Dni drevostavieb 2016 sú pripravené na 14. – 15. októbra

Chystáte sa stavať nehnuteľnosť a zvažujete možnosť drevodomu, alebo vás zaujíma ako sa stavia kvalitný drevodom s použitím prírodných materiálov z drevovlákna a konopných izolácií? Potom neváhajte a navštívte vzorové stavby počas Dní drevostavieb, ktoré sa uskutočnia v piatok 14. a v sobotu 15. októbra 2016 pod záštitou Zväzu spracovateľov dreva. Sprístupnené budú napríklad stavby v Senci a Ratkovciach (v štádiu hrubej stavby), ktoré realizuje firma M-HOUSE.

rd-senec-domazahrada

Popis vzorových drevostavieb

Stavby, ktoré predstaví firma M-House nepredstavujú iba OSB dosku a polystyrén, ale kvalitné a prírodné materiály z drevovlákna a konopných izolácií. Počas dvoch dní budú pre odbornú i laickú verejnosť sprístupnené dve vzorové stavby. Prvou z nich je dvojposchodový rodinný Drevodom Senec s plochou strechou v energetickej triede A1, určený pre štvorčlennú rodinu. Dom je navrhnutý veľmi jednoducho a zároveň funkčne, v súlade so zásadami čínskeho umenia Feng šuej. Na prvý pohľad jednoduchý tvar domu je ozvláštnený konštrukciou pergoly a farebným členením fasády. Druhou je Drevodom Ratkovce  – obdĺžnikový bungalov so sedlovou strechou, ktorý je ukážkou moderného prevedenia tradičného vidieckeho štýlu. Pôdorysné rozmery sú rozšírené o veľkorysé prestrešenie parkovacieho státia. Napriek tomu, že stavba ešte nie je dokončená pôsobí majestátne a vďaka sedlovej streche zapadne do vidieckeho prostredia. Jedinečnosť tejto stavby zdôrazňuje použitie CLT panelov v interiéri. Obe stavby budú sprístupnené v piatok 14. 10. 2016 v čase od 13.00 do 18.00 hod. a v sobotu 15. 10. 2016 od 9.00 do 15.30 hod. Prísť môže ktokoľvek, vstup je voľný a nie je potrebná žiadna registrácia.

Dni otvorených dverí slúžia aj ako osveta. Na rozdiel od vyspelých západných krajín, na Slovensku ešte pretrváva nedôvera a hlavne neznalosť informácií o domoch vyrobených z dreva. Pretrváva stereotyp, že drevostavby sú charakterizované polystyrénom a OSB doskami. V prípade predstavených kvalitných, difúzne otvorených stavieb to však nie je pravda. Obvodové konštrukcie pozostávajú z rámovej konštrukcie KVH, alebo z panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie. Nie je použitý polystyrén, ani minerálna vlna, ale drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombinácia plošných materiálov s hlinenými prvkami, ako sú omietky a nepálené tehly. Krokom do budúcnosti sú stavby z CLT panelov. Panely sú spojené minimálne z troch vrstiev k sebe lepených priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť v oboch smeroch a dovoľuje realizáciu aj náročnejších tvarov a konštrukcií. Viac o dňoch drevostavieb a lokalizácia prezentovaných drevodomov na http://mhouse.sk/?page_id=1232


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu