Vyvýšený záhon: postup, riešenie pestovania rastlín v malej záhrade

Vyvýšené záhony sú v poslednom čase veľmi obľúbené. Majú niekoľko nesporných výhod. Ak investujete čas a energiu do ich vybudovania, budú sa vám odmeňovať hojnou úrodou desať aj viac rokov.

Vyvýšený záhon

Moderné a ekologické pestovanie

Tento moderný spôsob pestovania plodín má viacero výhod. Netreba sa k nemu zohýbať a tak vás pri práci na záhone nerozbolí chrbát. Vďaka základovej vrstve organického materiálu zaisťuje plodinám vzlínajúce teplo. Rastlinkám sa v ňom veľmi darí vďaka špecifickej mikroklíme, dostatku živín aj bez chemického hnojenia a pôde bez burín. Ak ho naplníte kvalitnou zeminou, nemusíte sa obávať zvyškov hnojív v pôde. Nemusíte sa obávať ani škodcov, pri správnom založení záhonu doň nepreniknú hlodavce a slimáky sa takisto až k rastlinám nedostanú. Vďaka jeho unikátnym vlastnostiam ho oceníte aj v menších rozmeroch v malej záhrade.

Tieto záhony sa stali populárnymi aj vďaka komunitným záhradám, v ktorých sú hojne používané. Ide o mikrozáhradky vo vnútroblokoch bytových domov v mestách. Obyvatelia bytových domov zdieľajú tieto záhradky a vo vysokých záhonoch, ktoré sú veľmi efektívne, si spoločne pestujú organické plodiny. Vysoké záhony suplujú chýbajúcu záhradu a zároveň pomáhajú rozvoju medziľudských vzťahov.

Postup vytvorenia vyvýšeného záhonu krok po kroku

Vyvýšený záhon

  1. Ak máme tú možnosť, miesto pre záhon naplánujme v severojužnom smere, kvôli dostatku slnečného svetla po celý deň. Záhonom je takisto lepšie v chránenom kúte záhrady, prípadne medzi domovými blokmi, kde neprefukuje silný vietor.
  2. Podľa našich priestorových možností si zvolíme rozmer záhona. Nemal by byť širší ako 1,5 metra, aby sme do stredu pohodlne dočiahli. Nezabudnite, že okolo záhona potrebuje priestor na chodenie. Na zvolenom mieste vykopeme jamu v zvolených rozmeroch hlbokú cca 30 cm. Dno jamy vyložíme drôteným pletivom ako ochranou pred hlodavcami.
  3. Zapustíme steny záhonu. Mali by mať výšku približne 80 cm, aby sa dovnútra vošli žiadané vrstvy materiálu a zároveň aby sme sa pri práci nemuseli zohýbať. Môžeme ich vytvoriť z paliet alebo železničných pražcov, prípadne kúpiť drevené dosky alebo originál hranoly na vyvýšené záhony. Môžeme použiť aj betón, stienky z tehál alebo dokonca hrubší výplet. Záleží na tom, aký materiál máme k dispozícii a akí sme zruční pri jeho osádzaní. Pri upevňovaní stien do zeme použijeme vhodné kotviace prvky a spojovací materiál , aby steny odolali bočným tlakom či posunom materiálu počas mrazov.
  4. Steny záhonu obalíme zvnútra hrubým igelitom, pogumovanou látkou alebo netkanou textíliou. Táto vrstvička ich bude chrániť pred poškodením a nahnitím.
  5. Na dno záhonu nastelieme vrstvu z hrubších vetví a vetvičiek. Bude tvoriť jadro, zaistí prevzdušnenie pôdy a tlenie materiálu.
  6. Na túto vrstvu poukladáme celé trsy trávy koreňmi nahor, na ktoré navrstvíme 20 až 30 cm vrstvu lístia. Na túto vrstvu nasypeme 20 až 30 cm kvalitného kompostu. Čím postupujeme vyššie, tým by mal byť kompost jemnejší. Časť kompostu môžeme nahradiť aj kvalitnou rašelinou.
  7. Poslednou vrstvou, do ktorej budeme sadiť rastlinky, je kvalitný záhradný substrát. Jednotlivé vrstvy po kladení prelejeme vodou, pekne sa spoja. Zároveň medzi nimi zostanú dutinky vzduchu, ktorý podporí tlenie a prenikanie tepla.

TIP: Ak sa rozhodnete použiť na vytvorenie záhonu osb dosky , poradíme vám ako sa zorientovať pri výbere osb dosiek.

Čo do vysokých záhonov sadiť

Vyvýšený záhon

Vysoký záhon je plný kvalitných živín. Preto v ňom odporúčame pestovať v prvých dvoch rokoch plodiny náročné na živiny, ako sú paradajky, pór, uhorky alebo cukety. V treťom roku vysadíme aj menej náročné rastliny, napríklad špenát, šalát, mrkvu, reďkovku, petržlen.

Do vyvýšených záhonov sa dobre hodí zmiešaná výsadba. Podporuje rast rastlín a takisto ich chráni pred napadnutím škodcami. Príklad dobrej kombinácie rastlín: paradajky – petržlen, mrkva – cibuľa, šalát – reďkovka. Vysoké záhony sú veľmi vhodné aj pre pestovanie byliniek. Dostatok živín a slnečného svetla zaručia hojnosť byliniek počas celej sezóny. V predjarí, pri zakrytí záhona netkanou textíliou, ho je možné využiť aj ako parenisko.

Vyvýšené záhony na svahu

Špeciálne upravené vysoké záhony je možné postaviť aj na svahu. Vyžadujú si však zložitejšiu inštaláciu a pevnejšie kotviace skrutky do zeme . Ak však máte radi terasovité záhrady, týmto spôsobom si môžete vytvoriť svoj malý súkromný kúsok raja vo vlastnej záhrade.

TIP: Jednoduchý návod ako zostaviť vyvýšený záhon nájdete aj v tomto videu:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu