Pestovanie bonsají nie je o tom, že sa vám v IKEA nákupnom centre zapáči bonsai a kúpite si ju. Bonsai je osobitá filozofia pestovania, výber dekorácií z kôry, kameňa, štrku s ohľadom na potreby samotnej rastliny. Nie každý druh je vhodný na pestovanie v štýle bonsai. Čiže na malom priestore v unikátnych nádobách a na výsostnom mieste vo vašom interiéri. Menej náročné machové zelené obrazy sú pre niektorých z nás náhradou za pôvodnú bonsai. No originálna bonsaj je doslova ostrovom života rastúcom akoby z kameňa.
Jej pestovateľ však vie, že musí mať dostatok živín a pôdy, aby dokázala byť krásnou. Žiada si správne zárezy, drôtené výstuže počas rastu a ešte ďaleko viac. Alebo zvolíte jednoduchší variant, ktorému nemusíte venovať toľko času a sledovať podrobne aj vlhkosť a podobne. Aj preto sme si pripravili tri skupiny drevín, ktoré sa využívajú vo svete bonsají. Viete si tak vybrať aj podľa úrovne svojich znalostí, čo je pre vás, alebo čo je za hranicami možností.
Bonsaj niečo bude vyžadovať
Bonsaj nie je len izbová rastlina. Je vo vysokej miere interiérovým doplnkom, ktorému sa podriaďuje časť priestoru a časť času svojho pestovateľa. Je pýchou a súčasťou interiéru. Odmeňuje sa tým, že na nej nechávajú oči návštevy, aj pestovateľ samotný.
Výber rastlín pre bonsaje závisí na skúsenostiach pestovateľa a na tom, koľko času a úsilia je ochotný venovať starostlivosti. Pre začiatočníkov sú najlepšie rastliny z prvej skupiny, ktoré sú menej náročné na údržbu. Skúsenejší pestovatelia môžu vyskúšať rastliny z druhej skupiny, ktoré vyžadujú viac pozornosti. Rastliny z tretej skupiny sú vhodné pre tých, ktorí sú pripravení čeliť výzvam a investovať viac času a starostlivosti do pestovania týchto ostrovčekov života.
Skupina 1: Ideálne a menej náročné rastliny pre bonsaj
Ficus retusa (Fikus mikrokarpa) – Veľmi populárny a ľahko sa pestuje. Má malé listy a je vhodný pre začiatočníkov.
Juniperus chinensis (Borievka čínska) – Ideálna pre bonsaje, odolná a ľahko tvarovateľná. Vyžaduje len základnú starostlivosť.
Zelkova serrata (Zelkova japonská) – Má jemné vetvy a je ľahko tvarovateľná. Je to veľmi odolná rastlina.
Serissa foetida (Serissa smradľavá) – Má malé kvety a listy, ľahko sa pestuje v interiéroch.
Carmona microphylla (Čajovníkovec malolistý) – Má malé listy a kvety, dobre sa tvaruje a je vhodný pre interiérové bonsaje.
foto: olivovník v podobe bonsajového stromčeka
Skupina 2: Bežné, ale náročnejšie na starostlivosť
Acer palmatum (Javor dlaňovitolistý) – Populárny bonsaj s nádhernými listami, vyžaduje starostlivú kontrolu zavlažovania a osvetlenia. Toto je presne ten najčastejší druh, ktorý bude patriť medzi najkrajšie a najobľúbenejšie. Ak chcete skočiť do náročnejších vôd bonsají, javor bude najlepšou voľbou.
Pinus thunbergii (Borovica čierna) – Vyžaduje pravidelné zalievanie a tvarovanie, ale je odolná a vhodná pre nezačínajúcich pestovateľov. Druhý najobľúbenejší druh medzi skúsenejšími pestovateľmi.
Malé olivovníky (Olea europaea): Olivovníky sú obľúbené pre svoje malé, úzke listy a starobylý vzhľad. Sú ideálne pre bonsaje, keďže ich hrubé kmene a vetvy vytvárajú na pohľad naozaj jedinečné tvary typické pre tento druh pestovania. Vyžadujú veľa svetla a dobre priepustnú pôdu. Potrebujú pravidelné zalievanie, ale sú citlivé na preliatie. Olivovníky sú odolné, ale vyžadujú pravidelné strihanie a tvarovanie, aby sa udržal požadovaný tvar a veľkosť.
Okrasné jablone (Malus): Okrasné jablone sú populárne pre svoje nádherné kvety a malé plody. Sú vhodné pre bonsaje vďaka svojmu kompaktnému rastu a estetickému vzhľadu. Vyžadujú dostatok svetla a pravidelné zalievanie. Starostlivosť zahŕňa aj pravidelné tvarovanie a strihanie, aby sa udržal požadovaný tvar. Okrasné jablone sú citlivé na choroby a škodcov, čo zvyšuje náročnosť pestovania.
Ulmus parvifolia (Jarabina brekyňová / alebo tiež čínska) – Má malé listy a jemné vetvy, ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť a tvarovanie. Výsledkom je drevina s tvrdým drevom a zaujímavým tvarovaním.
Crassula ovata (Tučnolist vajcovitý) – Ideálna pre interiérové bonsaje, ale vyžaduje viac svetla a kontrolu zalievania.
Bougainvillea (Bugenvilea) – Má krásne kvety a je vhodná pre bonsaje, ale vyžaduje viac pozornosti pri zalievaní a strihaní. Ako ťahavá je tak prirodzene nútená vyrastať. Tým sa zvyšuje náročnosť a je skôr pre milovníkov výziev, hoci nie na dlhoročné pestovanie.
foto: borovica čierna je obľúbeným druhom aj pre prirodzenú odolnosť. Vo voľnej prírode totiž možno nájsť borovicu rásť na zvláštnych kamenistých nehostinných miestach. Túto vlastnosť tak využívajú profesionálni pestovatelia, aj tí, ktorí nemôžu pestovaniu bonsají odolať.
Skupina 3: Náročnejšie rastliny, menej vhodné pre bonsaje
Cercis canadensis (Judášovec) – Má veľké listy a ťažko sa udržuje v malom priestore. Vyžaduje veľa starostlivosti. Najmä potrebuje slnečné svetlo a teda polohu priamo na okne. V jeseni sa mení sfarbenie do oranžova. Inak vyniká unikátnym kvetom a jeho sfarbením.
Prunus serrulata (Čerešňa sakura) – Nádherné kvety, ale náročné na tvarovanie a údržbu. Malé zakrpatené a udržiavané druhy v menšej veľkosti nemusia dosahovať silu a veľkosť, kedy by sa objavovali typické kvety.
Magnolia (Magnólia) – Má veľké listy a kvety, ťažko sa udržuje tvar a veľkosť v malom priestore. Magnólia je pre profíkov vždy veľkou výzvou. Nešťastím je, že tento druh rastliny kvitne nádherným kvetom, no vo veľmi krátkom období jari. Následne poskytuje len konáre s listami.
Quercus (Dub) – Má veľké listy a hlboký koreňový systém, čo ho robí nevhodným pre malé bonsajové nádoby. Malé duby však dokážu zapôsobiť svojim drevom už v malom veku. Je pomerne pružné a dobre tvarovateľné.
Rhododendron (Rododendron) – Krásne kvety, ale veľmi citlivý na zmeny vlhkosti a pH pôdy, čo zvyšuje náročnosť pestovania. Rhododendron môže mať stonku oveľa viac drevnatú a základ rastliny môže byť starší. Docielený práve razantným strihom s ponechávaním kľúčových častí rastliny priebežne bez zásahu. pH je pre tento druh kľúčová, ale práve lesná pôda s kyslým pH, nachádzajúca sa v prostredí skalnatých zalesnených plôch môže byť nakoniec pre ne tá najideálnejšia.
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám na tejto stránke je používaná technológia cookies. Robíme to s cieľom zlepšiť zážitok z prehliadania a zobrazovať prispôsobené reklamy. Spracovanie informácií touto technológiou nám umožňuje zachovávať Vaše nastavenia, prideľovať jedinečné ID na stránke, reklamným systémom zobrazovať zmysluplnú reklamu. Zablokovanie cookies môže viesť k nepriaznivému vplyvu na určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
0 komentárov