Záhradný nábytok: Inovácie pre pohodlné a štýlové vonkajšie priestory

Zariadenie terasy, väčšieho balkóna či záhradného posedenia sa nezaobíde bez vhodného záhradného nábytku. Aktuálne trendy v tejto oblasti smerujú predovšetkým k modernému dizajnu, šetrným materiálom a najmä komfortu.

hojdacie kreslo stavbaeu

Trendy v zariaďovaní domácnosti i vonkajších priestorov sa neustále menia a prispôsobujú požiadavkám ich používateľov, všeobecnému smerovaniu v oblasti dizajnu i celkovej funkčnosti. U záhradného nábytku to platí dvojnásobne, pretože na rozdiel od klasického nábytku musí spĺňať oveľa náročnejšie kritériá spojené s odolnosťou voči poveternosti, stabilitou a náročnosťou údržby.

Aké sú súčasné trendy v oblasti záhradného nábytku

V minulosti bol predstavoval záhradný nábytok vedľajšiu kategóriu v oblasti interiérového (resp. exteriérového) dizajnu a ponúkané modely sa výrazne obmedzovali na jednoduché plastové riešenia, ktoré neboli veľmi pohodlné a vyznačovali sa pomerne nízkou životnosťou. Využívanie terás či záhradných priestorov sa však v posledných rokoch stáva stále väčším trendom, čo reflektuje i výrazný rozmach v oblasti exteriérovom nábytkárstva. Súčasné modely sú navrhované tak, aby boli pohodlné, štýlové a praktické.

Používané materiály záhradného nábytku

Výroba záhradného nábytku typicky využíva materiály, ktoré dobre odolávajú poveternosti. K tradičnému drevu a hojne využívanému plastu sa v posledných rokoch pridávajú najmä kombinácie klasických materiálov a súčasné technológií. Prírodné materiály, ktoré v minulosti vedľa dreva zastupoval najmä ratan sa pridávajú ich umelé alternatívy s veľmi atraktívnym a variabilným vzhľadom a samozrejme kovy zaisťujúce stabilitu. Moderný záhradný nábytok je výrazne nápaditý predovšetkým s ohľadom na konštrukciu či zvláštne riešenia, farebná paleta je však zúžená na nenápadné prírodné farby (zelená, hnedá, biela, čierna apod.) splývajúce s prostredím, príklady moderných riešení záhradného nábytku nájdete tu.

Typické znaky moderného záhradného nábytku

Moderný nábytok na záhradu či terasu sa vyznačuje najmä optimalizovanou konštrukciou a snahou o maximálne využitie funkčnosti a zvláštneho štýlu. Klasický nábytok obvykle zahŕňal stôl so stoličkami, ktoré boli v rozšírenom prevedení doplnené väčšou hojdačkou. Trendom poslednej doby sú najmä pohodlné sedačky, lavice a lehátka, závesné kreslá a špeciálne úložné priestory. Rovnako ako u interiérového nábytku sa veľký dôraz kladie na funkčnosť a praktickosť, moderný nábytok je tak obvykle riešený ako multifunkčný, ponúkajúci možnosť posadenia či položenia kombinovaný s odkladacím alebo úložným priestorom.

Ako vyberať záhradný nábytok pre rôzne účely

Ponuka záhradného nábytku je veľmi široká, pre vaše potreby by ste sa však mali vždy rozhodovať najmä podľa toho, do akého priestoru bude umiestnený. Ak sa chystáte zariaďovať menší balkónik či terasu, je vhodné vyberať nábytok, ktorý vonku môžete nechávať celoročne. Záhradný nábytok pre vytvorenie posedenia na záhrade sa spravidla používa nárazovo a väčšinou sa celoročne vonku nenecháva. S ohľadom na frekvenciu používania je tak potrebné voliť nábytok vhodnej odolnosti, ale tiež nárokov na údržbu. Celoročnú poveternosť dobre znáša nábytok plastový, ideálny je tak umelý ratan, ktorý sa jednoducho udržuje, alebo kovový rám s výpletom. Na sezónny nábytok sa často využíva i drevo, jeho údržba však vyžaduje pravidelné ošetrovanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu