Eukalyptus gunnii: ako sa oň postarať, jeho choroby a nároky

Eukalyptus gunnii je atraktívny strom pôvodom z Tasmánie, ktorý si získal popularitu v Európe vďaka svojmu dekoratívnemu vzhľadu a nenáročnej starostlivosti. Tento článok sa zameriava na pestovanie Eukalyptu gunnii, jeho nároky na prostredie, správne hnojenie, bežné choroby a problémy, s ktorými sa pestovatelia môžu stretnúť.

eukalyptus

Predstavenie eukalyptu gunnii

Pestovanie Eukalyptu gunnii v Európe má mnohostranný význam vďaka jeho dekoratívnej hodnote, rýchlemu rastu a schopnosti rásť v rôznych klimatických podmienkach. Tento druh eukalyptu je v domácnostiach aj vo floristike oceňovaný pre svoje atraktívne, striebristo-modré listy, ktoré sa často používajú v záhradnej architektúre a pri aranžovaní kytíc. Eukalyptus gunnii tiež prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu, keďže jeho listy uvoľňujú príjemnú vôňu a majú antiseptické vlastnosti. Jeho pestovanie podporuje biodiverzitu tým, že poskytuje útočisko a potravu pre rôzne druhy hmyzu a vtákov.

Strom je odolný voči suchu a jeho schopnosť rásť v menej úrodných pôdach z neho robí ideálnu voľbu pre revitalizáciu degradovaných krajín. Eukalyptus gunnii môže tiež prispievať k hospodárskemu rozvoju prostredníctvom produkcie esenciálnych olejov, ktoré majú široké využitie v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Celkovo pestovanie tohto eukalyptu obohacuje európske záhrady esteticky aj ekologicky, pričom prináša aj ekonomické výhody.

Rastlina nám poslúži napríklad ako:

 • Dekorácia v interiéri, pretože jeho vzhľadu sa nevyrovná nič tak bežné a dostupné.
 • Obsahuje esenciálne oleje, ktoré prebudíme v kombinácii lístočkov eukalyptu vystavených pôsobeniu horúcej pary. Napríklad pri naparovaní. V prípade, ak si doprajeme horúcu vaňu a máme po blízku eukalyptus – vetvičku, pri horúcej pare vo vzduchu sa prebudia esenciálne oleje.
 • Je známy ako prírodný repelent ktorý prekáža komárom. Žiada si to však výrazne rozrastenú rastlinu.
 • Zlepšenie kvality vzduchu v interiéri, napríklad v kuchyni
 • Ako rastlina nám súži na výrobu rôznych domácich prípravkov s liečivými účinkami. Opatrne však s ich konzumáciou, čajmi a podobne. Niečo také konzultujte so skutočnými odborníkmi.

Eukalyptus v predaji:

 • Kúpiť si môžete rastlinku kultivaru SILVER DOLLAR veľkú do 40 cm
 • Alebo Gunnii s veľkosťou okolo do 120 cm

Nároky na prostredie

Eukalyptus gunnii preferuje slnečné stanovisko s dostatkom priameho slnečného svetla. Vhodné sú polohy, kde je chránený pred silnými vetrami, ktoré môžu poškodiť jeho jemné listy a vetvy. Ideálny je výber južnej alebo západnej strany záhrady. Nenechajte mladú rastlinu v mrazoch a ak máte problémy s chrústami, pandravami a krtonôžkou, neverte celkom tvrdeniam, že sa vyhýbajú eukalyptom. Môžu ich postihnúť, ak máte nimi zamorenú záhradu.

Pôda a poloha

 • Najlepšie sa mu darí v dobre odvodnenej, mierne kyslej až neutrálnej pôde (pH 6-7).
 • Hoci toleruje aj menej kvalitné pôdy, vyhýbať by sa malo veľmi ťažkým, ílovitým pôdam, ktoré zadržiavajú vodu a môžu spôsobiť hnilobu koreňov. Pozor na pestovanie v nádobách, aby boli s odtokom a drenážou a nedržali nadbytočnú vodu.

Zálievka

 • Mladé rastliny vyžadujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchších období.
 • Dospelé stromy sú viac odolné voči suchu, ale stále prospievajú, ak dostávajú občasnú zálievku počas horúcich letných mesiacov. Tie, ktoré sú vysadené priamo v záhrade, počas zimných mesiacov potrebujú ochranu proti mrazom – zábal, ideálne s priesvitom svetla.

Hnojenie

Správne hnojenie je kľúčové pre zdravý rast Eukalyptu gunnii. Odporúča sa používať organické hnojivá, ktoré pomáhajú zlepšiť štruktúru pôdy a dodávajú potrebné živiny postupne. Vhodné je na jar použiť vyvážené hnojivo s troma základnými prvkami v rovnakom pomere NPK (čiže dusík, fosfor, draslík). To podporí rast nových výhonov a zazelenanie po zime. Na jeseň pridajte do pôdy v okolí rastliny kompost (skôr bez podielu vaječných škrupín), alebo maštaľný hnoj.

eukalyptus

foto: pohľad na viacero rastlín rovnakej veľkosti v ponuke záhradníctva, viac na stránkach: https://www.zahradnici.sk/index.php?route=product/product&product_id=846, kde si môžete všimnúť približnú veľkosť dodávanej rastliny, aj uvádzanú mrazuvzdornosť.Odporúčaná je však i tu ochrana počas zimných mesiacov. 

Choroby a škodcovia na eukalyptoch

Eukalyptus gunnii je pomerne odolný voči väčšine chorôb a škodcov. Pochádza z ďaleka a nie sú na neho naši bežní škodcovia až tak pripravení. Práve jeho vôňa môže na hmyz pôsobiť odpudzujúco, no nemožno sa na to celkom spoliehať. Predsa v niektorých prípadoch môže eukalyptus ohroziť zopár hrozieb.

Choroby:

 • Hniloba koreňov: Spôsobená nadmerným zalievaním alebo zlou drenážou pôdy. Prevencia spočíva v správnom zavlažovaní a zabezpečení dobre odvodnenej pôdy.
 • Múčnatka: Biela prášková vrstva na listoch. Liečba zahŕňa použitie fungicídov a zaistenie zlepšenia cirkulácie vzduchu okolo stromu. Prerastá rastlinu vysoká burina, alebo iné druhy? Postarajte sa o očistenie priestoru.

Škodcovia:

 • Roztoče: Môžu spôsobiť deformáciu listov a spomalenie rastu. Liečba zahŕňa použitie postrekov na okrasné rastliny a pravidelnú kontrolu stromu. Najmä po použití postreku je dobré rastlinu sledovať, ak by mala reakcie na použitie danej látky, skúsiť použiť iný.

Možné iné mechanické, či teplotné problémy

Poškodenie mrazom a suchom:

 • Mladé stromy sú citlivé na mráz. Počas prvých rokov je dobré ich chrániť zakrývaním alebo premiestnením do chránených priestorov, ak sú pestované v kvetináčoch.
 • Priveľmi teplé týždne, ktoré by mohli celkom vysušiť pôdu a napríklad nemožnosť sa dostaviť k rastline (dlhší čas na dovolenke), môže sa objaviť suchý konár, alebo oslabenie rastliny suchom. Záchranou je obnovenie zálievky a zaistenie lepšej pravidelnosti.

Poškodenie silným vetrom:

 • Pozor na silný vietor. Lístočky sú so stonkami spojené pomerne krehko. Ľahko je možné atraktívnu rastlinu poškodiť. Silný vietor môže veľa lístočkov pozhadzovať. O to viac práve v období sucha, keď hrozia búrky z tepla. Veterné búrky môžu poškodiť vetvy a listy.
 • Odporúča sa zasadiť strom na chránené miesto a poskytnúť mu podporu v podobe oporných kolíkov. Ak nemáte kolíky, alebo bambus, skúste zvoliť taký priestor, ktorý bude chránený múrom, stenou a pod. Kôl, ktorý by mohol plniť funkciu estetickej opory však zvážte do budúcna. Samotná rastlina to nepotrebuje, ale v prípadoch ak stojí na mieste prefukovania, môže byť nutnou oporou.

Zlé zloženie pôdy:

 • Ak je pôda príliš ťažká a zle odvodnená, môže to viesť k hnilobe koreňov a iným problémom. V takýchto prípadoch je dobré zlepšiť pôdu pridaním piesku alebo organického materiálu na zlepšenie drenáže – napr. nasekané kríky, konáre a podobne môžu byť vhodným spôsobom vylepšenia pôdy. V prípade posekaných ihličnanov, ako borovice, tuje, a pod. je dokonca možné získať v pôde kyslejšie hodnoty, ktoré môže eukalyptus oceniť.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu