Chov pštrosov na Slovensku: pravidlá a čo vieme zúžitkovať?

O pštrosoch je známe, že sú to najväčšie žijúce vtáky na Zemi. Je to nelietavý vták, ktorý vyniká stehenným svalstvom, preto je skvelým bežcom. Na Slovensku sa okrem dobytka a hydiny chovajú aj pštrosy. U nás sa vyskytuje veľa krížencov medzi jednotlivými variáciami, ktoré sa chovajú na pštrosích farmách. Je potrebné mať na chov povolenie a aké sú pravidlá?

chov pštrosov

Kde sa môžu chovať?

Podľa Vyhlášky Ministerstva poľnohospodárstva sa tieto pravidlá vzťahujú na chov:

  1. pštrosa dvojprstého
  2. emu hnedého
  3. nandu pampového

Pštrosy možno chovať len v oblastiach, v ktorých sú vhodné klimatické podmienky na život pštrosov, najmä musia mať rozsiahle a odvodnené pozemky s voľne prístupnými úkrytmi. Ustajňovacie priestory na chov pštrosov musia mať plot alebo inú prekážku znemožňujúcu im únik. Plot z pletiva môže mať rozmery očiek len takej veľkosti, aby si v ňom pštros nezachytil hlavu. Ploty musia byť pre pštrosy dobre viditeľné a v hornej časti nesmú mať ostré výbežky. Priľahlé ohrady pre dospelé pštrosy sú oddelené dvoma samostatnými plotmi. Použitie ostnatého drôtu je neprípustné. Ustajňovacie priestory musia byť suché, dobre vetrané, bez prievanu a vybavené vykurovacím systémom na usušenie peria.

Zabezpečený pieskový kúpeľ

Podlaha v ustajňovacích priestoroch pre pštrosíčatá musí byť plná, ľahko čistiteľná, nešmykľavá, tepelne izolovaná alebo vykurovaná s podstielkou. Výbehy majú byť dostatočne rozľahlé a zabraňujúce priamemu styku medzi jednotlivými reprodukčnými skupinami viditeľnou zábranou medzi ohradami reprodukčných skupín. Pštrosy majú mať možnosť pieskových kúpeľov. Emu a nandu, okrem mláďat, musia mať tiež prístup k vode vhodnej na kúpanie.

Prevádzka chovu pštrosov

Pštrosy sa chovajú stále v skupinách. Agresívne, choré a poranené pštrosy sa držia oddelene. Každý pštros musí mať možnosť vidieť a počuť ostatné pštrosy. Pštrosy prichádzajúce do nového prostredia treba privykať na nové podmienky postupne a pred začlenením do skupiny skontrolovať ich zdravotný stav. Každý pštros a každá skupina pštrosov má mať dostatočný priestor na výbeh. Vnútorné výbehy a malé ohrady sa pravidelne čistia a denne sa z nich odstraňujú výkaly a zvyšky potravy a cudzie predmety, ktoré by mohli pštrosy prehltnúť. Zľadovatené plochy výbehov je potrebné vždy posypať pieskom.

Aký je význam chovu pštrosov?

Pštrosie mäso je výživné, diétne mäkké mäso vysokej kvality, nízky obsah tuku a cholesterolov, ľahko spracovateľné, výrazne červené, pripomína hovädzie mäso. Je zložené z vody 75,4 %, tuku 1,2% a bielkovín 21,7 %.
Pštrosy sa chovajú aj pre kožu, ktorá tenká avšak veľmi pevná, trvanlivá a odolná voči opotrebeniu, neprepúšťa vodu, s prekrásnou kresbou po odstránení brka, čím sú otvory po brku hustejšie, tým je viac cenená, pôvodne je svetlo hnedá.

Vajcia pštrosov sú jedlé, jedno zasýti cca 8-10 ľudí, pštrosie vajce je pomerné k 24 slepačím vajciam, škrupina je hrubá 2-3 mm (znesie váhu až 120 kg), pri príprave varením „na tvrdo“ si vyžaduje časovú prípravu 60-90 minút. Farba škrupiny je od smotanovej po svetlohnedú, gramáž a pórovitosť je typická pre každú nosnicu. Perie je najcennejšie biele spodné krídlové perie dospelého samca, na Slovensku však nie je možné dorobiť kvalitné perie z hľadiska nepriaznivých klimatických podmienok.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu