Ako správne ošetrovať ratanový nábytok na letnej terase

Na letnú terasu je ratanový nábytok priam stvorený. Tento druh nábytku sa vyrába z palmy, ktorej drevo je veľmi ľahučké. Za ľahkosť dreva zodpovedá aj fakt, že je duté. Využívané sú aj iné materiály, dosutpné na slovenskom trhu pre slovenských výrobcov, no ratan je najmä palma.

Ratanový nábytok

Palma rastie na juhovýchode Ázie. Ratanový nábytok sa vyrába pletením jednotlivých častí. Tento nábytok je veľmi populárny najmä z estetickej stránky. Pôsobí najmä elegantne a je ekologický. Pri jeho výbere si veľmi dôkladne pozrite jeho väzbu, ktorá by nemala byť veľmi tesná, pretože sa bude lámať.

Ratanový nábytok je dostupný v rôznych obchodoch, rozličných farbách a vzoroch. Vďaka rôznym farebným prevedeniam je možné nábytok ľahko kombinovať k iným druhom nábytkov alebo doplnkom. Výber v podobe záhradného nábytku, stolov, stoličiek, hojdačiek, či hojdacích kresiel sa stal obľúbeným po celom svete.

Ratanový nábytok môže byť dokonca vonku počas celej roka, pretože vôbec nie je náročný na údržbu.

Ratanový nábytok a jeho bežné ošetrovanie

Ratanový nábytok sa odporúča čistiť vlažnou vodou a klasickým prostriedkom na umývanie riadu. Vylúčené sú bieliace prostriedky. Na umývanie je ideálna veľká hubka, ak je však znečistenie väčšie môžete použiť aj kefku s jemnými štetinkami.

Ak máte na ratanovom nábytku aj poťahy, či vankúše a nie je na nich uvedené ako sa majú prať, odporúčaná teplota je 30°C.

Uschovanie ratanového nábytku počas zimných mesiacov

Po skončení letnej sezóny sa odporúča dať nábytok do suchej miestnosti. Ak to však nie je možné, existuje ešte jedno riešenie a to, zakryť nábytok plachtami, ktoré sú na to určené. Pred zakrytím nábytku sa ešte uistite, či je suchý, čistý a bez akýchkoľvek nečistôt. Počas zimy je potrebné nábytok kontrolovať, či už sa na ňom nevytvárajú plesne alebo či sú pod plachou nie sú návštevníci (myši,..).

Zakrývaciu plachtu veľmi nesťahujte, nábytok musí byť vetraný a mať prísun čerstvého vzduchu.  Poťahy a vankúše dajte do suchej miestnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu