Izolácia proti vode: dôležitý čierny asfaltový penetračný náter

Izolovanie základov domu, ale pokojne aj rovných striech na hranatých budovách, je činnosť, pri ktorej nachádza využitie čierny penetračný náter. Penetrácia známa svojou čiernou farbou a vynikajúcou krycou schopnosťou je v mnohých prípadoch nevyhnutnosťou. Napriek tomu, ako veľmi je rozšírená a nevyhnutná, informácií o nej nájdete veľmi málo, prípadne žiadne.

Asfaltový penetračný náter

Penetračný náter má viacero dôležitých funkcií

Penetračný náter je základné ošetrenie základov domu a striech pred tým, než na miesto nalepíte asfaltové pásy nahrievaním plameňom, pred nalepením samolepiacich izolačných vrstiev, či ďalších izolačných materiálov. Nanáša sa s väčším štetcom na murivo očistené od hliny a ďalších nečistôt, štrku a podobne. Murivo by malo byť suché, čo umožní aj lepšie schnutie samotného náteru. Základom je dať náteru zmysel a neznečistiť si štetec a celú zvyšnú plochu prílišným neporiadkom. Štetec samotný je po nanášaní penetračného asfaltového náteru už nepoužiteľný, no pre účel, ktorý plní, je to malá obeť. Náter zapácha po ropných látkach.

Vyplní škáry

– penetračný náter vyplní medzierky v murive a zároveň zvyšuje odpudzovanie vody, ktorá tak rýchlo nepreniká do muriva, kým ju nezakryje finálna vrstva izolačného materiálu

Spojivo

– akýkoľvek izolačný materiál, najmä však nahrievané asfaltové pásy lepenky, oveľa lepšie držia na murive, ktoré je ošetrené penetračným náterom. Zvyšuje tak priľnavosť.

Čas

– urýchľuje prácu pri nanášaní izolačného materiálu. Lepšie drží, znižuje opakovanie niektorých činností.

Spevňuje povrch

– penetrácia má do určitej miery schopnosť spevňovať povrch. Určitým spôsobom je záchranou na rozpadajúce sa murivo vystavené styku s hlinou. Penetračný náter na odkopané, očistené a vysušené murivo je prvou pomocou. Penetrácia spomalí proces odpadávania kamienkov a drobných častí zo základov, čo by pomohlo po čase viesť k narúšaniu základov.

Alternatívou môže byť asfaltová izolačná stierka

Asfaltová izolačná stierka je vyšší stupeň penetračných náterov. Použitie izolačnej stierky znamená, že nemusí byť už nutné používať ďalšie izolačné materiály po jeho nanášaní. Po nanesení totiž vytvorí pevný hydroizolačný vodotesný povlak. Neprepustí vlhkosť a aj pri nanášaní vytvára jednotliatu vrstvu bez spojov, ktoré by tvorili riziká.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu