Bezsemenné (bezjadierkové) odrody viniča populárne v Európe

Keď sa povie hrozno, pre mnohých je to automaticky aj predstava pohára s vínom, dobrým ročníkom a pre iných predstava náročnej práce, ktorá ovplyvnila dejiny. Vyrobiť víno sa dá z akéhokoľvek hrozna, ale dosiahnuť výbornú chuť a vlastnosti si vyžaduje konkrétne odrody hrozna. Roky úsilia, šľachtenia, alebo výberu toho správneho. Lenže hrozno je aj o čerstvom ovocí, jeho chuti, príjemnom zahryznutí do šťavnatých aromatických bobúľ. Stolové odrody hrozna nám tento pôžitok ponúkajú, avšak len to tej chvíle, než nezahryzneme do horkého semiačka. Jadierka v hrozne dokážu chuť pokaziť a žiada si to iná konzumácia, neprehryznutie jadierok a prehĺtanie celé. Práve pre neobvyklé potreby konzumácie, pre komfort, pohodlie, chuť a celkový zážitok sa na trhu pochopiteľne ujalo mnoho kultivarov – odrôd hrozna bez jadierok. Bezsemenné odrody, ktoré v obchode predajcovia vypredajú s väčšou istotou, ako iné.

Hrozno šťavnaté

V maloobchode niektoré odrody vidíme ako tie, ktoré dodávajú vo veľkom v reťazcoch. Poznáme aj mnoho ďalších, ktoré sa na trhu ujali, majú ich radi drobní pestovatelia a aj konzumenti. Nemajú semienka, alebo ich majú veľmi malé. Takéto hrozno je ideálne na výrobu sušených hrozienok, na šťavy, priamu konzumáciu, sirupy, koktaily a rôzne iné spracovanie. Šetria čas. netvoria odpad, nevyžadujú oddeľovanie. Môžu ísť malým deťom bez rizika a robia radosť aj v záhrade. V Európe existuje viacero odrôd, ktoré sú populárne hlavne od Grécka po Španielsko. Nie každá z nich je mrazuvzdorná. Preto, ak ste si našli inšpiráciu, dobre si preverte, či predajca vo vašom okolí ponúka niektorú z nich. Sledujte tiež to, či ide o výrazne rezistentnú odrodu, inak budete potrebovať prevenciu v podobe postrekov, ako je pri hrozne štandardom.

Mrazuvzdorné a odolné pre slovenské pomery

Na Slovensku sme opakovane siahli po viničoch z ponuky tutifruti.sk, kde vinič dodávajú v kontajneroch, celý, niekedy dokonca už s ovocím (prípad, keď sme nakúpili v júni). Zmienku o eshope nepridávame ako platenú reklamu, ale našu reálnu skúsenosť s kvalitou a výberom rezistentných a mrazuvzdorných odrôd.

Odporúčame z osobnej skúsenosti:

  • odroda Supaga
  • kôstková, no s malým zastúpením kôstok odroda Lila

Výber 15 populárnych európskych bezsemenných odrôd

1. Thompson Seedless

Jedna z najznámejších a najrozšírenejších odrôd bezsemennej viniča. Má jemnú, sladkú chuť a je vhodná nielen na priamu konzumáciu, ale aj na výrobu hrozienok.

2. Sultanina

Táto odroda je veľmi podobná Thompson Seedless a je často používaná na sušenie a výrobu hrozienok. Plody sú malé, sladké a veľmi chutné.

3. Crimson Seedless

Odroda, ktorá sa vyznačuje svojimi veľkými, chrumkavými a sladkými bobuľami s červeným nádychom. Je populárna najmä pre svoju vzhľadovú a chuťovú atraktívnosť.

4. Autumn Royal

Tmavá, čierna bezsemenná odroda s veľkými, šťavnatými bobuľami a jemnou chuťou. Je obľúbená pre svoju veľkosť a sladkosť.

5. Black Corinth

Tieto malé, tmavé bobule sú veľmi sladké a často sa používajú na výrobu korintiek (druh sušeného hrozna).

6. Flame Seedless

Táto odroda má červené, chrumkavé bobule a je veľmi sladká. Je ideálna na priamu konzumáciu. Pochádza od šľachtiteľov z USA z roku 1961 a vznikla z pestrého kríženia rodičov a prarodičov (Red Malaga X Tifafihi Ahmer) X (Muškát Alexandrijský X Thompson Seedless). Oceňované je už samotné sfarbenie, ktorému sa približuje ilustračná fotografia v tomto článku.

7. Superior Seedless (Sugraone)

Zelená odroda, ktorá sa vyznačuje veľkými, sladkými a chrumkavými bobuľami. Je veľmi obľúbená na trhu.

8. Early Sweet

Ako už názov naznačuje, táto odroda dozrieva veľmi skoro. Má zelené, sladké bobule a je vhodná na trh v skorých letných mesiacoch. Ideálne je mať ich viac podobne kvitnúcich v rovnakom čase pre maximalizáciu úrody.

9. Scarlotta Seedless

Odroda s veľkými, červenými bobuľami a výbornou chuťou. Má dlhú skladovateľnosť, čo ju robí populárnou medzi pestovateľmi a hospodármi s exportom.

10. Regal Seedless

Táto odroda má veľké, zlaté bobule, ktoré sú sladké a šťavnaté. Je veľmi atraktívna pre svoj vzhľad a chuť. Podobná na odrodu Princess a Arra 15.

11. Ralli Seedless

Táto odroda je známa pre svoje veľké, chrumkavé a sladké bobule. Má výraznú tmavú farbu a je veľmi obľúbená na trhu.

12. Melody Seedless

Zelená odroda s veľkými a šťavnatými bobuľami. Je známa pre svoju sladkú chuť a chrumkavosť, čo ju robí ideálnou pre čerstvú konzumáciu.

13. Princess (Melissa)

Odroda vyšľachtená v USA s bledožltými bobuľami, ktoré sú sladké a aromatické. Má vynikajúcu skladovateľnosť a je veľmi populárna medzi spotrebiteľmi.

14. Summer Royal

Táto tmavá, fialová odroda má veľké a veľmi sladké bobule. Je obľúbená pre svoju chuť a je ideálna na priamu konzumáciu.

15. Arra 15 (Sweeties)

Odroda s veľkými, bledými až zlatými bobuľami, ktoré sú veľmi sladké a chrumkavé. Je známa pre svoju výbornú kvalitu a dlhú skladovateľnosť. Pučí, kvitne, dozrieva a zbiera sa podobne ako odrody Regal a Princess.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu