Dávate psovi žrať čokoládu, žuvačku, či alkohol? Môžete ho zabiť!

Väčšina majiteľov psov berie svojich miláčikov ako členov rodiny. Ak aj vy vlastníte psa, určite poznáte ako na vás pri každom vašom jedle pozerá tými smutnými, hladnými očami. Veľakrát mu neviete odolať a hodíte mu niečo svoje. Je dôležité vedieť, že nie všetky potraviny pre ľudí, sú vhodné aj pre psy. Prinášame prehľad tých, ktoré by ste svojmu miláčikovi dávať určite nemali.

potraviny nevhodné pre psa

Kokos a kokosový olej

Aj keď je táto potravina teraz veľmi v kurze, pre psíkov nie je vhodná. Konzumácia im môže spôsobiť nevoľnosť a hnačku.

Cibuľa a cesnak

U psíkov vyvolávajú anémiu. Nebezpečný je aj cesnakový prášok, ktorý sa nachádza napríklad v detských výživách, ktoré niektorí majitelia dávajú svojim psom.

Chipsy a slané pochutinky

Ľudia zvyknú svojim psom podávať rôzne slané pochutiny, nevedia však, že pes nepotrebuje toľko soli ako človek. Soľ v chipsách im spôsobuje smäd a nadmerné močenie. V prípade veľkého množstva soli sa môže dostaviť zvracanie, hnačka, kŕče a v extrémnych prípadoch až smrť.

Surové mäso a kosti

Ak sa chcete vyhnúť najrôznejším rizikám, je lepšie psovi dávať tepelne upravené mäso. Surové mäso a kosti môžu obsahovať nebezpečné baktérie ako Salmonela či E. Coli. Kosti môžu navyše poškodiť tráviaci trakt psov.

Paradajky

Konzumácia paradajok vyvoláva u psov slintanie, nevoľnosť, hnačku, či slabosť. Škodlivý je solamín, ktorý sa nachádza v zelených častiach.

Čokoláda

Okrem problémov, ktoré môže spôsobovať cukor na zuboch, sú oveľa nebezpečnejšie prejavy teobrominu obsiahnutého v čokoláde. Ten môže viesť k problémom s dýchaním, kŕčom, poškodeniu srdcového rytmu a v extrémnych prípadoch až k smrti. Možno je prekvapením, že čím viac kakaa čokoláda obsahuje, tým je pre psa nebezpečnejšia.

Surové vajcia

Určite ich neobľubujete ani vy. U citlivejších psíkov spôsobujú problémy s kožou a srsťou. Samozrejme netreba zabúdať na riziko salmonelózy rovnako ako u ľudí.

Mliečne výrobky a mlieko

Ľudia a niektoré domáce mačky sú v skutočnosti jediné cicavce, ktorých tráviaci trakt sa dokáže vyrovnať s väčším množstvom mlieka či výrobkov z nich. Laktóza u psov vyvoláva bolesti žalúdka a hnačku, prípadne môže poškodiť žalúdočné steny.

Alkohol a chmeľ

Ak pes požije alkohol, môže nastať zvracanie, hnačka, tras a pri väčšom množstve aj kóma a smrť. Je to jednoznačne nebezpečný jed. Vypitím väčšieho množstva alkoholického nápoja, či koktailu, sa u zvierat neraz dostaví šok, neobvyklé správanie, útok, sebapoškodzovanie, alebo dokonca okamžitá bolestivá smrť. To isté platí aj pri pive.

Kysnuté cesto

Chlieb z kysnutého cesta, rovnako tak, ako aj ďalšie produkty z kysnutého cesta, nie sú určite vhodné  pre psov. V ich žalúdku je totiž ideálne prostredie na to, aby sa tam množili kvasinky. To môže mať za následok zväčšenie žalúdka, zníženie prietoku krvi do žalúdočných stien a smrť tkaniva. Môžu nastať aj problémy s dýchaním alebo intoxikácia organizmu, pretože kvasinky pri premnožení vytvárajú alkohol.

Žuvačky

Mnoho žuvačiek bez cukru obsahuje už vyššie spomínaný xylitol, môžu tiež spôsobiť upchatie pažeráka alebo čreva. Ak váš psík prehltne žuvačku, môže to tiež viesť k ďalším problémom, ako je obezita, zubné problémy, a diabetes a to vôbec nie je sranda.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu