Americká chladnička: veľká dvojdverová „Side by Side“ a fakty

Na slovenskom trhu domácich spotrebičov sa stretávame s pojmom Americká chladnička. Na jednej strane tým odláka chorobných odmietačov všetkého amerického, na druhej strane priláka pozornosť všetkých tých, ktorí presne vedia, čo si pod pojmom predstaviť. Americká chladnička je totiž pojem, ktorý pomenúva presne ten štýl chladničiek, ktoré sa do slovenskej pamäte zapísal hlavne z filmového prostredia.

Americká chladnička a chladenie potravín, Side by Side

foto: model so samostatnou mraziarenskou časťou, dvojdverový, HOTPOINT-ARISTON FXD 822 F

Máme mnohých filmoch možnosť vidieť veľké chladničky s dvoma dverami s množstvom funkcií, ktoré sa tiež nazývajú označením Side By Side. Nuž a keďže dizajn a elegancia týchto chladničiek vyhovuje aj nám, pre odlíšenie od klasiky sa ujalo pomenovanie „americká chladnička“.

Rozdiel je v obsahu a funkciách

Americká chladnička je veľká chladnička, najčastejšie dvojdverová, prípadne ide o chladničku s veľkými dverami a časťou, ktorá síce nie je otvárateľná, no plní funkciu technickú, prípadne ponúka priestor cez vnútrajšok. Dvojica dverí má svoje výhody v tom, že sa dnu dostanete s ktoroukoľvek rukou. Zväčša sú dôvodom dvojitého otvárania väčší priestor, alebo dizajn. Priestor, ktorý nedokážu pokryť len jedny dvere je nakoniec predovšetkým doménou veľkých objemových chladničiek, ktoré siahajú vnútorným priestorom na hodnoty 500 litrov, prípadne viac.

Mimo štandardné funkcie chladenia  je súčasťou nejedna funkcia ventilácie, kombinovaného osvetlenia, funkcie venované zabezpečení nezávažnosti potravín, či rôzne signalizácie a časovanie. Vo všeobecnosti ale bežný zákazník potrebuje len chladiť, maximálne nejakú reguláciu. Čím menej obsahuje, tým menej sa môže pokaziť, panuje ľudový názor a niečo na ňom je.

Side by Side – Dvojité dvere, či iné riešenia

Dvojité dvere znamenajú viac priestoru aj na nich v policovom systéme. Sú riešenia, ktoré v jedným dverách nie sú policové, ale vo vnútri obsahujú zásobník, či výrobník na ľad. Pokiaľ potrebujete ľad a mať ho neustále po ruke, význam táto funkcia určite má. Ak má ísť ale len o malú frajerinu pred priateľmi, vedzte, že mnohí nakoniec funkciu pokladajú za zbytočnú. Takáto chladnička potrebuje vlastný prívod vody a niektoré drahšie modely aj odtok. Zásobník na ľad využije naozaj len ten, čo holduje nápojom s ľadom a nežije len sám pre seba. Rodina s deťmi s pôžitkárom pre drinky je ideálna kombinácia.

Americká chladnička a chladenie potravín, Side by Side

foto: modely s výrobníkom ľadu a samostatnou mraziarenskou časťou v prípade modelu SAMSUNG RFG 23UERS1/XEO a model s výrobníkom ľadu sdvojdverový s krytou mraziarenskou časťou BOSCH KAG 90AI20.

Pri dvojitých dverách si dajte pozor, kde chcete chladničku umiestniť, aby nedochádzalo k natlačeniu jej stien k stene miestnosti a otĺkanie rúčky spotrebiča. Spôsoby uchytenia a otvárania sú rôzne. Pri dvojitých dverách je dôležité sledovať aj to, či ide o zatváranie, ktoré si vyžaduje výhradne len jedno poradie zatvárania, alebo môžete dvere zatvárať v akomkoľvek poradí. Tesnenie medzi dvoma dverami môže po rokoch zlyhávať a tak sa oplatí nahliadnuť na spôsob, akým je tesniaci materiál medzi oboma dverami riešený.

Ich súčasťou je mraznička. Najideálnejšie riešenie je na spôsob zasúvacích samostatných zásuviek, hoci tie zvyšujú cenu celej chladničky. Zväčša je mraziaca časť ukrytá v zásuvkách skrývajúcich sa za dverami rovnako, ako zvyšok vnútornej časti chladničky. Zásuvky sú pri otváraní chladničky odhalené, čiže prílišné alebo pričasté otváranie chladničky výrobcovia riešia rôznymi izoláciami týchto mraziacich spodných častí. Mať ich otvárateľné osobitne je ale vždy výhodou.

Veľká americká chladnička si žiada veľké plánovanie

Veľké chladničky si žiadajú viac priestoru. Nejde o vstavané modely, ktoré sú súčasťou nábytku, ale ich elegancia, tvar a dizajn si priamo žiadajú, aby boli vystavované v plnej svojej kráse. Sú to najmä chrómované modely s povrchovou úpravou. Celkovo ide o drahé chladničky mnohých výrobcov od tureckého Beko po tak známe a populárne značky ako Hotpoint, Siemens a ďalšie. Ich dovoz a inštalácia si žiada objednávku dovozu, keďže aj váha je vyššia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu