Brúska na nože aj sekeru, testovali sme Fiskars Xsharp

Brúska na nôž aj na sekeru môže byť stále ten istý nástroj, aj keď to nie je celkom správne. Sekera si žiada niečo iné ako nôž, hoci pri ručnom brúsení naozaj stačí plochá brúska a skúsenosti s plochým brúsením. Pred Vianocami, keď treba nabrúsiť desiatku nožov a možno aj nejakú sekeru, brúsi doma azda každý. Brúsky by sme mohli rozdeliť do troch kategórií. Brúsne kamene, ploché brúsky a rôzne kuchynské brúsky, ktoré sú určené pre jednoduchú nenamáhavú prácu. Práve bežných brúsok máme doma 5 rôznych. V redakcii však máme najnovší kus pochádzajúci od známeho fínskeho výrobcu Fiskars.

Bruska Fiskars Xsharp

Brúska Fiskars Xsharp

Brúska na úplne prvý pohľad nevyzerá ako klasická kuchynská brúska. Vynález veľmi ľahkej váhy neváži síce skoro nič, vyzerá ako menší peračník, no svoje dlhšie telo odôvodňuje schopnosťou uchopenia. Brúsku môžete uchopiť a v brúsnom „Véčku“ môžete prechádzať čepeľou podľa toho, kam ste si brúsenie prepli. Má totiž dva režimy. Brúsenie nožov, alebo brúsenie sekier. O samotné brúsenie sa stará keramická hlavica umiestnená v plastovom vnútre. Toto vnútro sa dá vyberať. Na spodku brúsky je tlačidlo, ktoré odistí vnútro a dá sa vybrať, vyfúkať železný prach a zachováte si tak brúsku čistú. Vyberateľný je aj keramický kotúčik. Spätné poskladanie je nekomplikovanou ľahkou záležitosťou. Ani jedna zo starých brúsiek a kuchynskej klasiky nedovoľuje brúsku rozobrať a vyfúkať od železného prachu.

Brúska je veľmi ľahká, prepínanie režimu na brúsenie nožov alebo sekier je jednoduché. Len sa presunie oranžový vystupujúci koniec v čiernom tele na opačnú stranu a brúsite hrubšie čepele. Celé balenie a papierový obal neobsahuje žiaden výrazný sprievodný materiál. Jednoduchosť používania si to nevyžaduje. Ostrenie sekery si samozrejme vyžaduje určité pravidlá bezpečnosti. Brúsenie sekery ak nemáte v rukách skúsenosti s jej narábaním je teda hlúposť. Od nožov je ťažšia a brúsenie si žiada opačné uchopenie ako pri brúsení nožov. Brúskou totiž prechádzate po čepeli. Tento spôsob je najbezpečnejší. Balenie odporúča 15 prejdení po brúske sem a tam. Brúsenie nožov je na samotnom majiteľovi a type noža. Mimo keramické brúsne kotúče sa telo skladá z mäk

Čo poteší pri Fiskars Xsharp:

  • Veľmi nízka váha
  • Použiteľnosť na nože aj sekery
  • Možnosť vyčistiť celé vnútro a rozobrať brúsku na diely
  • Známa značka Fiskars s tradíciou od 1649, čo pripomína aj obal

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu