Elektrický gril – zdravé grilovanie za každého počasia, ale…

Elektrické grily sú pomerne rozsiahly sortiment v predajniach domácej elektroniky a menších spotrebičov. Medzi výrobcami je mnoho neznámych, čo je dôvodom, že na výrobu takýchto zariadení nie je nutné používať žiadne nákladné patenty a technológie. Pomocou elektrickej energie zohriate výhrevné telesá dokážu zohriať kovový, alebo keramický povrch, na ktorom sa griluje.

Grilované mäso

Po stránke technologickej a funkčnej je to rýchle predstavenie technológie a stavby. Domáci elektrický gril má vo všeobecnosti jedno podstatné využitie na tepelné spracovanie mäsa a zeleniny. Prakticky ho vieme využiť aj na syr, vegetariánske špeciality a pár ďalších gastronomických ojedinelostí.

Na elektrickom grile počas celého roka, ale…

Elektrický gril má podstatnú výhodu vo využiteľnosti počas celého roka. Gril je možné postaviť a zapojiť do siete aj v kuchyni. Znie to skvelo a rovnako tak to aj mnohí robia. Dôležité je však myslieť na podstatný fakt. Elektrický gril bol primárne vytvorený na grilovanie vonku bez použitia ohňa, uhlia a plynu, prípadne v domácnosti na miestach sporáka s odparovačom pár a pachov. Grilovať na stole totiž znamená, že sa do vzduchu miestnosti a k stropu vznášajú arómy a pachy, ktoré by za iných okolností smerovali do digestora. Pachy z prostriedku miestnosti sa ľahšie dostanú do interiéru, do textilných častí ako závesy a poťahy sedačky, či posteľ.

Elektrický grill príklad

Elektrický gril je teda zaujímavý nástroj, napríklad v bytoch. Reálne je však vhodné uvažovať aj nad týmito vlastnosťami počas pečenia a grilovania ako takého vôbec.

Materiál je rozhodujúci

Na trhu máme už niekoľko rokov mnohé vyhotovenia. Tie najmenej kvalitné spoznáte podľa plastových častí kombinovaných s kovovými. Nepísaným pravidlom je, že dobrý grill nemá svetlé farby. Biely, či svetlomodrý grill nie je vhodný pre fakt, že sú na ňom viditeľné známky používania oveľa rýchlejšie. Celokovové alebo kovové riešenie s kombináciou keramiky je to jediné prípustné, ktoré neznamenajú riziká, materiálové zmeny po pôsobení tepla, či nečistôt. Variácií rôznych vylepšení je nespočetne mnoho. Sú to napríklad rôzne lopatky a lyžičky na ohrievanie malých porcií.

Elektrický grill príklad

Oproti klasickému grilu majú elektrické grily výhodu v tom, že si môžete hravo regulovať výšku teploty, či dokonca časovať. Sofistikovanejšie konštrukcie dokážu vypínať konkrétne ohrievače a miesta na grile. V konečnom dôsledku ale pri každom jednom elektrickom grile platí, že po hodovaní vás čaká náročné umývanie. Mimo keramické grily sa totiž pripravte na poriadne čistenie, najhoršiu časť po grilovaní. Najlepšie sú tie riešenia, ktoré majú grilovacie platničky a grilovacie časti odnímateľné a umývateľné. Umývačky riadu si s nimi nie vždy poradia pre veľkosť a konštrukciu. Odmočenie pri veľkých dieloch sa podarí napríklad vo vani. Vie byť z toho neporiadok.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu