Kordylína (Cordyline): exotická rastúca kráska pripomína juku

Pripomína juku, no jej domovina je opačná strana zemegule, celkom iným smerom. Zaujme svojou pestrosťou aj veľkosťou. Kordylína (latinsky Cordyline) je rastlina pochádzajúca z tropických a subtropických oblastí Ázie, Austrálie a niektorých častí Tichomoria, ale známa a obľúbená je aj u nás. Obľúbená za predpokladu, že sa s ňou pestovatelia už zoznámili. Jej listy sú naozaj ako kordy, ostré meče, ktorých je dostatočne veľa, čím tvorí vzhľad pôsobivej ježatej kupoly. Vďaka svojmu exotickému vzhľadu a farebným listom sa stala obľúbenou rastlinou v záhradách a interiéroch po celom svete. Kordylína prináša pestovateľovi estetický pôžitok.

kordylína

Foto: fotografie kordylín zo záhradníctva NajPalmy.sk

Kordylíny sú stálezelené (ak hovoríme o zelených kultivaroch) rastliny, ktoré môžu dosahovať výšku od niekoľkých desiatok centimetrov aj viac ako 2 metre, v závislosti od druhu a podmienok pestovania. Ich listy sú často dlhé a úzke, s výraznými farbami, ktoré môžu byť od zelenej, cez červenú, ružovú až po purpurovú. Kvetenstvá kordylín sú menej nápadné, avšak niektoré druhy môžu vytvárať pôsobivé kvety.

Ako pestovať kordylínu a čo si vyžaduje

Kordylína potrebuje dostatok svetla, avšak priame slnečné svetlo môže spôsobiť popálenie listov. Ideálnym miestom je teda polotieň alebo rozptýlené svetlo. Teploty by mali byť v rozmedzí 15-24 °C. Kordylíny nemajú radi chlad, preto je dôležité ich v zimných mesiacoch chrániť pred mrazom. Tie, ktoré sa vyznačujú odolnosťou voči mrazom, to určite budú uvádzať aj u predajcov samotných v popisoch. Do našich končín sa dostávajú prevažne tie, ktoré zvládajú okolo -10°C a viac. No platí to pri dôkladnom zimovaní (krytie). Skôr sa odporúča pestovať ich ako prenosné rastliny. Za žiadnych okolností ich nepokladajte do blízkosti radiátorov.

Pôda a zálievka

Pôda by mala byť dobre priepustná, ideálne s prídavkom rašeliny alebo kompostu, čo zabezpečí dostatočnú vlhkosť a živiny. Zálievka by mala byť pravidelná, avšak nie príliš výdatná, aby nedochádzalo k premokreniu. Medzi zálievkami by mala pôda mierne vyschnúť.

Hnojenie a starostlivosť

Kordylíny je vhodné hnojiť raz mesačne počas vegetačného obdobia (jar až jeseň) tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Odumreté alebo poškodené listy by mali byť pravidelne odstraňované, čo podporí zdravý rast rastliny. Použite na to naozaj ostrý nôž, alebo kvalitné nožnice na strih rastlín, ktoré majú čistú rovnú čepeľ. Vyskúšajte si, ktorý typ rezu najmenej trápi rastlinu v prípade vašej odrody a ten spôsob používajte.

Obľúbené a často pestované odrody kordylíny

Cordyline australis (Kordylína austrálska / južná)

Tento druh je často pestovaný vonku a môže dosiahnuť výšku až 6 metrov v dobrom domácom teplom prostredí, u nás skôr dosiahne menšie rozmery. Má úzke, dlhé, zelené listy a vytvára veľké kvetenstvá s bielymi alebo krémovými kvetmi. Listy sú prirovnávané k mečom. Meče vyrastajú neustále a postupne s nimi vytvára rastlina podlhovastý kmeň.

Cordyline australis (Kordylína austrálska) ‘Paso Doble’

Kultivar PASO DOBLE (v ponuke NajPalmy.sk) je jedinečný svojim sfarbením. Prevládajú v ňom viaceré odtiene fialovej až ružovej. Na listoch sú výrazné línie a pôsobí naozaj elegfantne. Odolný voči mrazom môže byť do -12°C

Cordyline ‘Torbay Dazzler’

Kultivar je jedným z tých, ktoré potešia dvojfarebnosťou. Stred listov je zelený, matne až pastelovo sfarbený, kým okraje listov sú krémové, žlté alebo svetlozelené. Na mladých listoch je táto svetlá časť výraznejšia. Odolný voči mrazom môže byť do -12°C

Kordylína austrálska (Cordyline australis) ´Chocolate Mint´

Táto rastlina je zaujímavá svojim sfarbením. Dlhé listy majú z hora sfarbenie do tmavozelená, až hneda. Vnútro listov je zelené, rovnako ako stredová čiarka a okraje listov sú svetlo zelenej farby. Pri rozrastenej rastline je tento rozdiel viditeľný ešte lepšie. Doprajte jej dobrú zálievku, v zime ju zimujte na svetlom nemrznúcom mieste.

Cordyline fruticosa (Kordylína krovitá)

Krovitá kordylína je známa svojimi farebnými listami, ktoré môžu byť zelené, červené, ružové alebo purpurové. Tento druh je ideálny na pestovanie v interiéroch, kde môže dosiahnuť výšku až 2 metre.

Cordyline terminalis (Kordylína vrcholová)

Má široké, oválne listy s výrazným farebným vzorom, často v kombinácii zelenej a červenej. Tento druh je veľmi dekoratívny a je obľúbený najmä v interiéroch a zimných záhradách.

Cordyline indivisa (Kordylína nedelená)

Tento druh má širšie listy s výrazným žilkovaním a môže dosiahnuť výšku až 3 metre. Je menej odolná voči chladu a preto je vhodná najmä pre pestovanie v interiéroch alebo v teplejších oblastiach.

Cordyline stricta (Kordylína prísna)

Má úzke, dlhé listy, ktoré sú tmavozelené. Tento druh je menej nápadný, avšak veľmi odolný a nenáročný na starostlivosť, čo ho robí ideálnym pre začiatočníkov.

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu