Zbierka známok v obývačke: kam s pokladom filatelistu?

Zbierka známok nepatrí už medzi až tak časté poklady, aké sa v našich obývačkách v súčasnosti objavujú, no stále máme medzi sebou dostatok ľudí s vášňami, alebo aspoň sentimentom k dedičstvu. Zbierky známok môžu byť rôzne. Menšie zošity s niekoľkými známkami z rôznych kútov sveta môžu byť len potešením pre oči, môžete v nich vidieť miesta zo vzdialených ostrovov, alebo miest, ktoré sa niečím viažu s vašim životom. Alebo ide o reálnu zbierku, ku ktorej máte vzťah. Aj ona má však určité pravidlá, ak chcete, aby vám vydržala čo najviac, alebo ak chcete, aby jej majiteľ nemal dôvody na nervové vypätie a výčitky.

Zbierka známok

Pozor na umiestnenie

Zbierka známok pozostáva zo známok poštových, ktoré sú azda najznámejším zástupcom lepiaceho predmetu, ktorému stačí vlhkosť. Kým v bežnom svete známku nasliníme a lepí na obálke, v skutočnosti stačí aj vzdušná vlhkosť, aby sa známky nalepili na steny albumu a už ich nikdy nemusíte dať preč. Neraz je pravdou, že známky môžu mať hodnotu pár centov, kým album môže stáť niekoľko EUR. Pokusom známky zlepiť tak spôsobíte hravo väčšiu škodu, ako úžitok. Vyhýbajte sa preto chodbám, halám, terasám, umiestneniu albumov do pivníc, na povaly, či k akváriám. Ako staré a nepotrebné ich môžu vnímať rôzni ľudia napríklad v súvislosti s vekom či stavom albumu. Vlhká zbierka známok však už nie je zbierkou známok, len ak obrázkov nalepených v knihe.

Ideálne miesto je suchá miestnosť bez výraznej vlhkosti. Umiestnenie dostatočne obklopené inými knihami a nepochybne priestor čo najďalej od fyzického namáhania, prekladania a posúvania iných predmetov a vecí. Pre filatelistu je pohroma, ak album známok padá na zem z výšky. O to viac, ak je to „hore nohami“, kedy pád vymrští známky zo svojho pôvodného miesta na viacerých miestach súčasne. Zbierky známok nepatria do detských rúk a do rúk nepozorných listovateľov. Neraz obsahujú krycie listy, ktoré sa pri listovaní môžu poškodzovať a krčiť.

Patrím medzi tých pár filatelistov, pre ktorých sú známky radosť. Viem však, koľko ich je zničených práve preto, že ľudia odkladajú známky na nevhodné miesta. Ak už musí album putovať do pivnice, skúste ho zabezpečiť v nepoškodenej igelitovej taške (nie ekologickej rozpadavej), označiť a oblepiť lepiacou páskou. Zakonzervujete tak obsah albumu a ochránite ho pred vlhkosťou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu