Ako horúce letá s teplotami nad 38°C ovplyvňujú váš domov a interiér?

Letá sú čoraz teplejšie a horúce teploty vo svete často prekračujú 38°C. Aj na Slovensku máme v posledných dňoch varovania na dosahovanie teploty až 38°C, kým niektoré domáce merania tieto teploty dosiahli už skôr napríklad vplyvom konštrukcie stavby, presklených terás, pre odtieň dlažby, či absenciu stromov. Aj keď vonkajšie teploty dosahujú tieto extrémy, vnútorné prostredie kryté tieňom a zdanlivou izoláciou môže byť stále ovplyvnené horúčavami vonku. Postačí, že je veľmi dlho úplné bezvetrie, čo znižuje na domoch s tmavou krytinou a tmavou fasádou možnosti prevetrania. Najmä ak hovoríme o domácnostiach bez klimatizácie, alebo aspoň malých ochladzovačov vzduchu. Čo takéto horúce počasie a obdobie znamená pre váš domov, zariadenie, potraviny a dokonca aj rastliny? Pozrime sa na to, ako extrémne teplo ovplyvňuje interiér a čo môžete urobiť, aby ste predišli škodám.

letné horúčavy

Vplyv vysokých teplôt na zariadenie domu

1. Stavebné materiály

  • Omietky a sadrokartón: Vysoké teploty môžu spôsobiť praskanie omietok a deformáciu sadrokartónu v terasách a na miestach, kde výrazne skáče teplotný rozdiel. Za praskanie spojov sadrokartónu môže aj kolísanie vlhkosti vzduchu, či nevhodné materiály a tmely, či dokonca nesprávny postup pri práci, keď bola stena či strop zhotovovaný.
  • Tmely a lepidlá: Niektoré tmely a lepidlá môžu strácať svoju pevnosť a pružnosť, čo vedie k odlupovaniu a praskaniu spojov. Aj v minulosti sme mohli niečo provizórne zlepiť tmelom, napríklad kameň, či dokonca náhrobky blízkych, rôzne inštalácie, parapety. Škáry a podobne. Na tom všetkom sa môže prejaviť teplotný skok na vyššie hodnoty. Pred zimou tak skúste nahliadnuť, či všetko drží a netvorí riziko pádu, zošmyknutia a prasknutia. Dokonca sme už videli provizórne opravy na škridlových strechách s použitím tmelov, ktoré môžu škridly uvoľniť.
  • Fasády: dostali ste kedysi nešťastný nápad, zatepliť dom polystyrénom a bez porady so skúsenejšími ste použili tmavý odtieň fasády? Tu je výsledkom priam katastrofa. Katastrofa tvorená deformáciou polystyrénu pod omietkou. Stačí sa oprieť, buchnúť, alebo len počkať a pohroma je na svete. Aj preto sú fasádne farby prirodzené, biele a nie sú vhodné odtiene tmavé. Žiaden profesionál vám nenamieša tmavé fasádne farby na izolované steny. Žiaľ deje sa to.
  • Okná a ochranné fólie: nové okná a okná bez omietkovej úpravy na rekonštruovaných a nových stavbách majú ochranné fólie. Majú zmysel, ak ešte nie je okolie okien dokončené. Ak to majstri nestihli, alebo ste dlho čakali, fólie predstavujú časovanú bombu.O to viac, ak sú okná so vzorom, a inou ako bielou farbou. Nálepky prepálené slnkom ide odstrániť veľmi ťažko a svoje príbehy by o tom dokázali hovoriť mnohí.

2. Nábytok a dekorácie

  • Keramika a porcelán: Extrémne teplo môže ovplyvniť krehké materiály ako keramika, ktoré môžu začať praskať alebo sa deformovať. Stačí, že organizujete večierok, slávnosť, alebo tieto predmety ponecháte na slnku, či vonku aj na druhý deň. Stretnúť sa môžete so zdanlivo nevinným problémom – svietnikmi a sklenenými nádobami s voskom. Takéto sviečky sa večer dajú použiť na svetlo, no ako dekorácia musia zo stola preč počas vysokého tepla. Z vonku sa totiž vplyvom tepla stáva riedka tekutina. Pri neopatrnosti či prasknutí nádoby vytvorí povlak, ktorý je ťažké odstrániť z obrusov, ratanu, drevených stolov s matným povrchom a pod.
  • Drevený nábytok: Drevo sa môže rozpínať alebo deformovať, čo vedie k praskaniu a deformácii nábytku. Ako správne udržiavať drevený nábytok počas horúčav? Ak nemáte drevený nábytok s lazúrou s ochranou proti UV, alebo nábytok s lakovou úpravou na exteriér, potom je možné očakávať farebné zmeny. Surové drevo vystavené slnku mení svoje sfarbenie. Rezivo napríklad veľmi rýchlo získava sivú farbu, prirodzenú patinu.

Vplyv vysokých teplôt na potraviny

1. Potraviny mimo chladničky

  • Čokoláda a cukrovinky: Pri teplotách nad 30°C sa čokoláda začína topiť, čo môže ovplyvniť jej kvalitu a chuť. Ak sa ochladí a čokoláda opäť stuhne, je možné očakávať, že už nebude vyzerať ako predtým a takto darovaná čokoláda nepôsobí veľmi príjemne.
  • Krémové nátierky a mliečne výrobky: Tieto potraviny môžu začať kvasiť a kaziť sa, ak sú skladované mimo chladničky pri vysokých teplotách, môže sa prejaviť aj viacero problémov. Tým, že obsah zredne a skvapalnie, môže oddeliť tuky, alebo vodu od iných zložiek. Hrúbka zložiek, ich rôzna hustota môže priniesť nežiadúci efekt, kedy po otvorení nátierok na vrchu zanecháva olej a zvyšok práve pre absenciu oleja získa neželanú chuť, konzistenciu, alebo sa pokazí. Pri niektorých mäsových výrobkoch, krémoch a nátierkach dokonca možno hovoriť o toxicite.
  • Oleje a tuky: Niektoré oleje môžu začať oxidovať a rýchlejšie žltnúť, čo znižuje ich kvalitu. Palmový olej a rôzne iné oleje vo vedierkach, ktoré bežne neskladujeme v chladničkách, len v špajzi a skladoch, strácajú svoje vlastnosti. Bravčová masť, ktorej možno stačilo odloženie v drevenej tradičnej, keramickej, alebo plastovej nádobe na chladnom mieste v letnej kuchyni môže splesnieť. Ide o čierne alebo zelené chuchvalce, kedy sa menia vlastnosti masti, ktorá za iných okolností ešte mohla poslúžiť.

2. Ako skladovať potraviny počas horúčav

  • Tipy na ochranu potravín pred teplom: nie vždy nám dovoľuje kapacita chladničky využiť jej možnosti na všetko. Využitie chladnejších miest v dome, správne uzatváranie nádob, použitie chladiacich tašiek. Výborné sú pivnice uložené nižšie v zemi, chladné priestory v letných kuchyniach, alebo v bytoch sú to bytové pivnice, kde sa využíva práve uloženie hlbšie v architektúre stavby a pod úrovňou zeme

Vplyv vysokých teplôt na domáce rastliny

1. Základné potreby rastlín počas horúčav

  • Zalievanie a vlhkosť: Počas horúčav sa pôda rýchlo vysušuje. Ako zabezpečiť, aby vaše rastliny dostali dostatok vody? Existujú dávkovače, samozalievacie nádoby. Prípadne si vysžačíte sami vlastnou pozornosťou. Neraz je v náročnej domácnosti výhodou taký kvet, ktorý pri nedostatku živín mení svoje vlastnosti, klesajú mu listy a je dobrým signálom k tomu, aby ho niekto polial a pripomenulo mu to polial aj iné rastliny. Rodiny a domácnosti sú rôzne. Preto je aj takéto riešenie vhodné a zaujímavé, ako predísť úplnému zabudnutiu polievania rastlín.
  • Tieňovanie rastlín: Rastliny umiestnené pri oknách môžu byť vystavené priamemu slnku, čo môže spôsobiť popáleniny listov. V horúčavách je nevyhnutné tienenie, neprepúšťajte teplo dnu. Pri rannom odchode do práce počítajte s tým, čo sa udeje počas neprítomnosti okolo obeda a dňa celkovo. Rastliny citlivé na svetlo premiestnime. Berieme ohľad na otáčanie Zeme voči slnku a teda pohyb slnka na oblohe. Ak poznáme svoje schopnosti, volíme kvety adekvátne k našim časovým a pestovateľským možnostiam.

2. Výber rastlín odolných voči teplu

  • Aké rastliny si vybrať do interiéru, ktoré zvládnu vyššie teploty? Výhody sukulentov a iných odolných druhov ocení každý, kto chce na slnečnej parapete udržiavať živú zeleň, hoci v pichľavej podobe.

Rady a tipy, ako ochrániť interiér pred vysokými teplotami

  • Efektívne používať klimatizáciu, aby sa zabránilo prehriatiu interiéru. Prípadne aspoň využívanie malých prístrojov a ochladzovačov, ak stavba a nasadenie veľkých nepovoľuje nájomná zmluva, technické možnosti, alebo rozpočet.
  • Alternatívy ako ventilátory a odparovacie chladiče.
  • Využitie žalúzií, závesov a fólií na oknách na zníženie tepelného zisku v miestnosti. Závesy si môžete pozrieť v ponuke 4Home.sk alebo Dekoria.sk
  • Vhodné je zabezpečiť optimálnu cirkuláciu vzduchu, aby sa zabránilo stagnácii horúceho vzduchu v dome. Nie je to tiotiž len o vetraní, ale aj o tom, zaistiť, aby vetranie fungovalo reálne a k výmene vzduchu aj dochádzalo. Nezaškodí poznať možnosti stavby a miera schopnosti využiť cielený prievan – prestup vonkajšieho prúdenia vzduchu skrz interiér.  V tomto smere pomáha rekuperácia, automatické režimy klimatizačných technológií, ventilácie na domoch. Vetranie na plno využívajte počas noci. Ideálne na oknách so sieťkami, pretože mnoho hmyzu je aktívneho práve počas noci a dokážu znepríjemniť nie len deň, ale aj pokojnú noc. Poznáte to. V noci je chladnejší vzduch.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu