Recenzia: vyskúšali sme Vŕtací aku skrutkovač Extol LI 16 CD, 8791151

Akumulátorová vŕtačka od českého výrobcu Extol označená ako LI 16 CD poteší pri rozbalení hneď tri krát… minimálne. Za predpokladu, že neviete celkom presne, čo je obsahom balenia, poteší rýchlonabíjačka, druhá batéria, ako aj priložený bit – krížový šrobovák. BMC tvrdý plastový kufrík ukrýva celé balenie patriace pod značku Extol Industrial, kam patria výroby zväčša pre priemyselné a profesionálne použitie. Tak prečo si nepripadať ako profesionál aj u seba doma, či vo vlastnej dielni?

Extol Industrial LI 16 CD vŕtačka skrutkovač AKU

Akumulátorová vŕtačka / skrutkovač Extol LI 16 CD

Model je skvelý v ruke, pôsobí veľmi pevne, zároveň umožňuje ľahké ovládanie nastavení. Ďalším prekvapením bude upínací rozsah na vrtáky a rôzne bity, keďže zvláda až 13 milimetrový priemer. Unikát. Prístroj ako celkom nový, voňajúci novotou a pripravenosťou na čokoľvek, padne do ruky ako uliaty. Celá zadná strana konštrukcie je potiahnutá gumou, čím sa dobre drží a ani buchnutie vŕtačkou z nepozornosti niekde nemusí hneď zanechať odreniny a škrabance. Inak je telo tvorené tvrdým plastom farby, pri ktorej sa budete hádať, či ide o zelenú, alebo modrú. Pre kompromis, je to niečo medzi a rozhodne tento špeciálny odtieň takémuto prístroju pristane. Plastové sú všetky diely, spúšť, ak konštrukcia batérie, ktorá má síce rozdielny typ plastu, no stále drží a pôsobí rovnako pevným dojmom ako zvyšok prístroja.

Hlava upevňovača a všetko, čo sa za bežných okolností krúti, je z kvalitných tvrdých kovov s čiernym práškovým náterom. V skutočnosti ide o jeden viditeľný diel, s ktorým nie je pri práci nutné robiť nič. Len ho celý pootočiť pri pokuse nasadiť vrták, alebo bit.

Technické vlastnosti:

  • Napájacie napätie: Max: 16,6 V, (14,4V)
  • krútiaci moment: 16,33 Nm
  • Otáčky, hodnoty bez zaťaženia: výkonnostný stupeň I. 0-350, stupeň II. 0-1350
  • Stupne krútiaceho momentu: 18+vŕtanie
  • Upevňovací rozsah: 2 – 13 mm
  • Váha s nasadenou batériou: 1 kg
  • Batéria: Li-on: 1500 mAh
  • Nabíjanie: približne 1,5 hod.

Akumulátorová vŕtačka pre profesionála

Ani nie pre značku Extol Industrial, ale pre viditeľné vlastnosti obsahu kufríka ide v prípade LI 16 CD o nástroj hodný profesionálneho využitia a nasadenia pokojne v podnikaní. Je to nakoniec presne tá výbava, ktorú si zvolí profík pracujúci so sadrokartónmi, či montér nábytku. Jednoducho preto, že po tomto kufríku nemusí nič ďalšie dokupovať. Batériu máte vždy po ruke. V prípade vybitia počas náročnej práce môžete túto batériu dať ihneď nabíjať a používať druhú, ktorá je súčasťou balenia. Kým sa tá vybije, nabije sa prvá. Stále je tak energia po ruke. Rýchlonabíjačka zvláda novú batériu nabíjať za 1,5 hodiny.

Vŕtačka Skrutkovač

Prednosti aku vŕtačky

Do upevňovacej hlavy vŕtačky je možné zasunúť až 13 mm priemer vrtáku, čo je neobvyklá veľkosť. Už pri prvom nazretí do „hlavne“ po rozbalení bolo jasné, že je to úctyhodný rozmer. Samotné zaistenie vrtákov v hlave je riešené pre mňa osobne neobvykle jednoducho. Vrták v nej utiahnete jednoduchým otáčaním hlavy. Tým sa mení aj veľkosť otvoru pre vrtáky. Žiadne uťahovanie kľúčom, uťahovanie dvoch dielov, ale riešenie je jediným krútením, čo je jednoduché a rýchle.

Spúšť, či skôr tlačidlo aktivujúce otáčanie, vŕtanie, skrutkovanie, alebo ak chcete uťahovanie, automaticky spúšťa aj LED osvetlenie.  Pri montovaní niekde za policami tak nie je nutné vyťahovať externé svetlo a prisvecovať si. Pre palec a ukazovák je pre ľavú aj pravú ruku dostupné tlačidlo prepínania smeru, či spätného chodu. Prepínač stupňov rýchlostných otáčok nachádzajúci sa na hornej časti konštrukcie vŕtačky ide oveľa ľahšie, než pri iných vŕtačkách. Samovoľne ho ale nie je možné prepnúť. Chce to určitý grif prstom.  18 stupne krútiaceho momentu sú prepínateľné na „hlavni“ a k tomu je režim čisto len vŕtania.

Vŕtačka Skrutkovač

Zastavuje rýchlo a ďalej sa už nekrúti, kým to sami nechcete. LI 16 CD váži kilogram. Malou nevýhodou je, že túto aku vŕtačku nepostavíte tak ako iné vŕtačky. Nestojí, nie je tak vyvážená, možno je to tým, že batéria nevytvára stojan. Batéria je menšia než pri iných typoch aku vŕtačiek. Ľahko sa vysúva, pripomína to zásobník na ručnej strelnej zbrani. Opačne sa batéria zasunúť nedá, len správne. Dodávaná nabíjačka nie je vôbec slabá. V porovnaní s inými nabíjačkami iných aku vŕtačiek je nabíjanie hodina a pol výborný čas. Na nabíjačke nie je nutné žiadne extra ovládanie. Má len svetielko pre nabíjanie a pre nabité.

Vŕtačka Skrutkovač

Nepochybnou prednosťou celej vŕtačky je ale tiež kufrík. Pevný tvrdý plast má vo vnútri tvarovanie pre uloženie vŕtačky, nabíjačky, aj druhej batérie. Všetko má svoje miesto, nič tam nelieta, teda až na priložený bit, skutkovač, ktorý síce manuál nespomína a ani na škatuli nie je žiadne uvedenie, že niečo také balenie obsahuje. V balíčku však skrutkovač je, a ten je to jediné, čo v kufríku hrká. Ale ako darček to poteší, hlavne v prípadoch, kedy si uvedomíte, že mimo klasické malé bity nemáte poriadny skrutkovač dĺžkou určený práve na akumulátorové vŕtačky a vŕtačky vôbec ako také.

Práca s LI 16 CD

Pustiť sa do práce s LI 16 CD znamená zapnúť, stlačiť, dostať všetko čo potrebujete a znova odložiť s tým, že batériu len tak bežnou domácou prácou nevyšťavíte a o pár dní bude stále pripravená pracovať. Priam je až škoda, že takýto prístroj možno v bežnej domácnosti nenájde to bohaté využitie, aké by pokojne zvládol. Preto si dovolím tvrdiť, že je ideálny pre profesionálov, pre ľudí, ktorých prácou je práca s drevom, nábytkom, vŕtajú mimo panel do tehly, dreva, kovov, potrebujú neustále uťahovať šroby (po slovensky skrutky) a práve títo ľudia a ich profesie budú vedieť doceniť LI 16 CD najlepšie. Pre bežného domáceho majstra to samozrejme bude kvalitný prístroj, no možno by tak mohla byť dôvodom, pre ktorý sa pustí do väčšieho projektu.

Nopová fólia, boj proti vlhkosti

Nasadenie vrtákov je naozaj hračka. Ovládanie sa dá ľahko pochopiť a pri používaní sa nemusí používateľ báť prekvapení v podobe zlej kombinácie tlačidiel a funkcií. Spätný chod a klasický chod nemá žiadne extra inovácie, prepínač je klasický ako pri každej súčasnej vŕtačke. Používateľ tak nemôže byť ničím zaskočený.

Nopová fólia, boj proti vlhkosti

Ďalšie príbuzné modely s rovnakým ovládaním

Od modelov LI 12 CD (8891150) a LI 12CDB sa líši napájacím napätím  max 12,0 V a max. krútiaci moment 14/21 Nm. Kým model LI 12 CD je balený v kartónovej škatuli s jedným akumulátorom a rýchlonabíjačkou, model LI 12 CDB je balený v kufríku BMC s dvoma akumulátormi a rýchlonabíjačkou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu