Uvažujete o stavbe drevodomu? Pozor na zavádzajúce reklamy!

V súčastnosti vládne trend, kedy si množstvo ľudí nedisponujúcich dostatočným budgetom na stavbu klasického domu volí cestu montovaných domov a drevodomov. Je pravda, je to mnohokrát lacnejšia alternatíva, no pred definitívnym výberom dodávateľa si treba poriadne preštudovať, čo za ponúkanú cenu dostanete. Mnohé firmy lákajú na až prehnane nízku cenu slovami „Postavte si vlastné bývanie už od 29 999 eur“. Tu ale odporúčame zamerať sa na slovko „od“. Finálny produkt – stavba nakoniec prekročí túto sumu veľakrát až niekoľkonásobne.

Prečo nie je reálne postaviť kvalitný drevodom za necelých 30 000?

Hlavným dôvodom je dlhoročná  skúsenosť, že kvalita niečo stojí. Pokiaľ má drevodom spĺňať všetky požadované kvalitatívne predpoklady pre zdravé dlhodobé bývanie, nie je možné pri súčasných cenách materiálov vtesnať jeho cenu do 29 999 eur. Pri drevodomoch je potrebné dbať najmä na kvalitu použitého dreva a materiálov. Odborníčka z firmy M-House Ing. Petra Jakubová vysvetľuje: „Kvalitná stavba by mala byť postavená predovšetkým z KVH hranolov, čo predstavuje drevo s certifikátom (vyhlásenie zhody) sušené na 12-15% vlhkosť. Takéto drevo sa vyznačuje tvarovou stálosťou, vysušené drevo sa nekrúti, ani nepraská. V prípade drevostavieb tvorí veľkú časť obvodového plášťa tepelná izolácia, kde väčšina firiem používa izolačné materiály na báze polystyrénu alebo minerálnej vlny. Oproti nami používanej kvalitnej drevovláknitej izolácii majú tieto izolácie niektoré nevýhody, ktoré sa z hľadiska dlhodobého používania stavieb prejavia časom.“ Ďalej upozorňuje na to, že polystyrén je difúzne uzavretý, čo znamená že má vysokú hodnotu difúzneho odporu – vodné pary ním neprechádzajú a v interiéri sa môžu tvoriť plesne. Zároveň má nízku odolnosť voči požiaru, v prípade ohňa sa požiar rýchlo šíri, taví sa a odkvapnuté časti šíria požiar ďalej. Taktiež sa hovorí o jeho sublimácii ako o negatívnej vlastnosti, ktorá znižuje jeho životnosť. Prírodné materiály s vysokou životnosťou majú vzhľadom na kvalitu a väčšiu objemovú hmotnosť, na ktorú sa pochopiteľne používa väčšie množstvo materiálu aj vyššiu cenu.

m-house-drevodom

Firmy šetria kde sa dá

To platí nie len na spomínaných materiáloch, ale aj dodávateľoch. Firmy veľa krát hľadajú najlacnejších pracovníkov a dodávateľov a tým šetria peniaze na úkor kvality. Tu je však potrebné myslieť na fakt, že dom sa stavia zväčša na celý život a nie iba na jednu sezónu. Je dôležité, aby ste si dobre preverili a správne vybrali dodávateľov svojej investície, ktorá určite nie je malá. Staviť by mali na kvalitu prevedenia, precíznosť, zaučený a spoľahlivý tým ľudí. Ďalšie informácie sú na: www.mhouse.sk

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu