Ako na starostlivosť o orchideu: presádzanie, zalievanie, hnojenie

Orchidea je čím ďalej, tým viac obľúbeným kvetom v domácností. Nielen pre svoju krásu, ale aj pre schopnosť rozžiariť každú domácnosť. Poznáme niekoľko desaťtisíc rôznych druhov, rôznych farieb a odborne ich nazývame Vstavačovité. Tí, ktorí si orchideu kúpia veľakrát nevedia ako sa o ňu správne starať, aby vydržala dlhý čas. Prinášame rady ako na jej starostlivosť, aby robila radosť, čo najdlhšie.

Ružová orchidea

Kedy ju zalievať a ako ju hnojiť?

Samozrejme, žiaden kvet nevydrží bez vody. Čo sa týka zalievania orchidei, tak substrát by nemal byť príliš mokrý. Orchidea by sa po správnosti mala polievať raz za týždeň alebo až desať dní. Ak sa zdá, že už po pár dňoch je kvetináč príliš suchý, tak sa odporúča rastlinu radšej trošku orosiť, akoby sa mala zalievať skôr. Pri zalievaní sa musí dať pozor, aby neboli korene neustále vo vode. Preto po zalievaní musíme vyliať vodu z misky pod črepníkom. Môžeme vyskúšať ponoriť cely črepník s orchideou do vody na dvadsať až tridsať minút namiesto bežného zalievanie. Zalievať orchideu je najlepšie s prevarenou vodou, ktorú necháte ochladnúť alebo môžete použiť aj dažďovú vodu. Orchidea potrebuje dostatok času na regeneráciu. Hnojiť ju začnite až na jeseň a cez zimu, prípadne keď sa objaví nová kvetná stonka. V lete jej stačí len voda.

Ako na presádzanie

Je potrebné si zapamätať, že orchideu môžeme presadiť, iba vtedy, keď nekvitne. Čo sa týka časového rámca, tak by to malo byť približne každé dva roky. Na presadenie môžeme použiť špeciálny substrát určený priamo pre orchideu. Ak ho nemôžeme zohnať, tak improvizujeme a  nastriháme špongiu so substrátom na kvitnúce rastliny a nasypeme ho do črepníka. Kvet po presadení necháme pár dni bez vody.

Zazimovanie dôležitou časťou

V tomto bode je to oproti izbovým rastlinám bez zmien. Orchidea síce potrebuje svetlo, no nie je dobré aby na ňu priamo svietilo slnko. Ak sa orchidea začne scvrkávať alebo odkvitať, tak sa ju musíme snažiť rosiť, je potrebné ju dať ďalej od radiátora, prípadne do miestnosti, v ktorej nie je taký teplý vzduch.

Priesvitný črepník alebo nie?

Určite ste počuli, že orchidea by sa mala pestovať v priesvitnom črepníku. Ten je len odporúčanie, rozhodne nie nevyhnutnosť. Korene orchidey totiž dokážu okrem prijímania vody a živín aj vytvárať rezervné látky, keď sa k ním dostáva svetlo. Takže, ak rastlina nebude v priesvitnom črepníku, tak akurát nebude prebiehať fotosyntéza priamo v koreňoch vo vnútri črepníka, ale len v tých na povrchu. Nie je to však žiaden problém.

Viac informácií nájdete na stránke: http://orchidea.name/.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu