Ako správne a podľa čoho vybrať mobilný dom

Mobilné domy, mobilhomy alebo mobilheimy sú v dnešnej dobe skutočným hitom v lacnom bývaní. Výborne slúžia ako rekreačné objekty alebo dočasné prístrešky, za určitých podmienok sa v nich dá bývať i trvalo. Ako však správne vybrať mobilheim, aby ste s ním boli skutočne spokojný?

mobilný dom

Životnosť domu: podľa požiadavkou
Životnosť mobilného domu je približne 40 rokov – samozrejme veľmi záleží na tom, ako dobre sa o neho majiteľ stará a v akých klimatických podmienkach sa dom nachádza. V každom prípade je pre vás táto informácia dôležitá, pokiaľ si kupujete už použitý dom.

Pre rekreačné účely alebo ako zázemie pre záhradkárčenie či rybárčenie si kľudne kúpte starší dom okolo 4 000 € – úplne postačí. Na druhú stranu ak chcete v dome bývať sezónne alebo dokonca celoročne, vyberajte skôr kvalitnejšie domy z vyššej cenovej kategórie (cca od 7500 € nahor), ktoré sú nové alebo maximálne pár rokov staré. Pri kúpe sa podívajte hlavne na podvozok – ten vám o stavu domu veľa prezradí.

Veľkosť domu: radšej väčší
Mobilné domy na Slovensku sa najčastejšie predávajú v dvoch variantoch: šírke 3,1 a 3,7 metra (dĺžka býva rôzna).  A nech sa jedná o rozdiel nepatrných 60 cm, verte tomu, že v stiesnenejších priestoroch mobilheimu je tento rozdiel veľmi cítiť. Pokiaľ teda kupujete mobilný dom k častejšiemu alebo trvalému bývaniu, zvoľte ten širší. V opačnom prípade postačí užší.

Vybavenosť domu: nechajte si finančnú rezervu
Mobilné domy z vyššej cenovej kategórie od (spomínaných 7 500 € nahor) sú obvykle dobre vybavené: kuchyňa a kúpeľňa tu spĺňajú štandardy moderne vybavených bytov a okna bývajú s dvojvrstvovú izoláciou.
Napriek tomu ale neutraťte všetky svoje našporené peniaze za samotnú kúpu, pretože v niektorých  prípadoch môže mobilný dom vyžadovať dodatočnú investíciu. Napríklad na lepšiu izoláciu – u domov pre celoročné bývanie je dodatočné zateplenie vyžadujúce. Určitú finančnú rezervu si nechajte i na kúpu bežných spotrebičov.

Pozor na mobilitu
Napriek tomu  že sú mobilné domy pohyblivé, neznamená to, že by ste ich mohli zapriahnuť za osobné auto a odísť, kam sa vám zapáči. Podvozok na kolesách je určený skôr k malým presunom v rámci pozemku alebo na krátke vzdialenosti – pokiaľ chcete dom premiestniť na väčšiu vzdialenosť, budete potrebovať ťahač s podvalníkom alebo kamión pre prepravu ťažkých nákladov.

Autor článku: Sterauto, mobilnedomy-predaj.eu


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu