Siete proti hmyzu: mali by ste ich na zimu dávať dole?

Zatiaľ čo v lete sú užitočné, v zime skôr prekážajú. Aj preto veľa ľudí každý november rieši otázku – mám siete proti hmyzu na zimu dávať dole? Nevadí im mráz? A zvládnem siete vôbec zložiť – a na jar znovu nasadiť?

žalúzie a sieťky proti hmyzu

Nejednotné názory
Ak ste niekedy nahliadli do internetovej diskusie na túto tému, tak ste si toho nepochybne všimli: názory na skladanie sietí sa líšia. Niekto ich v oknách necháva po celý rok, iní ich každú jeseň starostlivo dávajú dole. Neriaďme sa preto „babským radami“ – a poďme si radšej vypočuť názor odborníka.

„Siete proti hmyzu sa dnes vyrábajú z odolného sklo-laminátového vlákna a hliníkového rámu. Zima ani mráz im preto neprekážajú, pokojne ich vo svojich oknách nechajte celoročne, „ tvrdí Pavel Hrdlička, majiteľ internetového obchodu labona.sk, ktorý siete proti hmyzu predáva.

Na druhú stranu sa laická aj odborná verejnosť zhoduje na tom, že zložením sietí predĺžite ich životnosť. „Počas zimy sa vám sneh môže dostať medzi sieť a okenný rám, kde sa topí a znova zmrzne. A ľad ? – ten dokáže aj skaly lámať,“ hovorí Čech Radek Štolpa, ktorý už roky vyrába a poskytuje servis drevených eurookien.

„Zložením sietí na zimu skutočne predĺžite ich životnosť. V takom prípade ich skladujte naležato, aby sa neskrútili. Nie je od veci ich ešte pred uskladnením opláchnuť silným prúdom vody a vysušiť,“ dodáva potom Hrdlička.

Čo teda s nimi ?
Ako vidno, ani odborníci nie sú zajedno a vlastne vám hovoria, že siete dávať dole môžete aj nemusíte. Konečné rozhodnutie teda závisí na vás – a vašom sedliackom rozume.

Ak bývate v teplejších oblastiach Slovenska, ako napríklad Podunajská či Východoslovenská nížina, kde sneh padá raz za rok a roztopí ešte skôr, než dopadne na zem, môžete siete v oknách nechať celoročne. Pravdepodobne sa im vôbec nič nestane. „Mám siete v okne už päť rokov, zatiaľ sú úplne v poriadku, „potvrdzuje svoju skúsenosť zákazníčka z Bratislavy.

Naopak ak máte siete na rodinnom domčeku alebo chalupe vo vyššie položených oblastiach (či priamo v horách), potom bude lepšie ich dať dole, a uskladniť napríklad v pivnici. Väčšina sietí sa dáva dole ľahko: stačí pootočiť labkami na vnútornej strane a sieť vybrať. Nič, čo by ste nemali zvládnuť. A dverové siete? Napríklad na labona.sk kúpite siete proti hmyzu H1 so samozatváracím pántom, ktoré ľahko vyberiete aj bez použitia skrutkovača. Potom už len opláchnete a naležato uskladníte.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu