Výber nových dverí: ako vybrať správne dvere a aké vlastnosti sú in

Jedna z otázok, ktorá jedného dňa potrápi na vlastnom dome každého, sú nové dvere. Výber nových dverí buď vstupných, alebo interiérových nemusí byť veľká pohroma. Základ je však správne rozlišovať, vybrať, a taktiež zosúladiť dizajn s okolitým zariadením a riešením. Inak pôsobia ako päsť na oko, alebo o ne po pár rokoch prídete.

Dvere a kľučka

Rozoznávame interiérové a exteriérové dvere

Je veľmi dôležité rozoznávať exteriérové a interiérové dvere. Cena exteriérových a teda hlavných vstupných dverí sa líši podľa materiálu, zabezpečenia tepelného, protipožiarneho a bezpečnostného. Bežné, cenovo dostupné bezpečnostné drevené dvere môžu stáť od 800 EUR po 1500 EUR. Lacnejšie kovové vstupné dvere s izolačnou výplňou sú lacnejšie a často je ich možné kúpiť aj do 400 EUR. Ich nevýhodou je možné vedenie chladu, vyzrážanie vlhkosti, kedy je výhodou mať ešte jedny dvere, alebo tento druh dverí nepoužívať ako celkom tie vonkajšie na priamom slnku a pod vplyvom vetra a dažďa. Interiérové dvere sú dnes čisto drevené, prípadne z recyklovaných materiálov, ktorých drevený dojem tvorí len nálepka, či farebný poťah. Takéto dvere pre povrchové ošetrenie a konštrukciu nemožno použiť ako vonkajšie. Najdrahšie a často najkvalitnejšie interiérové dvere sú z masívu a lepených drevených materiálov.

Bezpečnostné dvere sú nevyhnutné?

Pre poisťovňu je vždy dôležité, či je dom zaistený dverami a teda neprekonateľnou prekážkou. Tú ak sa podarí prekonať páčením a vylomením, považuje sa to za prekonanie prekážky, ktoré pri danom rozsahu možno brať ako násilné vniknutie. Pokiaľ sa v priebehu pár minút nepodarí páchateľom dvere prekonať, zväčša pre narobený hluk svoj čin vzdávajú. Preto dobré bezpečnostné dvere dokážu zdržať a odradiť. Rozoznávať však môžeme veľmi drahé a nákladné bezpečnostné dvere s mnohými uzamykaniami, dvojitým zámkom a podobne.

Ak je však dom vybavený starými oknami, prístupnou strechou, pivničným oknom, náhradným kľúčom v kvetináči, slabšími dverami na terase, alebo dokonca slabým rospadavým murivom niekde na zanedbanej časti domu, je celkom zbytočné vynakladať veľké náklady na bezpečnostné dvere.  Do nákladných dverí ľudia bežne neinvestujú viac, pokiaľ sa necítia ohrození a nemajú iné zabezpečovacie prvky. Či sú naozaj nevyhnutné však musí vždy posúdiť majiteľ domu, ktorý má prehľad o tom, čo všetko kvalitnými dverami chráni.

Sklo v dverách: áno alebo nie?

Voľba sklenených výplní, ich priehľadnosť, dizajn a vôbec prítomnosť v dverách je v prvom rade voľbou ich budúceho majiteľa. Prihliadať môžete na potreby dohľadu nad svetlom, či obsadenosťou miestnosti za dverami. Sklá môžeme používať aj v prípadoch, kedy sa dverami vchádza do miestnosti, ktorá by zostala celkom temná a sklá na dverách umožnia v prípade zhasnutého svetla aspoň minimálny priesvit svetla. Ideálne je sklo použiť na dvere medzi obývačkou a kuchyňou, prípadne jedálňou a kuchyňou, chodbou a kuchyňou a určite medzi miestnosťou a vstupom na záhradu, kedy má výhľad viacero ďalších funkcií. Sklo môže zvýšiť cenu dverí a znížiť izolačné schopnosti. Pri vchodových dverách môže prezrádzať viac, ak je prístup verejnosti ku dverám jednoduchý, no pri domoch s dvorom to nie je taký problém. Pre dvere prístupné z ulice je dobrou voľbou jednosmerná viditeľnosť, čo je aj bezpečnostný prvok.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu