Zapájanie novej práčky: pozor na prepravné poistky a skrutky

Nákup novej práčky je investícia do dobrej veci. Kto o tom pochybuje, zrejme nebol bez práčky dlhšie ako dva týždne. Priniesť novú práčku domov však znamená priniesť si nový spotrebič, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nebude mať ovládanie také ako bolo na starej práčke. Niektorí členovia rodiny tak dostanú strach z neschopnosti jej ovládania, a iní sa tomu vôbec nevyhnú.

inštalácia práčky

Čo však je činnosťou, ktorá zostáva na hlave rodiny, je rozbalenie a prvé zapojenie. Všetky práčky v súčasnosti majú vlastnosti rovnaké, či podobné. Vždy je dobré chytiť sa návodu, no muži to neradi robia. Robíme to neradi, pretože návod dokazuje, že nie sme samostatní a schopní… toľko všeobecný názor, teraz späť do reality. Spustiť pračku hneď, ako dorazí domov, nie je možné, keďže… a tu je kameň úrazu. Podobne na tom sú niektoré sušičky.

Rozbalenie novej práčky

Pri rozbalení nového spotrebiča musia byť zväčša dvaja. Silnejší ľudia, nie deti, keďže treba práčku dostať na vhodné miesto a dostať z pod nej polystyrén, či iné ochranné prvky. V prípade Beko pračiek môže mať spotrebič zo spodku upevnený ešte jeden polystyrén, ktorý však neodstránite tak ako je na obrázku, ale reálnym vložením ruky pod práčku a nahmataním miest, kadiaľ ho vyberiete. Keďže akákoľvek manipulácia s práčkou môže poškodiť, či celkom utrhnúť závesný a tlmiaci systém bubna, bubon práčky je vždy upevnený skrutkami. Nie, nebudú to klasické skrutky, ale vždy nejaká špecialita s ktorou musíte počítať a spustenie práčky bez vytiahnutie poistných skrutiek znamená poškodenie práčky. Záruka sa na toto poškodenie nevzťahuje, preto je dobré sledovať návod, alebo aspoň myslieť na to, že tieto skrutky sú bežnou súčasťou pračiek.

Poistné skrutky zozadu práčky

Pri akejkoľvek preprave sa skrutky zasúvajú a pri používaní vysúvajú. Pokiaľ práčku posielate do servisu, alebo ju predávate, skrutky určite nájdite a použite naspäť. Napríklad modely Gorenje môžu používať dve dlhé skrutky z rôznymi výbežkami, ktoré umožnia vyťahovať skrutky na etapy. Práčky Beko a mnoho iných disponujú najčastejšie štyrmi krátkymi skrutkami s plastovou hlavu. Na zadnej strane pračky ich nájdete vždy ako rozpoznateľné výrazne veľké. Na ich odmontovanie je potrebný kľúč danej veľkosti, no vedia pomôcť aj kombinačky. Iné druhy pračiek môžu mať poistky riešené aj reálnymi šrobmi, či dokonca imbusovým závitom. Menej známe značky dokonca používajú veľké matice z tvrdého plastu, ku ktorým je potrebné mať kľúč, alebo veľké kliešte. Ideálne je mať pripravených niekoľko druhov univerzálneho náradia. Súčasťou balení práčok sú často aj záslepky pre miesta, ktoré ste odhalili po vytiahnutí poistných skrutiek.

TIP: pokiaľ ste vyšrobovali matice a skrutka stále drží, skúste ju povytiahnuť silou. Nie prehnanou, len silou, na zistenie, či en musíte ťahaním odistiť poistné ukotvenie, alebo stále nie je skrutka odšrobovaná.

ilustračná fotografia: reddit


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu