Čo je to mulčovanie? Má význam pre pôdu a živiny?

Je trochu iróniou a zároveň zarážajúce, ako veľmi propagujú predajcovia sekačiek aj funkciu mulčovania vo vlastnostiach stroja. Akoby šlo o nejaký nový trend a skvelú vlastnosť, ba dokonca nemenovaný predajca mulčovanie uvádza ako prevzdušňovanie trávnika. Mulčovanie je však v skutočnosti veľmi jednoduchou vecou, ktorú by pritom nemuseli vôbec ani spomínať v popise vlastností, keďže o nič závratné nejde. Z pohľadu obohatenia pôdy a zachovania živín však môžeme hovoriť o výhodách, ktoré mulčovanie prináša.

tráva trávnik

Mulčovanie znamená
Mulčovanie neznamená prevzdušňovanie a ani žiadnu špeciálnu funkciu kosačky. Drobno nasekaná tráva, ktorá by inak prepadávala do koša, sa zachováva na mieste, kde sa poseká. Nejde o dlhé trsy trávy, ale drobnú trávu, ktorá sa oveľa lepšie rozloží a najmä nezakrýva podkladovú trávu, čo by tvorilo prehnivajúce miesta. Nasekaná tráva má rýchlejší rozklad a tým rýchlejšie dodá pôde a tráve ďalšie živiny zo svojich častí. Aj takto nasekaná tráva môže byť predmetom záujmu hmyzu, ktorý sa podieľa na skvalitnení pôdy.

Ak nemáte vyslovene anglický trávnik, kde je stebielko mimo tvar nežiadúce, skúste mulčovať. Niektoré zdroje uvádzajú v rámci tejto témy pokles nutnosti hnojiť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu