Ako znížiť náklady počas vykurovacej sezóny

Žalúzie majú veľký vplyv na teplotu v domácnosti. A nielen vtedy, keď sa vaše teplomery idú zblázniť počas letných horúčav, ale aj počas mrazivých zimných nocí. Dobré nastavenie kúrenia či správne vetranie. Aj toto všetko vám pomôže ušetriť energiu počas zimnej sezóny a pripraviť si viac peňazí na vianočné darčeky.

Termostat a vykurovanie

Izolácia vďaka vonkajšiemu žalúziu
Vonkajšie žalúzie vytvorí medzi oknom a vonkajším prostredím vzduchovú bublinu, ktorá pôsobí ako izolácia. Takže teplý vzduch neuniká tak rýchlo z vášho domova a naopak, studený vzduch  nevniká cez medzery v tesnení vášho okna. Preto, keď máte vonkajšie žalúzie, používajte ho aj počas zimy, keď nesvieti slnko, ušetríte.

Regulujte teplotu
Základom je neprekurovať domácnosť, no tiež je veľmi dôležité, aby ste regulovali teplotu počas noci a vtedy, keď nie ste doma. Vďaka termostatu to môžete urobiť veľmi jednoducho – na noc nastavíte teplotu na 17-18°C a to isté urobíte, keď ste v práci a vaše deti škole. Samozrejme, že na čas príchodu z práce nastavíte kúrenie na optimálnych 20,5-21°C.

Nesušte prádlo na radiátoroch
Keď položíte vyprané prádlo na radiátor alebo dáte pred neho gauč, náklady vám porastú, pretože radiátor spotrebuje oveľa viac energie. Nechajte radiátorom voľnú cestu, aby vám mohli domácnosť pekne vykúriť.

Vetrajte nárazovo
Tak ako počas horúceho leta sa oplatí vetrať iba ráno a večer, keď nás chránia siete proti hmyzu, počas zimy musíte vetrať nárazovo. Otvoriť ventilačku a nechať ju takto 2 hodiny, spôsobí iba to, že budete mať vyšší účet za energiu. Preto je lepšie otvoriť okná dokorán, aj balkónové dvere na približne 30 sekúnd a potom zavrieť. Čerstvý vzduch príde, náklady neporastú a vy budete spokojný.

Dajte po radiátory izolačnú fóliu
Radiátory bývajú často na vonkajšej stene bytov, domov a teda vykurujú aj chladné murivo. Preto sa oplatí dať po radiátory izolačnú fóliu, od ktorej sa bude teplo odrážať ku vám do bytu a nepôjde na ulicu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu