie, pohyblivé časti okien a overte plynulosť otvárania a zatvárania okien. Skontrolujte či sa na oknách nevyskytujú uvoľnené časti alebo praskliny či iné poškodenia.

Ak spozorujete akékoľvek problémy, či už s tesnením, nastavením alebo hardvérom okien, určite by ste nemali dlho čakať a tieto nedostatky čím skôr vyriešiť, aby ste predišli ďalším škodám. Či už je nutná výmena tesnenia na oknách, nastavenie priliehania okien či oprava hardvéru alebo akékoľvek iné úkony, môžete sa obrátiť na profesionálny servis okien vo vašom okolí. Servis okien zvyčajne zahŕňa celkovú starostlivosť o okná, od ich kontroly cez údržbu až po opravy a renovácie okien. Profesionálny servis vám môže pomôcť vyriešiť problémy s oknami v krátkom čase za efektívne náklady, pretože v konečnom dôsledku ušetríte na nákladných opravách či výmene okien.

Aj keď mnohé úkony údržby okien je možné vykonávať svojpomocne, odporúča sa nechať si okná odborne skontrolovať aspoň raz ročne. Profesionáli dokážu identifikovať problémy, ktoré nemusia byť pre netrénované oko zrejmé.

Správna údržba okien je nevyhnutná pre ich dlhú životnosť, funkčnosť a tiež energetickú účinnosť. Dodržiavaním týchto tipov na sezónnu údržbu a celoročnej starostlivosti zaistíte, že vaše okná zostanú v optimálnom stave počas celého roka. Pravidelná údržba nielenže zachová estetiku a výkon vašich okien, ale tiež vás ušetrí od nepohodlia a nákladov na veľké opravy alebo výmeny v budúcnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu