Zabudnite na pravidlá v zariadení domácnosti, eklektický štýl sa nimi rozhodne neriadi. Štýly na prvý dojem nespojiteľné a spracovanie nábytku, čo by ste za bežných okolností len ťažko spolu skombinovali. Pripravte sa na neviazanosť, cit pre spájanie zdanlivo nekombinovateľných vecí a prelínanie. Eklektické bývanie je spojením viacerých štýlov, textúr a tvarov, a typické je preň aj spájanie nevídaných farebných kombinácií.
V rámci eklektického štýlu neexistujú žiadne pravidlá. Stačí mať vycibrený vkus, cit pre kombinovanie a prelínanie moderných prvkov s tými z čias dávno minulých. Ide o originálne bývanie, ktoré len potvrdzuje, akou výzvou je samotný eklekticizmus. Vysoká miera individuality jednak zariaďovanie uľahčuje, no na druhej strane sa nám ponúkajú neobmedzené možnosti. Vybrať si môžete prakticky všetko vôkol vás a začleniť to do vášho interiéru.
Eklektický štýl je natoľko svojský, že patrí medzi jednu z tých najzaujímavejších volieb, no zároveň predstavuje to najťažšie, čo ste si mohli vybrať. Limity bez obmedzení, žiadne zásady pri organizovaní a možnosť kombinovať to, čo by ste za bežných okolností nespojili. Pripravte sa na rad experimentov a hľadajte potenciál v predmetoch, v ktorých by ste ho bežne nevideli. Je osobitý, pútavý a diametrálne odlišný, no zároveň aj nesmierne hravý a nevídaný. Taký je jednoducho eklekticizmus.
Nevídaná farebná kombinácia je typická pre tento štýl bývania. (town / Shutterstock.com)
Na prvý dojem takáto domácnosť pôsobí, ako keby ste všetko náhodne pospájali a vôbec sa nezamýšľali nad tým, či tieto predmety k sebe pasujú. Opak je pravdou, každý nábytok či dekoratívny doplnok má precízne zvolené miesto. Všetko v interiéri dokonale ladí a perfektne zapadá do konceptu eklektického štýlu. Takáto bohatá zbierka vzácností je do všetkých detailov premyslená, a práve preto patrí tento štýl bývania k jedným z tých najťažších. Vyžaduje totiž čas.
Nájsť presne to, čo hľadáte, nemusíte hneď, ale až s odstupom času. Svoje vysnívané bývanie tak môžete budovať oveľa dlhšie, no výsledok stojí za to. Môžete sa kochať svojím starostlivo vybudovaným domovom, kde sa môže za každým kúskom skrývať zaujímavý príbeh. Takéto bývanie očarí nielen vás, ale bude pastvou pre oči aj pre všetkých vašich návštevníkov.
Vítané je aj kombinovanie tvarov, materiálov, textúr či rôznych štýlov.
(Lea Rae / Shutterstock.com)
V tomto prípade máte opäť voľnú ruku pri výbere farieb. Či uvažujete nad spojením viacerých výrazných farieb, alebo sa rozhodnete nechať vyznieť len jednu z nich a zvyšok bude v tlmených odtieňoch, táto voľba spočíva len na vás. Nezabúdajte však, že vždy by malo ísť o takú farebnosť v interiéri, ktorá bude ako celok dobre pôsobiť. Spojiť viacero náhodných farieb bez uváženia a rátať s dokonalým výsledkom, to by bolo začiatočníckou chybou. Rozhoduje váš vkus a cit pre to, čo sa hodí a v akej miere. Vždy by totiž malo ísť o vzájomnú harmóniu a dokonalý súlad, a teda nič gýčové.
Spojenie moderného nábytku so starožitnosťami je jednou z charakteristických čŕt eklektického bývania. Zariaďujte bez limitov a spojte čokoľvek, čo vás jednoducho napadne. Moderné umenie na stenách, trendový gauč, starožitné hodiny, etnické prvky na textíliách a vkusný industriálny stolík. Obmena vizuálu prospeje starožitnému nábytku, nebojte sa výrazných farieb. Takto pomerne hravo získate v modernom prevedení aj prečalúnené kreslo s historickým nádychom. Pri inom nábytku zase poslúži napríklad aj nový náter, no nemajte obavy z výrazných farieb. Krikľavo ružová sa v tomto zariadení taktiež nestratí a zohrá podstatnú rolu.
Každý predmet, doplnok či kus nábytku je precízne zvolený tak, aby nepôsobil v tomto priestore gýčovo. (Photographee.eu / Shutterstock.com)
Povolené je prakticky všetko. Či už budete vrstviť textílie, miešať vintage nábytok s tým industriálnym alebo necháte vyniknúť abstraktný obraz vedľa neomietnutých stien. Toto prostredie tvoríte pre seba, nechajte sa tak unášať vlastnými pocitmi a riaďte sa vkusom. Unikátnosť tohto štýlu je jednoducho nezameniteľná.
Okrem rôznych farebných odtieňov hrajú výrazný prím aj ďalšie kontrasty. Kombinácia štýlov, materiálov, tvarov či textúr. Toto všetko môže spolu ladiť, no vždy musí ísť o kompaktný celok, ktorý pôsobí jednotne. Plagáty v retro štýle budú vyčnievať na žltej stene a zaručene upútajú pozornosť nejedného návštevníka.
Pri kontrastoch nejde len o farby. Môžete k stolu postaviť viacero stoličiek rôznych štýlov a prevedení, a necháte tým tento priestor vyniknúť. Atypickosť je vítaná v každom smere a fantázii sa medze nekladú.
Eklektický štýl kombinuje aj to, čo je pre vás na prvý dojem nekombinovateľné.
(Photographee.eu / Shutterstock.com)
Zariaďovanie bývania v eklektickom štýle nie je limitované rozpočtom či konkrétnym typom architektúry alebo umenia. Neexistujú žiadne hranice a umiestniť do svojej domácnosti môžete čokoľvek. Či už dáte nový lak jedálenskému stolu, očarí vás nový konferenčný stolík alebo siahnete po dekoráciách z bazáru, máte veľkú mieru voľnosti. Pravidlá si určujete len a len vy.
Eklektický štýl má svojich skalných obľúbencov, no nájdu sa aj tí, ktorých bývanie v takomto prevedení až tak nezaujme. Hranica je v tomto prevedení pomerne tenká, no aj v dnešnej dobe sa tento štýl teší nesmiernej obľube a záujemcovia neustále pribúdajú. Ak očaril aj vás, prijmite výzvu a pustite sa do zariaďovania. Eklektický štýl je umenie vytvoriť, no ten, kto sa odhodlá, nebanuje. Treba však poznať správny balans, riadiť sa inštinktom a mať pri zariaďovaní nadhľad.
0 komentárov