Čierna farba v interiéri: Viete, ako pracovať s pravidlom tri?

Čierna je v interiérovom designe stále populárnejšia. Domovu prináša nielen pocit luxusu, ale aj prekvapivú eleganciu na miestach, kde by ste to možno nečakali. Ak hľadáte spôsob, ako z vášho hniezdočka vytvoriť minimalistické, sofistikované miesto plné štýlu, čierna bude tou správnou voľbou.

interiér čierny

Najtmavšiu farbu by sme mohli prirovnať ku koreniu – čím viac ho pridáme, tým výraznejší, ale zároveň ťažší pokrm uvaríme. Čierna pôsobí v každej miestnosti opticky rozdielne, na to je potrebné myslieť ešte predtým, než sa vrhnete do renovácie interiéru. Obecne čierna farba pohlcuje svetlo a vždy pocitovo zmenšuje priestor. Preto je dobré na ňu vsadiť vo väčších miestnostiach, kde vytvorí pocit útulnosti. Skvele môže fungovať aj v menších priestoroch, je však potrebné vyberať s rozvahou, aby miestnosť nepôsobila stiesnene. V takom prípade odporúčame čiernu farbu zvoliť ako doplnkovú a použiť ju napríklad pri menších spotrebičoch či textíliách.

Čierna je nová biela

Svoje miesto má predovšetkým v minimalistickom a industriálnom štýle, ktorý je obľúbený pre svoje temné tóny, veľké priestory a okná. Často sa kombinuje s prírodnými materiálmi, ako je kov, kameň, tehly a drevo. V interiéri bude pôsobiť príjemne s neutrálnymi a jemnými farbami ako je béžová alebo puzdrovo ružová. Ak chcete vytvoriť dramatickejší design, nebojte sa napríklad horčicovo žltej, tmavo modrej alebo tmavo zelenej. Veľmi zaujímavý monochromatický interiér vznikne použitím čiernej a rôznych odtieňov sivej. Čomu sa ale rozhodne vyvarujte sú výrazné a krikľavé farby ako sú červená, oranžová alebo fialová. Priestor by mohol veľmi jednoducho pôsobiť lacno.

Pravidlo tri

Vhodná kombinácia farieb je v podstate hlavným kľúčom vysnívaného domova. To najväčšie tajomstvo tkvie v takzvanom pravidle tri – tri farby, tri materiály. Či už zvolíte čierny interiér alebo nie, vždy by ste mali k dominantnej farbe pridať ďalšie dve, decentnejšie. Vyberajte tak, aby spoločne vytvorili harmonický celok, dominantnú farbu vhodne doplnili a podtrhli.

Spotrebičom čierna pristane

Či už je reč o pračke, chladničke, mikrovlnke alebo varnej kanvici, čierna farba na nich vyzerá skvele. Luxusne pôsobí aj na spotrebičoch do domácnosti. A ako sme už spomínali, s čiernymi spotrebičmi sa dá pekne vyhrať predovšetkým v menších bytoch, v ktorých by veľký tmavý nábytok miestnosť opticky ešte zmenšoval. Odpadkový kôš, žehliaca doska alebo sušiak na bielizeň už dávno nemajú len bielu farbu. Ak máte byt bez technickej miestnosti, kam by ste upratovacích pomocníkov schovali, ste odkázaní ich skryť niekde za dverami, aby čo najmenej rušili interiér. Vsaďte na čiernu farbu, ktorá im pridá na štýle.

Napríklad Vileda prišla s elegantným prevedením v matne čiernej farbe. „Mám rada, keď sa praktickosť spojí s dizajnom. Každému z nás sa niekedy stane, že príde nečakaná návšteva, keď zrovna sušíme bielizeň v miestnosti. King sušiak v novom čiernom prevedení v interiéri pôsobí štýlovo. Vďaka kolieskam ho naviac môžete v rýchlosti presunúť niekam, kde nebude počas návštevy na obtiaž,“ vraví Adina Skálová z Viledy.

Ako vybrať správnu miestnosť?

Ak si lámete hlavu nad touto otázkou, prinášame vám pár základných tipov, podľa ktorých postupovať v jednotlivých miestnostiach:

Kuchyňa: Čierna môže byť akcentom v kuchyni v podobe stoličiek, či čierneho jedálenského stolu. Moderné sú ale aj čierne kuchynské linky napríklad v kombinácii s drevom alebo sivou farbou na horných skrinkách.

Obývačka: Čierna sa osvedčila jak v prípade bytových doplnkov akými sú vankúše, vázy či sviečky, tak aj nábytku ako napríklad konferenčný stolík alebo police.

interiér čierny

Kúpeľňa: Mnohých záujemcov od čierneho vybavenia kúpeľne odradzuje viditeľný vodný kameň, ktorý býva problémom hlavne v prípade tvrdej vody. Preto sa pri výbere vždy zamerajte na to, či majú výrobky povrch ošetrený špeciálnou vrstvou, ktorá zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Moderné sú kúpeľne s motívom čierneho mramoru, v kombinácii s drevom priestor pôsobí luxusne no nie chladne. Čierne lesklé povrchy odrážajú svetlo, takže sa ich nemusíte báť ani v prípade menších priestorov. Kúpeľňu nemusíte voliť celú v čiernej farbe, vynikne aj čierna vaňa, sprchovú kút či batérie.

Vileda King sušiak v elegantnej čiernej farbe

Vileda King sušiak prichádza so štýlovým prevedením v matne čiernej farbe s červenými doplnkami. Ponúka 20 metrov sušiacej plochy a vďaka silným hliníkovým drôtom zabráni pokrčeniu bielizne, čo urýchli následné žehlenie. Naviac má aj dodatočný držiak pre malé odevy, ktorý vám poskytne jednoduché a rýchle zavesenie ponožiek či spodnej bielizne bez potreby štipcov. Kolieska zaisťujú jednoduchý presun sušiaku z miesta na miesto. Nikam vám však neujde, keďže je vďaka pevným nohám robustný a stabilný.

Vileda čierny sušiak

Vileda King sušiak vám bude k dispozícii aj pri exteriérovom sušení – je vyrobený z oceli a hliníku – navrhnutý pre použitie v interiéri i exteriéri. Naviac má dve kolieska, ktoré vám umožnia sušiak pohodlne premiesťovať, aj keď je plne naložený. Po použití ho stačí zavrieť a uložiť kdekoľvek v domácnosti. Zámok krídel zaistí bezpečné skladovanie a manipuláciu.

Pre viac informácií navštívte www.vileda.sk

Aróma difuzér Cocodor Black Edition Pure Cotton s vôňou čistej bavlny

Pre kľudný spánok nie je dôležitá len vybavenosť postele, ale taktiež celková atmosféra v spálni, ktorá pomôže telo uvoľniť nielen pred spánkom, ale aj po prebudení. Môžete ju navodiť napríklad príjemnou vôňou – ideálnym darčekom pre maminku alebo babičku. Značka Cocodor vyrába voňavé difuzéry neobsahujúce alkohol a vyberať môžete z 4 vôní v luxusnom prevedení. Či už zvolíte vôňu čerstvo vypranej bielizne, citrusových tónov alebo mäty, buďte si istí, že nešliapnete vedľa.

Aroma difuzér Cocodor Black Edition Reed Pure Cotton s vôňou čistej bavlny 200 ml je dostupný na e-shope https://www.prespanok.sk/ za 32 €.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu