Vosk zo sviečky na oblečení alebo koberci, ako ho odstrániť?

K útulnej domácnosti patria nepochybne sviečky. Určite sa nájde aspoň jedna, u každého z nás. So sviečkami okrem radosti a vône prichádzajú aj občasné starosti. Ak máte deti, o to viac. Kvapnutie vosku narobí zbytočnú prácu a veľakrát máme pocit, že zničí oblečenie. Odstránenie je však rýchle a jednoduché. Nasledujúce typy a triky o tom presvedčia.

sviečka v domácnosti a vosk

 

Dve účinné metódy odstránenia

Ak vosk kvapol na relatívne malý kúsok (oblečenie, šatka, obrus, pohár), existujú dve metódy „odvoskovania“. Prvá je dať zavoskované oblečenie príp. obrus do mrazničky, a nechať to tam približne hodinku. Keď ju potom vyberieme, vosk by sme mali potom jednoducho opatrne zlupnúť, napríklad príborovým nožom.

Druhá metóda je opakom prvej – použijeme teplo na odstránenie vosku zo šiat, sedačky, obrusu, koberca atď. Na začiatok je najlepšie látku trocha namočiť do studenej vody a čo najviac vosku olúpať. Potom je potrebné dať voskom znečistenú časť látky medzi 2 pijavé papiere, a zohriať žehličku na najnižšiu teplotu príp. aj vyššiu, to už záleží od poškodenej látky. Potom žehličkou prejdite po papieri tam, kde je vosk, a ten sa rozpustí a vpije do papiera, najlepšie je použiť ten, ktorý pije najviac.

A čo s nábytkom?

Tieto metódy sa dajú použiť aj na väčšie kusy, akými sú sedačka s látkovým poťahom, kreslá, postele, stoličky. Pozor si však musíme dávať na syntetické jemné látky, ktoré sú citlivé na teplo. Môžete použiť vrecko s ľadom na zmrazenie vosku, a žehličku s pijakom. Je však potrebné dávať obzvlášť pozor, a zvoliť čo najnižšiu teplotu žehličky, aby sme omylom nevypálili diery do poťahu. To určite nikto nechce. Odporúčame vyskúšať to najprv na menej viditeľnom mieste. Taktiež je potrebné často meniť pijavé papiere, aby sa čo najmenej vosku dostalo cez látku dole. Zvyšky vosku sa dajú následne vyčistiť benzínovým čističom s ohľadom na látku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu