Sklenená tabuľa pod krbom: sklo ako estetický podklad a ochrana

V posledných rokoch je v ponukách predajcov voľne stojacich krbov aj sklenená tabuľa, ktorú si menej skúsení domáci majster nemusí hneď vedieť spojiť s krbom. Jednoduchá pomôcka v tvare sklenenej tabule ale dokáže pomôcť vo viacerých smeroch a ešte k tomu v konečnom dôsledku ušetriť peniaze.

Krbové sklo, sklenená tabuľa

Výber miesta vhodného na krb je vždy oveľa závažnejšia vec, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Jeho vhodné umiestnenie je podmienené výstavbou komína, ale tiež jeho schopnosťou vykurovania, či vizuálneho vyniknutia. Sklo pre voľne stojaci krb má mnoho úloh a tie si spomenieme v tomto článku.

Sklenená tabuľa ako podklad pod krb

Sklenené tabuľke na podklad krbu sú vytvorené z hrubého odolného skla, ktorý nezničí žeravý uhlík a nemal by zničiť ani veľký tlak bežne dostupných stojacich krbov.  Ako už bolo naznačené, žeravý uhlík, či kus žeravého dreva, ktoré by vypadlo pri otváraní, radšej nech dopadne na odolné sklo, ako na plávajúcu podlahu. Sklo má v prvom rade ochrannú funkciu. Odolný materiál zabráni prepáleniu podlahy pred krbom.

Zväčša poznáme riešenia pomocou dlažby. Keramická dlažba ako podklad na predpripravenom mieste je fajn, no ak ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či krb áno, alebo nie a v celej miestnosti máte plávajúcu podlahu, potom je sklo jasnou voľbou bez búrania a rozoberania, či následne rezania laminátu, alebo drevených parkiet. Sklo v takomto prípade šetrí veľa práce a aj v konečnom dôsledku peňazí.

Súčasť interiéru

Pre mnohých z nás bude sklenený podklad tiež zaujímavým interiérovým riešením. Sú okrúhle kruhy, polkruhy, štvorce alebo obdĺžniky. Nepochybne sú aj iné tvary, prípadne tvarová výroba na zákazku, prípadne rezanie väčších dielov. Sklo ako podklad sa dobre umýva, v takejto podobe je odolné voči teplu, tlaku aj poškriabaniu. Znečistené sklo ide od popola lepšie umyť, ako laminátová podlaha. Nakoniec, sklo je vždy vymeniteľné za iné, ak keby sa podarilo znečistiť ho smolou z dreva (také drevo nepatrí do krbu, aj keď núdza niekedy tvorí ústupky).

Pri jeho výbere sledujte rozmery krbu, prípadne počítajte do budúcna. Sklo musí mať dostatok priestoru pred krbom, aby zostala ochranná funkcia zachovaná. Taktiež ak používate kôš s drevom a kutáč s metličkou v praktických stojanoch, je fajn, ak je sklo aj pod nimi. Nedochádza tak ku prášeniu a roznášaniu nečistôt ďalej, ako je nutné.

POZOR: podkladová sklenená tabuľa pod krb si vyžaduje absolútne rovnú podlahu, očistenú bez smietky. Je to podobné ako s akváriom. Ani pod ním sa nesmie objaviť čo i len zrnko piesku, inak riskujete rozlomenie skla na neželaný počet kusov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu