Ultrazvuková čistička: na čo všetko slúži a využije ju bežná domácnosť?

Ultrazvuková čistička je sortiment výrobkov, po ktorom bežne človek nesiahne. Je to zvláštne, ale táto kategória spotrebičov je pre nás stále veľkou neznámou. Využívajú ju skôr podniky a naozaj ojedinelí jednotlivci, ktorí potrebujú mať čisté čokoľvek, od mincí po náradie.

Ultrazvuková čistička

Ultrazvuková čistička je v podstate malá skrinka, ktorá využíva technológiu ultrazvuku, aby bavila predmety nečistôt, ako sú rôzne prichytené nečistoty, mastnota od olejov, nečistota z rúk, šmuhy a podobne. Modernou technológiou sa dá zakročiť proti nečistotám aj bez drhnutia. Chce to len investíciu na začiatku.

Koncentráty a obsah balenia

Na posilnenie týchto zariadení sa používa aj špeciálna tekutina, čistiaci koncentrát . Jeho zmysel je v tom, že zvyšuje účinnosť čističky. Vzhľadom na to, že ide o koncentrát, pred použitím sa riedi predpísaným pomerom. Bežne čističkám stačí voda, koncentrát je len podporný prostriedok. Pri ultrazvukových čističkách môžete počítať, že ich cena sa pohybuje od okolo 50 EUR až po sumy nad 200 EUR. Ovládanie majú jednoduché a súčasťou balení môže byť stojan na konkrétny predmet. Napríklad hodinky, šperky, košík na drobnosti, prípadne stojan na CD.

Kde vôbec nájde uplatnenie ultrazvuková čistička?

Ultrazvuková čistička má úchvatný názov. Máte pocit, že ide o špeciálnu technológiu, no nie je až tak drahá. Má viacero možností využitia aj tam, kde by sme s ňou vôbec nepočítali. V prvom rade nie je určená niekomu, čo si nepotrpí na čistotu, alebo ju nepotrebuje k drobnému podnikaniu. Jedinou úlohou zariadenia je totiž čistenie. Zmysle bude mať pre vás vtedy, pokiaľ pracujete alebo fungujete v niektorom z nasledujúcich odvetví.

 • Autoservis a cyklošport: predajne, ktoré ocenia čističku ako nástroj, ktorým sa zbavia mastnoty na reťaziach, na rôznych dieloch, skrutkách, plieškoch a podobne. Svoje uplatnenie v tejto oblasti čistička má. Bez trápenia, ničenia handier a míňania prípravkov máte čisté nástroje aj jednotlivé diely. Niekedy je čistý diel nevyhnutný.
 • Hodinárstvo a reštaurátorstvo: pri starožitnostiach, opotrebovaných dieloch, starých kúskov čohokoľvek, čo sa dá namáčať bez poškodenia a spĺňa to podmienky návodu na použitie konkrétnej čističky.
 • CD a DVD: áno, niektoré čističky si zakladajú na tom, že sú určené aj na čistenie DVD a CD. Nie na ich vymazanie, ale skôr povrchové očistenie bez poškodenia zrkadlovej časti s nahratými dátami.
 • Numizmatik: zberateľ mincí vie oceniť vlastnosti, pri ktorých sa vie zbaviť nečistôt na starých minciach. Tie síce nezískajú späť svoj lesk ako novej, no stále je to parádny stav.
 • Náradie: používajú ich na čistenie znečisteného náradie v dielni, alebo v záhrade.
 • Rôzne kuriozity: napríklad zubné protézy uvádzajú niektoré čističky ako produkt, na ktorý sa reálne čističky s viditeľným úspechom používajú.
 • Šperky: využijú ju aj v šperkárstve, starožitníci, zberatelia, či podniky zaoberajúce sa obnovou šperkov, prsteňov. Predsa len, bežná domácnosť si to nebude kupovať kvôli dvom svadobným obrúčkam, ktoré sú znečistené raz za pár rokov.
 • Rodiny s deťmi: pri rodinách s deťmi nájde využitie pri čistení dojčenských fliaš, hračiek, rôznych nástrojov a zdravotných pomôcok.
 • Priemysel a veľké predmety: pre priemysel a strojárenstvo sú určené čističky s objemom 15 litrov do 400 EUR a čističky s 30 litrami za cenu okolo 600 EUR. Niečo také už naozaj nebude pre bežného používateľa a drobného podnikateľa.
 • Laboratóriá: vo všeobecnosti je to veda a výskum, kde sa používajú a dlhé roky ako na jedinom mieste aj používali ultrazvukové čističky. Na čistenie nástrojov, ale aj pre priamo niektoré vedecké postupy.

Kľúčové vlastnosti

Pri nákupe vlastnej ultrazvukovej čističky sledujte hlavné vlastnosti, ako je kvalitné materiálové prevedenie. Dôležitou vlastnosťou je frekvencia ultrazvuku, ktorá sa môže pohybovať okolo 42 kHz, no bežnému používateľovi je táto hodnota neznáma. Dôležitá vlastnosť je objem, vnútorný priestor na predmety. Uvádza sa objem v ml ako aj v rozmeroch mm.

 • Nehľadajte známych výrobcov. Tie najlepšie čističky sú nakoniec celkom bežne neznáme značky.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu