Porovnanie aku vŕtačiek Extol 402420 a Extol LI 16 CD

S najväčšou pravdepodobnosťou je vaša akumulátorová vŕtačka už vopred vybraná a porovnávací článok už veľa nepovie. Pre kohokoľvek, čo však netuší, aká vŕtačka je pre neho vhodná, môže byť naopak článok prínosom. Práve dva príklady Extol Craft 402420 a Extol Industrial LI 16 CD sú medzi sebou podobné a predsa rozdielne. Určené sú tak trochu rozdielnym používateľom, no obe spravia svoju prácu na výbornú.

Porovnanie extol aku vŕtačky skrutkovač

Čím zásadným sa medzi sebou líšia? Oba modely sú vŕtacími skrutkovačmi, alebo presnejšie akumulátorovými vŕtacími skrutkovačmi. Nemajú však podobné batérie, čo je spôsobené možnou záťažou a určením. Ktorá z aku vŕtačiek bude pre vás? Porovnanie oboch modelov vŕtačiek povie viac.

Extol 402420

Extol 402420 je príjemný kúsok, ktorý sa výborne drží a položiť ho môžete kdekoľvek jednoducho preto, že batéria na ročne svojou váhou a konštrukciou umožňuje vŕtačku kdekoľvek postaviť. Pri postavení je vŕtačka stabilná. M8 taktiež sponu na zavesenie o opasok, či vrecko na nohaviciach a montérkach. Na Extol LI 16 CD napríklad spona chýba.  Extol Craft 402420 má upínanie v rozsahu 0,8-10 mm , čo je menej ako druhý model. Zatiahnutie vkladaného vrtáku je riešené pomocou zatiahnutia koncového dielu oproti druhému dielu. Je to hračka a mala by na to stačiť jedna ruka.

skrutkovač Aku vŕtačka extol

 • Napätie: Max: 14,4 V
 • krútiaci moment: 22 Nm
 • Počet stupňov krútiaceho momentu: 21 + vŕtanie
 • Upínací rozsah: 0,8-10 mm
 • Váha: 1,1 kg
 • Batéria: 1x Li-on 1500 mAh

Extol LI 16 CD

LI 16 CD nesie označenie Extol Industrial, čo je značka venovaná profesionálom. Jej využitie je teda primárne pre ľudí z brandže, ktorí potrebujú neustále pracovať. Svedčí o tom aj fakt, že v kufríku je mimo vŕtačky a nabíjačky aj druhá batéria. Kým sa jedna vybitá nabíja, druhá môže slúžiť. Použitie však v skutočnosti nie je nijako obmedzené. Ktokoľvek chce poriadnu mašinu a mať neustále dostatok energie, môže si zadovážiť výkonný kúsok, ktorý zvládne diery do rôznych materiálov a poslúži pri veľkom uťahovaní šrobov. Oproti 402420 a mnohým iným akuvŕtačkám má tú nevýhodu, že ide o vŕtačku, ktorú nepostavíte a nebude stáť.

Extol Industrial LI 16 CD vŕtačka skrutkovač AKU

Nie je tak vyvážená, aby stála. S trochou dizajnérskeho premýšľania sa dá pochopiť takéto riešenie. Môže za to ťažká pevná rotačná hlava, ktorá vŕtačke nedovolí stáť, hoci bez kovovej hlavy by hypoteticky nemala problém s postavením. Pri odvedenej práci to však nakoniec nie je veľkým nedostatkom.

Zatiahnutie vrtáku, či iných koncoviek, je hračkou, postačí len jediná ruka, alebo len pár prstov.

 • Napätie: Max: 16,6 V
 • krútiaci moment: 16/33 Nm
 • Počet stupňov krútiaceho momentu: 18 + vŕtanie
 • Upínací rozsah: 2-13 mm
 • Váha: 1,0 kg
 • Batéria: 2x Li-on 1500 mAh

Od modelu Extol 402420 je LI 16 CD je o niečo ľahší s dostatočne silným napätím a väčším počtom stupňov krútiaceho sa momentu. Balenie kufríka je väčšie, keďže jeho obsahom je väčšia nabíjačka, presnejšie rýchlo nabíjačka garantujúca nabitie do 1,5 hodiny. Taktiež druhá batéria, čo je fajn na plynulosť práce. Prístroj má príjemnú zelenomodrú špeciálnu farbu, aká nie je veľmi bežná a využíva tiež pogumované časti. Batéria sa na tele vŕtačky nachádza presne na spodku a vyťahuje sa po stlačení dvoch poistiek hravo na spôsob zásobníka na pištoli.

Porovnanie

Oba u nás používané a popísané modely sú určené komukoľvek, bez rozdielu profesionality. No vzhľadom na vlastnosti, profesionáli môžu viac oceniť LI 16 CD pre možnosť plynulej prevádzky, kým pri prvom modeli je možné využiť zavesenie cez sponu a možnosť postavenia. Každý uprednostňuje určité vlastnosti a tak je možné na každom nájsť prednosti. Pri oboch modeloch je nutné podotknúť, že v ruke sedia ako uliate. Porovnanie v tomto smere len potvrdzuje, že sa držia výborne. V rukavicu, aj v holej ruke. Ich telo pri novom ešte voňavom prístroji, ako aj prístroji po pár hodinách používania, drží pevne. Pôsobí príjemným dojmom a oba prípady majú vyhotovenie doplnené o pogumované prvky pre lepšie uchopenie.

Porovnanie extol aku vŕtačky skrutkovač

Nabíjanie a porovnanie zdrojov

Obe akumulátorové vŕtačky majú svoje pre a proti. Zaujímavé je sledovať, ako veľmi sú rozdielne akumulátory. Oba pozorované modely mali svoj vlastný druh batérie, navzájom nepoužiteľný. V ponuke výrobcu sa však nachádzajú aj batérie a aj nabíjačky, čím je celý vec ešte lepšie predstavenia. LI 16 CD sa nabíja pomocou väčšej rýchlonabíjačky, pri ktorej si nebudete na začiatku istí, či vkladáte batériu správne. Model Extol  402420 má nabíjačku riešenú jednoducho len pomocou trafa a malého jacka, ktorý sa „pichne“ do odpojenej batérie od vŕtačky. Batéria je tak priamo nabíjaná z trafa zapojeného do siete.

Ovládanie

Ovládanie majú identické. Až na uťahovanie hlavice, kde drahší profesionálny model má jediný diel s ktorým sa točí a Extol 402420 má dva diely, ktoré sa uťahujú proti sebe a tým sa zaistí vrták, alebo bit. Tlačidlá prepájania smeru otáčania sú presne na rovnakom mieste, kde ich očakávate a počítate s nimi. Prepínanie rýchlosti otáčok z úrovni I. do úrovne II. je rovnaké, na hornej časti vŕtačky. Spúšť je rovnaká, až na fakt, že pri drahšom modeli ide mierne tuhšie. Na oboch sa zapína LED svetlo pri spustení. LED je fajn. Drahší model má LED skôr bodové, smerované k hlavici a vpred pred seba. 402420 ho má širšie a viac rozptýlenejšie. Na oboch variantoch to má určité výhody aj nevýhody. Viditeľnosť ale zostáva pri oboch. Nakoniec, také LED prisvietenie je skvelá vec ak naozaj nemáte elektrický prúd, prívod energie, prekvapilo vás skoré zapadanie slnka skôr, ako ste stihli inú prácu.

Porovnanie extol aku vŕtačky skrutkovač

Práca

Porovnanie spoľahlivosti pri práci neprinieslo zásadné prekvapenie práve kvôli spoľahlivosti. Model LI 16 CD má väčší upínací rozsah, vyšší výkon a tak aj s väčšou odvahou dostala za úlohu pár dier do tehál, dreva, železa, ktoré zvládla bez ťažkostí. Uťahovanie šrobov pri väčšej rýchlosti nie je dobrá voľba, to vie každý. Pri príliš mäkkých šroboch, kde hrozí vyhladenie krížového výrezu, som spomalil a zatlačil. V rámci testu vŕtačke nerobilo problém tlačenie na uťahovaný šrob. Bez zmeny výkonu, rýchlosti… občas skrátka tlačiť treba. Pri bežnom vŕtaní je to ale zbytočné. Práca je hladká. Model 402420 si užil prácu najmä s drevom. Stabilná hlava bez vibrácii vŕta aj veľmi citlivé miesta tak pomaly ako to len ide, čo je výhodou pri citlivej práci. V podstate obe vŕtačky sú presné, poslúchajú ruku používateľa, zvládajú veľmi pomalé otáčky a preto je s nimi radosť pracovať. Veľmi rýchla je výmena nástroja. Na drahšom modeli Extol Industrial LI 16 CD stačí potočiť hlavicou a vrták je voľný. Na ťažšom stojacom modeli Extol 402420 stačí uchytiť dva protichodné diely najistejšie s použitím dvoch rúk. Inak je to vždy jednoduché.

 • model Extol 402420 s príslušenstvom na extol.sk
 • model Extol Industrial LI 16 CD na extol.sk

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu