Stavba konštrukcie pre detskú šmykľavku a 6 odporúčaní

Detská šmykľavka a hojdačka pre deti postavená na záhrade môže mať rôzne veľkosti, tvary a možnosti. Jednoduché kovové materiály nám môžu poslúžiť na jednoduché vytvorenie prenášateľnej kostry. Avšak v prípadoch drevených konštrukcií, čím viac dreva a rozmerov chcete použiť, tým viac počítajte s možnými dôsledkami, vplyvmi a priestorom. Pokiaľ nemáte profesionálmi plánované detské ihrisko a uvažujete nad výstavbou vlastného, skúste nazrieť na niekoľko odporúčaní, ktoré môžu byť kľúčom k tomu, aby ste pozmenili svoje plány, alebo nápad zrealizovali trochu inak.

smyklavka

1. Chcete šmykľavku? Tak potom…

Šmykľavky sú hotové fabrikované výrobky, ktoré si jednoducho vieme objednať a prídu klasickým kuriérom. Nie je nutné mať obavy s doručením a veľkosťou. Bežná dodávka klasického kuriéra doručí šmykľavku bez problémov a bez prekvapení. Jej cena sa pohybuje do 70 EUR, prípadne aj viac, podľa vyhotovenia a tvarovania. Pokiaľ však vyberáte šmykľavku, platí niekoľko zásad, ktoré si určite rozvinieme v podrobnejšom článku.

Pozor na potrebnú výšku upevnenia

Šmykľavke stačia dve skrutky na upevnenie. No ďaleko dôležitejšie, aké skrutky to budú, je poznať správnu výšku konštrukcie. Podľa potrebnej výšky šmykľavky totiž staviame aj samotnú plošinu – poschodie šmykľavky. Príliš dlhá a tým pádom aj pre vysoká šmykľavka si žiada vyššie posadené poschodie a určená je starším deťom pre 5 a viac rokov. Pre menšie deti je tu niekoľko rizík ako výška, stúpanie po schodoch, rýchlosť šmykľavky a pod.

Pozor na dĺžku šmykľavky a dojazd

Počítajte s dojazdovou brzdiacou plochou. Potrebujete priestor na „brzdisko“. Ideálne pieskovisko, alebo brzdné panely z vhodných bezpečných materiálov.

2. Chcete hojdačky? Tak potom…

Hojdačky sú povinnou súčasťou každej dobrej premyslenej konštrukcie. Je skvelé využiť priestor a rameno na upevnenie niekoľkých hojdačiek súčasne. Rozstup oboch hákov pre jednu hojdačku je zhruba 60 centimetrov. Dvoch medzi sebou približne rovnaký. Používajú sa na to zakrútené háky, ktoré bránia tomu, aby oká hojdačiek vyšli z hákov von. Ideálne je používať zaklápacie karabíny s vhodnou nosnosťou.

Pozor na oblúk a nohy

Pri plánovaní hojdačky dajte mimoriadny pozor na oblúk, po ktorom sa pohybuje šmykľavka. Vylúčte možnosť, že môže pri používaní hojdačky jej používateľ vrážať do plota, alebo si môže zachytiť skrčené nohy do nejakej konštrukcie. Hojdačka musí byť v takej výške, aby bolo dieťa schopné vysadnúť bez ťažkostí a stoličiek. Bez matematiky sa však nepohnete a je nutné si celý projekt premeriavať nie len na papieri, ale aj v teréne. Nejednému ihrisku padajú za obeť okrasné kríky, trávnik a iné doplnky záhrad.

3. Pevnosť a nosnosť

Jeden z celkom najdôležitejších bodov je pevnosť a nosnosť materiálov. Konštrukcia má svoje pravidlá. Pri výstavbe hojdačky je mimoriadne dôležité dávať pozor na fakt, že hojdačka pôsobí na podpornú konštrukciu ako neustály vplyv na zvyšok konštrukcie. Hojdanie kýve so zvyškom a môže postupne uvoľňovať a ničiť spojenú stavbu. Preto je nevyhnutné používať suchý materiál, nie čerstvý a mokrý, správne ošetrený a dostatočne pevný.

Stavba domčeka sa podopiera vhodne navrhnutým schodiskom, prípadne podpornými konštrukciami. Vhodným umiestnením druhého ramena, alebo plošinami na lezenie, čím sa konštrukcia viac podopiera. Na podopierané rameno pre hojdačky sa používa len pevný materiál, ideálne bez veľkých hrčí. Ošetrený s dobrou nosnosťou a hrúbkou. Dôležitá je správna nosnosť a upevnenie hákov, ako aj samotnej konštrukcie. Používajú sa dostatočne pevné skrutky a železiarsky tovar určený na spevňovanie drevostavieb z guľatiny a hranolov.

4. Vhodné drevo a triesky

Za vhodné drevo do detského ihriska jednoznačne považujeme drevo opracované, nie drsné a veľmi trieskové. Surové rezivo bez povrchovej úpravy môže byť pre deti nebezpečné. Taktiež steny z OSB dosiek bez lakovania a prekrytia môžu znamenať zranenia a triesky. OSB doska na lezeckých stenách môže predstavovať riziko. Pri zachytení triesok pod necht ide o naozaj nepríjemnú vec, najmä pri malých deťoch. Napriek tomu predajcovia lezeckých kameňoch uvádzajú OSB dosku ako bežný a vhodný materiál. Inštalácii lezeckých kameňov sa ešte budeme venovať.

Hobľované dosky sú ideálne na podlahu domčeka, ak sa dieťa pohybuje skrčené, alebo v šmykľavke môže tráviť čas. Napríklad keď mu vo vnútri pripravujete doplnky ako periskop, skladačky, rébusy, lodné kormidlo a podobne. Vtedy očakávate aj dlhší pobyt dieťaťa na mieste. Triesky vedia byť nebezpečné. Je preto vhodné brúsiť a hobľovať.  Farebný náter dokáže tieto nedostatky znížiť len čiastočne.

5. Ochrana a krátka životnosť

Detské ihrisko postavené z nemoreného dreva bez náterov má naozaj veľmi nízku životnosť. Predstavuje tiež riziko pre dieťa… v konečnom dôsledku potom aj pre rodiča. Je preto dobré nezabúdať na impregnačné prípravky ako Krovsan a Bochemit s preventívnym účinkom na miestach ako je strecha a na miestach vystavených priamo dažďu. Napríklad schody a ich spodná časť.

Dôležitý je ochranný olej, ktorý odpudzuje vodu a zvyšuje životnosť drevu, ktoré je vystavené slnku a vode, prípadne vôbec vlhkosti ako takej. Nakoniec je pre oko, pre deti samotné a aj možno pre zariadenie záhrady ideálne zvoliť si správnu farbu. Jednoznačne takú, ktorá je vhodná na drevo a lahodí aj vášmu oku. Opäť však platí, že na vybrúsený materiál sa aplikuje farba lepšie a najmä jej spotreba bude o niečo nižšia.

6. Chcete bezpečné ihrisko?

Hrací hrad, šmykľavka, či hojdačka, akokoľvek si toto miesto nazvete, musí byť bezpečné. Investovať peniaze do radosti deťom a venovať sa výstavbe ihriska je vec jedna. Druhá vec je, aby vďaka nedokonalostiam prišlo dieťa o život. Banálne detaily, ako kontrola ihriska a zabezpečenie na zimu proti vode, sú často podceňované. Podceňované sú aj triesky a mnoho bezpečnostných prvkov ako priestory, kam ľahko vojde detská ruka, ale nedokáže rovnako vyjsť von. Miesta, na ktoré sa dá vystúpiť nohami a môžu znamenať riziko, že dieťa vypadne. Tvrdenie, že vaše dieťa také veci nerobí, je rovnako nezodpovedné ako tvrdiť, že šťastne ženatý muž nepozerá na iné ženy.

Dôležité sú preto kvalitné materiály správna nosnosť, ale ja jasné pravidlá rodiny. Pozornosť rodiča a inštrukcie pre dieťa, ako sa kedy správať. Nie je na škodu mať konštrukciu vymyslenú tak, aby mala uzatvoriteľný vstup do vyšších miest. Zabezpečený musí byť akýkoľvek priestor, skrutky a ostrí hrany sú nemysliteľné a aj samotný staviteľ si musí obzvlášť po sebe celú stavbu skontrolovať aj na menej pravdepodobných miestach. Nezabudnite kontrolovať stav aj priebežne. Neošetrené drevo sa fyzicky mení oveľa rýchlejšie a stáva sa nebezpečným. Zanedbanie tohto faktu môže vynaliezavé, alebo len akčné dieťa stáť aj to najcennejšie.

Nakoniec, veľkosť ihriska sa počíta nie len podľa výšky šmykľavky, ale aj vzhľadom na počet detí a prvkov, ktoré chcete vo vnútri, alebo dosiahnuteľné z vnútra mať. Ako dlho sa tam bude dieťa zdržiavať, respektíve ako dlho chcete, aby dieťa zaujal tento priestor? Tomu prispôsobujte aj jeho vybavenie a priestor. Dať dnu zábavné prvky, čím hrajúce dieťa zablokuje prístup inému dieťaťu k šmykľavke, alebo dieťa zapálené hrou na hracom prvku blízko plochy, cez ktorú môže vypadnúť do šmykľavky… pozor na umiestnenie a priestor samotný.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu