Citrónová kôra má oddávna svoje využitie v kultúrach a gastronómii tam, kde boli citróny bežnou súčasťou dňa. Aj v našich podmienkach využívame jej vlastnosti najmä v rámci dochucovania jedál, dodávanie arómy, ale mimo gastronómiu nájde využitie aj v bežnej praktickej domácnosti. Citróny majú však jeden problém.
Ak si ich nevypestujete sami vo vyhrievanom skleníku, vždy budete riskovať kôru ošetrovanú chemicky. Získať citróny, ktorých kôra nebola chemicky ošetrovaná, je veľmi ťažké, alebo nákladné. Ani potravina označená ako BIO nie je stále zárukou toho, že kôra nie je poznačená chémiou. Niektoré chemické látky sa musia pridávať kvôli transportu potraviny. Proti vysušovaniu kôry sa často citróny striekajú tekutým voskom. Voskované citróny vyzerajú krásne, s jasnou farbou s na pohľad šťavnatou kôrou, ako z fotografie.
Citrónová kôra sa používa do ovocných tôrt a dezertov, ale používame ju aj pri pečených a dusených rybách, alebo do rôznych marinád a omáčok. Dodáva im špeciálnu citrusovú príchuť. Chuť citrónovej kôry sa zvýrazní tým, že ju namočíte do malého množstva vody. Vtedy sa sušená kôra prejaví v plnej svojej ukrytej sile. Kandizovaná citrónová kôra je kôra, pri ktorej je konzervačnou látkou len cukor. Cukor zastaví rozširovanie chorôb a zabraňuje skaze. Aj kandizované ovocie priamo má využitie priamo v cukrárstve.
Citrónová kôra má priaznivé účinky pri liečbe prechladnutia, astmy, alergií a aj rôznych zápalových ochorení. Používa sa v látkach pri ochrane a liečení kŕčových žíl, či hemeroidov a k opuchom. Samostatná veľmi neprejaví svoje priaznivé účinky, ale skôr ako doplnok. Prakticky obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok, no spôsob, ako konzumovať viac citrónovej kôry, bežný nie je. Zdravotné účinky sú niečo s čím nemôžete počítať, ak používate dôkladne neumytý citrón.
Citrón, ktorý orežete, môžete použiť aj neskôr. No citrónovú kôru si môžete pripraviť do zásoby, nech vás neskôr nezaskočí jej potreba a nedostatok. Samostatnú žltú kôru po dobre umytom citróne, ideálne namočenom na pár minút vo vlažnej vode s kvapkou octu, poriadne utrite a potom ostrúhajte, alebo nakrájajte. Odrezávajte len žltú vrstvu kôry a pokúste sa vyhnúť veľkému množstvu bieleho podkladu. To preto, že by ste si bielym vnútrom, ktoré má aj inú konzistenciu, pokazili celkovú chuť kôry.
0 komentárov