Lavička v interiéri, drobný kus nábytku do spálne aj mimo nej

Lavička pri posteli, či v chodbe pri topánkach. Znie to zvláštne, alebo trochu neobvykle? Možné to je. Lavička je totiž jedným z interiérových doplnkov a drobným nábytkom, ktorý sa akoby pomaly vytrácal a nepatril medzi typické a bežné súčasti nášho interiéru súčasnosti, hoci v minulosti bola celkom bežná.

Lavička a interiér spálne

Postupne sa nahradzovala taburetkami, alebo komodami, avšak stále majú svoje miesto. Len si ho neuvedomujeme.

Lavička ako drobný nábytok

Lavičkou rozumieme dizajnovo riešený drobný nábytok, ktorý nám má slúžiť na sedenie, no zároveň môže plniť aj iné funkcie. Moderné riešenia a vynaliezavosť dizanérov už dávnejšie prišlo na riešenia s poličkami, zásuvkami a ďalším odkladacím priestorom. Lavičky na štyroch nohách z dreva môžu pod sedacou časťou mať ďalší priestor napríklad na ukladanie topánok, v spálni naopak môžu zásuvky plniť funkciu zásobárne ponožiek, prípadne kníh a časopisov. Vždy však majú niečo zásadné spoločné. Slúžia nám na sedenie.

Lavička a interiér spálne

foto: lavičky v katalógu lavičiek, Tempo Kondela

Typickú malú lavičku sme schopní preniesť a mala by byť schopná odolávať početnému prenášaniu. Avšak môže ísť aj o také riešenia, ktoré slúžia na sedenie, no ich prenášanie je ťažšie. Pri malom nábytku je to však otázne, čo je dôvodom, že sa prenášať nedá. Ten priestor na sedenie na nich však má svoj účel. Pri obliekaní nohavíc sa zväčša spoliehame na prítomnosť postele. Lavička slúži na to isté, ale povedzme bez toho, aby ste si porušili ustlatú posteľ. Dôvodov, prečo si chceme sadnúť k niekomu pri posteli môže byť taktiež mnoho a môžeme to byť aj my sami. Posadiť sa jednoducho v spálni nie je ničím neobvyklé, aj keď zväčša mimo posteľ nie je na čo. S lavičkou je.

Pre pôžitkárov, aj na praktické použitie

Lavičky v bežnom domácom interiéry vždy plnili funkciu malého sedenia, ktoré nezaberá priestor a pre menšie úložné priestory sa skôr pri nich prihliada na dizajn doplňujúci celkový vzhľad miestnosti. Je tomu tak v obývačkách, kde nie je až tak dôležitým miestom na sedenie. Výnimkou sú špeciálne dizajnové lavičky na dobrom mieste, ktoré prilákali napríklad čitateľa kníh a miesto lavičky poskytuje pohodlie aj dostatok svetla. Ako vždy, i toto je vec vkusu a preferencií konkrétneho človeka.

Lavička sa však stále celkom nevytratila z chodieb. Všade tam, kde sme nútení si sadnúť pri obúvaní topánok, nájde uplatnenie lavička. V dostatočnej výške, aby sme dokázali dosiahnuť na topánky, dokázali sa postaviť, no pomáha tiež deťom a starším. Bežné je ich čalúnenie presahujúce zväčša drevenú konštrukciu v základe. Práve mäkká časť na sedenie je dôležitá.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu