Pestovanie izbovej rastliny Ficus ginseng: starostlivosť a choroby

Ficus ginseng, tiež známy ako Ficus microcarpa, je obľúbená izbová rastlina, ktorá sa často pestuje pre svoj zaujímavý vzhľad a jednoduchú starostlivosť. Tento druh fikusu je známy svojimi hrubými koreňmi, ktoré pripomínajú tvar ľudského tela, čo pridáva na jeho atraktivite. Variácie základového malého kmeňa a jeho tvarov sú nevyčerpateľnou studnicou fantázie. neraz ho kupujeme práve pre podobnosť s niečím iným a nevieme mu odolať pre túto jedinečnosť.

Ficus ginseng

Aké sú potreby Ficus ginseng? Aké ho môžu postihnúť bežné choroby a problémy, ktoré môžu nastať pri jeho pestovaní, a ako ich riešiť?

Nároky a potreby Ficus ginseng

1. Svetlo

Ficus ginseng preferuje jasné, nepriame svetlo. Priame slnečné svetlo môže spáliť listy, zatiaľ čo príliš málo svetla môže spôsobiť opadávanie listov a spomalenie rastu. Ideálnym miestom je blízko okna, kde dostáva dostatok rozptýleného svetla.

2. Teplota

Táto rastlina sa cíti najlepšie pri teplotách medzi 16 až 24 °C. Chráňte ju pred prievanom a náhlymi teplotnými zmenami, ktoré môžu spôsobiť stres a opadávanie listov.

3. Zalievanie

Ficus ginseng potrebuje pravidelnú zálievku, ale pozor na preliatie. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená. Najlepšie je zalievať, keď je vrchná vrstva pôdy suchá na dotyk. V zime môžete zálievku obmedziť. Ak tento druh pestujete ako bonsai, ešte výraznejšie dávate pozor na zálievku, držanie vody, vlhkosť a hnojenie.

4. Vlhkosť

Táto rastlina preferuje vyššiu vlhkosť, takže je dobré rosiť jej listy vodou, najmä počas zimných mesiacov, keď je vzduch v interiéroch suchší.

5. Pôda a hnojenie

Ficus ginseng prosperuje v dobre priepustnej pôde. Použite zmes pre izbové rastliny s prídavkom piesku alebo perlitu. Hnojte každé dva týždne počas vegetačného obdobia (jar a leto) vyváženým tekutým hnojivom.

Strihanie Ficus ginseng

Strihanie je dôležité pre udržiavanie tvaru a zdravia rastliny. Tu je návod, ako správne strihať Ficus ginseng:

  1. Nástroje: Použite ostré a čisté záhradné nožnice alebo nôž.
  2. Odstránenie odumretých a poškodených vetvičiek: Pravidelne odstráňte všetky odumreté, poškodené alebo choré vetvičky.
  3. Udržiavanie tvaru: Na jar a v lete jemne pristrihnite nové výhonky, aby ste udržali kompaktný a estetický tvar. Snažte sa udržiavať rovnováhu medzi koreňovým systémom a nadzemnou časťou rastliny.
  4. Presádzanie: Každé 2-3 roky presádzajte rastlinu do väčšieho kvetináča s čerstvou pôdou, aby ste podporili zdravý rast.

Bežné choroby a problémy

Opadávanie listov

Problém: Ficus ginseng môže strácať listy z rôznych dôvodov, vrátane stresu, nedostatku svetla, prelievania alebo suchého vzduchu.

Riešenie: Zabezpečte, aby rastlina dostávala dostatok svetla a správne množstvo vody. Udržiavajte stabilnú teplotu a zvyšujte vlhkosť rosením listov alebo použitím zvlhčovača vzduchu.

Hnednutie listov

Problém: Hnednutie listov môže byť spôsobené nadmerným zalievaním alebo suchým vzduchom. Na listoch sa vytvára kresba, odumierajú a padajú.

Riešenie: Skontrolujte zálievku a upravte frekvenciu zalievania. Zvyšujte vlhkosť okolo rastliny a vyhnite sa umiestneniu v blízkosti radiátorov.

Škodcovia

Problém: Ficus ginseng môže byť napadnutý škodcami, ako sú roztoče, vošky alebo molice.

Riešenie: Pravidelne kontrolujte rastlinu na prítomnosť škodcov. Použite mydlový roztok alebo insekticídny sprej na ich odstránenie. Ak je napadnutie silné, izolujte rastlinu od ostatných, aby sa škodcovia nerozšírili. Škodcami môžu byť aj mušky. Napríklad pri použití subrstrátu, v ktorom boli mušie vajíčka, alebo sa ukrývali malé mušky, môžu neskôr „zamoriť“ interiér. V takomto prípade sú dobré lepivé pásky na chytanie mušiek.

Choroby

Problém: Koreňová hniloba je bežným problémom pri prelievaní.

Riešenie: Ak rastlina vykazuje známky koreňovej hniloby (napr. zvädnutie, zápach), odstráňte postihnuté korene a presuňte rastlinu do čerstvej, dobre priepustnej pôdy. Znížte zálievku a zabezpečte dobrú drenáž.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu