Pohodlie počas spánku je nesmierne dôležité. Od neho sa odráža to, ako sa vyspíte a ako v následný deň fungujete. Vedľa pohodlné matrace alebo roštu a teplé prikrývky má veľkú váhu aj kvalita obliečky. Mäkké, hladké obliečky a prestieradlo prispôsobujúce sa teplote ľudskej pokožky vás ukolíše tak, že sa z neho nebudete chcieť ráno „vyhrabať“. Chcete aby vaše posteľná bielizeň vydržalo čo najdlhšie žiarivo bavlnené, pohodlne mäkké a správne tvarované? Teraz zistíte, ako výrobok udržiavať, aby vám vydržal dlhé roky.
Hladká údržba začína už pri nákupe, a to výberom najlepšieho materiálu a strihu. Vyhnite sa lacnému obliečky čiastočne priesvitných látok. Najlepšie sú prírodné materiály, ktoré sa dajú ľahko udržiavať a je možné ich prať na vyššie teploty, čo pomáha tomu, aby sa látka zostala bez vírusov a baktérií.
Dávajte pozor tiež na švy. Pevné rovné švy a rovno strihaná látka sú základom kvalitného obliečky. Vďaka tomu spoznáte, že bolo obliečky ušité s najväčšou starostlivosťou a opatrnosťou. Takéto bielizeň potom zvládne aj žmýkania za najvyšších otáčok a pranie pri vyšších teplotách. Neroztrhá sa, nevyťahá a ani sa neuvoľní švami.
Materiál budete zrejme voliť podľa vlastného pohodlia a teploty, akú ste zvyknutí udržiavať v spálni. Ale odlišný materiál vyžaduje odlišné zaobchádzanie. Dobre si naštudujte štítok vášho posteľnej bielizne a presvedčte sa, že s ním zaobchádzate správne.
Roztrieďte bielizeň podľa materiálu, pretože potom budete môcť obliečky aj prestieradlá vyprať tak, aby bol na každý materiál použitý správny prostriedok a správne zvolená teplota. 100% bavlna je najlepšou voľbou. Bavlnené plátno sa dobre udržuje a možno ho prať na veľmi vysoké teploty (väčšinou od 60 °C vyššie). Takáto teplota je žiaduce pre zničenie roztočov, baktérií a vírusov.
Teploty nad šesťdesiat stupňov zvláda aj damask, teda zvláštny luxusné druh bavlnenej obliečky vysokej kvality. Podobne pristupujeme tiež k bielizni z bavlneného saténu a čistého bavlneného krepu, ktoré znesú aj 60 ° C. Vysoké teploty dobre znáša aj mikrovlákno a jersey.
Odporúčame prať posteľnú bielizeň naruby, to kvôli zachovaniu farieb. Ak je obliečky opatrené zipsom, zapnite ho.
Mikrovlákno, satén a krep sa nemusia žehliť, pretože ide o látky z podstaty nekrčivá. Avšak látky, ktoré je možné žehliť, sú opäť ľahšie na údržbu. Vysoká teplota aplikovaná žehličkou je totiž ničivá pre baktérie a vírusy, čo oceníte najmä počas a po chorobe. Väčšinu obliečky je možné sušiť v sušičke na nižšej alebo strednej teplotu, ale bavlnenej látky sa nemusíte báť žehliť trochu vlhké. Ak prádlo uschne skrčené, horšie sa žehlí. Ľahko navlhnutá látka pod teplom žehličky uschne a zároveň sa narovná.
V sušičke je najlepšie sušiť froté, ktoré je potom oveľa nadýchanejšiu a mäkšie. Pri sušení v sušičke je dobré obrátiť bielizeň naruby a so zapnutými gombíky aj zipsy. Väčšina bielizne sušená v sušičke sa nemusia žehliť, avšak ak sa bubon sušičky prepcháva, zvyšuje sa šanca, že bielizeň vytiahnete pokrčené.
Pokiaľ sušíte bielizeň voľne, vyhnite sa ideálne sušenie v kúpeľni alebo iných nevetraných priestoroch. Voľte vzdušné a teplé miesto, dobre vetrané, ideálne na prievanu. Ak vešiate obliečky a prestieradlá za rohy, k vešanie použite niekoľko štipcov, aby sa nevyťahali. Najlepšie je prehodiť prestieradlo cez niekoľko šnúr, aby vzduch prúdil všetkými smermi. Pri vonkajšom vešanie obráťte obliečky naruby, aby pod slnečnými lúčmi farby nevybledli.
Pred prvým použitím vyperte posteľné obliečky aspoň raz, a to asi na 40 °C. Zbavíte sa tak mierneho zápachu a nečistôt z výroby. Nepoužívajte aviváž, ktorá obaľuje vlákna filmom a znižuje priedušnosť materiálu. Ak chcete, aby vaša bielizeň voňalo, použite len nepatrné množstvo aviváže, alebo pridajte do prania pár kvapiek esenciálneho oleja. Bielizeň perte asi raz za dva týždne, pretože sa v ňom zachytávajú vlasy, chlpy a kúsky kože, ktoré podporujú životné prostredie pre roztoče.
Zdroj obrázku: PinkyWinky / Shutterstock.com
0 komentárov