Billiardový stôl v obývačke: zaujímavý doplnok má svoje nároky

Nejeden vášnivý hráč biliardu sa pohráva s myšlienkou, že by si raz kúpil vlastný billiardový stôl do vlastnej obývačky. Mať doma vlastný stôl znamená zaplatiť veľa a raz za svoj vlastný a nemíňať viac na žetóny v podnikoch. Najmä ak vám nie je po chuti cigaretový dym, hluk a spoločnosť cudzích ľudí. Rozhodnúť sa pre vlastný vo vlastnom dome je pomerne veľké rozhodnutie. Ide totiž o mimoriadne ťažký kus nábytku a náročný na priestor. Viac, ako by sa dalo čakať.

Billiardový stôl

Billiardový stôl nedáte kdekoľvek

Pre rôzne biliardové stoly je nutný dostatočne vhodný a rovný povrch. Ideálne vyrovnaná podlaha. Už chybný sklon betónového poteru, či pokládky dlažby vie urobiť veľa. Mnohé sa však dá upraviť korekciou nôh. Materiály a systém odvádzania gúľ robia stôl ťažkým, a ťažkým byť musí. Musí odolávať nárazom rúk, bokov, opieraniu hráčov, aj emóciám. Jeho váhu tvorí aj bridlicový povrch. Kvalitné profesionálne stoly môžu byť naozaj vybavené povrchom z bridlicových plátov, ktoré umožňujú stolom zachovať mimoriadnu rovnosť bez vzniku nerovností. Veľké profesionálne stoly sa môžu skladať až na mieste, kde majú byť postavené. V bežných domácich podmienkach a pri stoloch využívaných mimo profesionálne prostredie a podniky, postačia ekonomické verzie rovných povrchov a ľahších stolov.

Billiardový stôl

Billiardový stôl môže mať aj luxusnú podobu luxusného doplnku

Rozmery miestnosti a priestoru hrajú prím

Okolo stola je tak nevyhnutný voľný priestor. Klasické tágo je dlhé 145 centimetrov, preto je nutné tento rozmer pripočítať k rozmeru plochy stola. Získame tým ideálny priestor pre umiestnenie biliardového stola. V opačnom prípade sa budete musieť nútene popasovať s neschopnosťou triafať niektoré uhly do gulí, ktoré máte celkom na kraji.

  • Stôl s rozmermi 1,55 x 0,86 m vyžaduje zhruba priestor 3,8 m x 3 m
  • Stôl s rozmermi 2,3 x 1,3 m vyžaduje zhruba priestor 5 x 4 m
  • Stôl s rozmermi 2,45 x 1,42 m vyžaduje priestor zhruba 5,5 x 4,3 m

Na čo myslieť?

Ak už zvažujete kúpu biliardového stola, vedzte, že mnohí ho kupujú a predávajú po nejakom čase lacnejšie. Nie každý stôl zvládne bez následkov používanie na iné účely, než na aké je postavený. Chôdza, státie, iné pohyby, odkladanie vecí, ťažkého nákladu a podobne, aj taký je osud nepoužívaného stola, ktorý sa môže stať bremenom. Zhodnoťte preto pred kúpou fakt, či chcete siahnuť po ňom ako po príležitosti na zlepšovanie a naozaj pravidelné hranie, alebo len ako dizajnový doplnok a frajerinu. Nejde o lacnú záležitosť. Keď však začne byť bremenom, nie vždy je ľahké sa ho zbaviť s návratnosťou investície, či bez veľkej straty.

Zaujímavosti:

  • Ideálny stôl má výšku medzi 74,3 cm až 78,74 cm
  • Veľkosť plochy stavia na pomere 2:1
  • Stôl je zelený, pretože má pripomínať prapôvodcu hry, ktorá sa hrávala na zelených lúkach. V zaujímavom článku na ZN.sk si dôvodoch farby môžete prečítať niečo viac.
  • Všetky gule majú svoju stálu farbu, no najslávnejšia je osmička. Čierna. Pri žiadnej inej guli neexistuje taká istota ľudí v tom, akej farby je, ako pri osmičke. Aké vlastne majú farby? 1 = žltá, 2 = modrá, 3 = červená, 4 = ružová, 5 = oranžová, 6 = zelená, 7 = hnedá, potom biele gule majú 9 = žltú, 10 = modrú, 11 = červenú, 12 = ružovú, 13 = oranžovú, 14 = zelenú a 15 = hnedú.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu