Tento hlodavec sa stáva čoraz viac obľúbeným vo viacerých domácnostiach. A to z dôvodu že je to veľmi prítulné zvieratko, ktoré necítiť zápachom typickým pre hlodavce.
Latinský názov: Octodon degus
Slovenský názov: pôvodne Osmozub degu, neskôr sa zaužívalo Degu čílsky
Český názov: Osmák degu
Osmák čílsky, ako je podľa názvu zrejmé, pochádza z Čile. Vyskytuje sa však v celej Južnej Amerike – najväčší výskyt je v Andách vo výške 1200 – 3500 m. n. m. Žije vo väčších skupinách, ktoré cez deň zdolajú aj 100 km. Vo voľnej prírode je priemerná dĺžka jeho života jeden až dva roky, kvôli tomu, že je korisťou pre mnoho iných zvierat. Zatiaľ čo v zajatí to býva približne 5 až 8 rokov. Osmák Čílsky je v krajine pôvodu bežným škodcom, čo mu tiež nepridáva na dĺžke života. Prvotne bol Osmák Čílsky privezený do Severnej Ameriky a Európy z dôvodu výskumu cukrovky, pretože ňou dosť často trpí. Z laboratórií sa niekoľko jedincov dostalo do domácností, vďaka ich inteligencii a schopnosti prispôsobenia sa.
Charakteristika
Osmák čílsky pripomína niečo medzi veveričkou, potkanom a trpasličím zajacom, v niektorých krajinách je prezývaný ako „kefkochvostý potkan“.Je to stredne veľký hlodavec, ktorý je v dospelosti približne 15cm dlhý. Rovnako dlhý je aj jeho chvost, ktorý je pokrytý srsťou a na konci má štetinku chlpov. Jeho farba srsti je hnedočierna, na bokoch a bruchu je krémovej alebo plavej farby. Výnimočne sa vyskytuje aj v iných farbách. Má výrazné, veľké oči, ktoré sú tmavej farby, olemované svetlou srsťou. Tento hlodavec je veľmi náchylný na oči. Jeho uši sú stredne veľké, čím sú dosť výrazné. Ako každému hlodavcovi mu zuby stále rastú, čo si vyžaduje poskytnutie rôznych vecí a pamlskov na obrusovanie. Zadné končatiny sú silnejšie a dlhšie, čím sa mu lepšie využívajú na skákanie.
Je to veľmi aktívne a zvedavé zviera, ktoré potrebuje neustále nejakú aktivitu. Pri zabezpečení spoločnosti a dostatku pohybu je to veľmi spoločenské a milé zviera. Je vhodným spoločníkom aj pre deti, pretože nehryzie. Človek si ho dokáže naučiť na určitý režim, pretože je to prispôsobivý tvor. Vyznačuje sa svojou čistotnosťou a necítiť ho zápachom typickým pre ostatné hlodavce. Keď sa zľakne, tak začne výrazne pískať a postaví sa pritom na zadné nohy. Osmák Čílsky je špecifický svojím správaním, vyžaduje si omnoho viac pozornosti a spoločnosti človeka ako škrečok, morča a iné. Je veľmi dôležité podotknúť, že sa s ním nikdy nesmie manipulovať za chvost, pretože vo veľkom strese a strachu by mu mohol odpadnúť. Čím by sa narušila jeho koordinácia.
Chov
Degu Čílsky sa radí medzi bylinožravce, čiže nepotrebuje žiadne doplnky stravy – bielkoviny živočíšneho pôvodu. Vo voľnej prírode sa živí rôznymi koreňmi a cibuľami rastlín, travinami, hľuzami, suchými listami a kôrou z kríkov a stromov. V domácnostiach by sa mali ľudia snažiť zabezpečiť jeho prirodzenú potravu. Vyhnúť sa strave s množstvom karbohydrátov, tukov a cukrov, pretože trpí sklonmi k cukrovke. Je potrebné mu zabezpečiť kvalitnú a pestrú stravu –proso, pšenica, ovos, lesknica a občas tiež slnečnica, kukurica, čerstvé ovocie, koreňová zelenina, naklíčená pohánka, konopné semeno, vetvičky ovocných stromov, tráva, ďatelina, púpava, lucerna, šalát, suchý chlieb a granulované krmivo. Výnimočne im možno dať aj oriešky, ale len v malom množstve a menej často, pretože obsahujú veľa tukov. Pri podávaní šťavnatej potravy, nie je potrebné napájanie. Do stravy je potrebné pridávať vápnik a vitamíny.
Pre vhodný chov týchto hlodavcov by sa im malo zabezpečiť dostatočne veľké a dobre vetrané terárium, v ktorom budú rôzne domčeky, halúzky a iné veci pre vybitie energie. Za podstielku možno použiť lignocel zmiešaný s pieskom alebo hobliny. Je možné ich chovať v pároch alebo väčších skupinkách. Degu Čílsky je vhodným pre začínajúcich chovateľov, pretože je to nenáročný hlodavec.
Pripravila Jarka
0 komentárov