Umývanie okien: 10 tipov ako ich umyť a okno bez námahy vyleštiť

Keď nastane čas na umývanie okien, skoro žiadna žena sa do toho nehrnie. Nie je to práve obľúbená činnosť gazdiniek. Možno sa aj vám zdá, že aj keď sa snažíte, okná podľa predstáv čisté nie sú. S umývaním okien sa netreba trápiť. Stačí poznať len pár trikov, po ktorých budú aj tie vaše krásne, čisté bez šmúh.

umývanie okien

Od počasia záleží

Čakali ste doteraz na krásne slnečné dni? Lepšie je si vybrať menej slnečný deň. Slnečné lúče totiž skracujú účinok čistiacich prípravkov. Okrem toho vám bude saponátová voda na tabuliach zasychať so šmuhami skôr, ako ju stihnete stiahnuť dole.

Najprv vysávať, potom umývať

Okná treba umývať skôr, ako sa pustíte do čistenia zvyšku bytu, ale zároveň je lepšie si predtým povysávať, aby sa vám potom prach neusádzal na vami vyčistené okná.

Zmäkčite vodu

Len sklo bez nánosu minerálov bude naozaj číre a lesklé. Tak, ako sa vodný kameň usádza v  kanvici,či kávovare, tenučký povlak sa vytvorí aj pri umývaní na sklenej výplni okna. Aby ste vodu nemuseli pre zmäkčenie prevárať, pomôže, ak do nej pridáte za lyžicu octu, alebo na špičku noža kyseliny citrónovej.

Začínajte vnútrom

Je lepšie začať najprv s vnútornými sklami a potom s vonkajšími a tiež najprv vyčistiť rámy, až potom sklá.

Radšej vedro ako lavór

Najlepšie je na čistenie okien používať hlbšie vedro. Nielenže, je to pohodlnejšie pre váš chrbát, ale pri vyššej hladine sa hrubé nečistoty usadia na dne bez toho, aby ste ich pri každom novom namočení handry rozotierali po skle. Vo vedre by ste mali mať aspoň štyri litre príjemne vlažnej vody, ak sa rýchlo zašpiní, vymeňte ju včas za druhú.

Špina na tesnení

Problémom býva dostať sa do škár okien. Na to poslúži obyčajná stará zubná kefka, ktorá sa dostane takmer všade.

Voda, lieh,ocot

Ak sú okná veľmi špinavé, umyte ich najprv čistou vodou a potom až čistiacim prostriedkom. Jedným z najlepších je po domácky vyrobený. 1 veľkú šálku vody zmiešajte 1 šálkou čistého liehu a pridajte lyžicu octu, následne nalejte do rozprašovača. Leštič je na svete. Najvhodnejšia na leštenie je mäkká tkanina z mikrovlákna, bavlny alebo jelenice. Najlepší výsledok však dosiahnete použitím gumenej stierky. Treba ju však po každom ťahu dosucha utrieť.

Neleštiť na sucho

Čistiace prostriedky na okná pomáhajú zachytiť po umytí posledné zvyšky saponátu a prachu, aby na skle nezostala ani najmenšia šmuha. Či siahnete po technickom liehu, alebo špeciálnom prípravku, je úplne jedno. Dôležité je iba to, aby ste nepoužili opäť vodu, alebo nedrhli nasucho.

Noviny nie!

Odjakživa ste okná leštili novinami? Novinový papier sa rýchlo rozdrobí a zanecháva tlačiarenskú farbu na skle aj vašich rukách. Keď už chcete leštiť papierom, skúste použiť čisté papierové utierky.

Ako posledné kuchynské okno

Dôležité je zvoliť správnu taktiku, vďaka ktorej si nebudete nečistoty z jedného okna prenášať na druhé. Najčistejšie okná umývajte prvé, najšpinavšie posledné. Platí to hlavne na kuchynské okno v modernej domácnosti, kde nenájdete záclony a závesy. Tuky a výpary z varenia, pečenia a vyprážania sa ukladajú naozaj všade.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu