Recenzia: automatický kávovar KRUPS Evidence Plus EA894T10 Titan

KRUPS patrí v segmente malých automatických kávovarov, aj väčších výkonnejších riešení, medzi TOP. Ich model Evidence Plus EA894T10 Titan je pritom jedným z tých, ktoré značke musia robiť dobré meno. Pre komfort, funkčnosť a spoľahlivosť. V neposlednom rade aj pre technologické riešenia, ktoré robia z jeho používania zážitok najmä po stránke úspory energie a času venovanej príprave kávy.

KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru

Evidence Plus EA894T10 Titan na prvý pohľad

Zákazník, ktorý si zadováži Evidence Plus zrejme siahne po jeho vlastnostiach. Nepatrí medzi najlacnejšie, no po hlbšej analýze je pomerne jasné, prečo. Zvládne viac, stíha viac, ponúka viac a žiada si menej, ako mnoho iných modelov. Má elegantný dizajn. Presne taký, aký chcete vystaviť v kuchyni na čestnom prístupnom mieste jednoducho preto, že tam prístroj patrí. Má reagovať a odpovedať každému, kto po ňom siahne a bude od neho niečo žiadať. Na rozdiel od iných kávovarov, používateľ vidí o príprave, ale aj prípadných nedostatkoch, oveľa viac informácií.

„ELEGANCIA | SPOĽAHLIVOSŤ | JEDNODUCHOSŤ | ROZSAH PONUKY“

Model Evidence Plus existuje vo farbe bielej, čiernej, ale aj v titanovej. Tej, ktorej sa venujeme najmä teraz najviac v rámci osobných testov. Zaujať musí už na prvý pohľad. Povedzme už pri vyťahovaní zo škatule. Osem ilogramový prístroj je o dva kilogramy ťažší, len čo do nádobky s vodou naplníte vodu a do zásobníka na zrnkovú kávu nasypete potrebnú kávu. Stroj je mimoriadne pevný, neobsahuje diely, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú krehko, či s veľmi krátkou životnosťou. No čo je na prvom pohľade to najlepšie je, že zákazník naozaj vidí a chápe viac.

Konštrukcia:

 • Nádobka na vodu je v zadnej časti a tvorí celý zadný okrajový diel. Je prehľadná a veko je zaujímavým spôsobom pretvoriteľné na rúčku, za ktorú sa nádoba drží. Pri prvom spustení inštaláciu filtra zvládne ktokoľvek. Výrobca k tomu prikladá manipulačný držiak.
 • V hornej časti je zásobník na zrnkovú kávu. Jeho kapacita je okolo štvrť kilogramu zrnkovej kávy. Zaujme tu mechanický regulátor hrúbky mletia kávy. Na výber sú tri rôzne úrovne zrnitosti.
 • Z ľavej strany sa vysúva zásobník na odpad. Káva sa v prístroji stláča až do tlaku 30 kilogramov a prepadáva v podobe pevných až vysušených „hokejových pukov“ do zbernej nádoby
 • Spodok prístroja s odkvapkávacou časťou je prepojený a vysúvateľný. Slúži na odtok vody z prístroja, aj z trysiek.
 • Predná časť prístroja s hlavičkou s tryskami poteší upraviteľnou výškou. Zmena sa dá spraviť pomocou dvoch prstov, aj počas prípravy kávy. Za každých okolností je však zmena tuhá a samovoľne sa hlava neposúva.
 • Na ľavej strane hlavice s tryskami je miesto na pripojenie peniča mlieka. Ten je súčasťou celého balenia. Vyhotovený je z elegantne brúseného nerezu. Vrátane hadičky a záslepky jej koncovky.

O štipku lepšia informovanosť

Ktokoľvek siahne po prístroji po prvý krát, nemusí sa obťažovať čítať rozsiahle manuály. Už prvé zapnutie je jednoduché v tom, že samotný prístroj na displeji zobrazí inštrukcie k prvým krokom, voľbe jazyka, dňa, dátumu, či prípadného časovania. Ak má prístroj akýkoľvek problém v podobe plného zásobníka, nedostatku kávy, vody, alebo plný odkvapkávač, o všetkom viete vďaka informáciách na displeji. Prístroj ho má a plne ho využíva, čo je len dobre.

KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru, Dom a záhrada

Informácie? O tie sa stará široký displej s technológiou OLED. Obsah displeja nie je permanentný a mení sa podľa aktuálnej potreby a situácie. V bežnom režime čakania na voľbu, respektíve počas zapnutia zobrazuje niekoľko druhov nápojov, ktoré si viete pripraviť jediným kliknutím. Každý z nich je zobrazený farebne, vrstvovo podľa toho, ako nápoj vyzerá v skutočnosti a v pohároch, ktoré sú pre daný nápoj vhodné.

KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru, Dom a záhrada

Foto: pre istotu sa spýta, či ste vyprázdnili naozaj oba zásobníky (voda aj kávový odpad) a nič tak nenecháva na náhodu. Tých otázok dáva kávovar naozaj málo a zobrazujú sa len, ak si prístroj nie je istý, či ste spravili, čo bolo nutné.

Používanie a postrehy

Jediným stlačením sa spúšťa príprava kávy. Pokiaľ máte menej skúseností s podobnými prístrojmi, vedzte, že je rozdiel pokladať pod prístroj jednu šálku, alebo šálky dve. Mení sa tak získaný objem do každej z nich, ako to už pri týchto prístrojoch býva. Prístroj totiž stále dáva jeden objem, ktorý len používateľ sústredí do jednej šálky, alebo do dvoch. Kto chce len jednu kávu, umiestni šálku do stredu. A pre kávy dve existuje samostatné tlačidlo na extra porciu. Ohrev vody trvá od 30 sekúnd do 50 sekúnd. Záležiac od typu nápoja. V konečnom dôsledku je však káva pripravená veľmi rýchlo a to aj po zapojení odpočívajúceho prístroja do siete.

KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru, Dom a záhrada

Mletie prebieha len v rámci daného programu. Nemelie si kávu dopredu do akejsi zásoby, ale v zásobníku u drží v podobe zŕn až do momentu prípravy. To je samozrejme to, čo pôžitkári spomínajú ako nevyhnutnosť. Kvôli chuti a arómam. Všetci tí, čo nerozoznávajú veľmi všetky odtiene kávy, ale len medzi „ránom s kávou“ a „ránom bez kávy“, si tiež na prístroji nájdu dôvody, pre ktoré môže byť súčasťou kuchyne, či firemnej kuchynky.

Zvláda bez ťažkostí mliečne nápoje ako caffe latte, latte machiatto, či cappucino bez zdržiavania a nutnosti vlastnoručného penenia mlieka. Všetko si prístroj pripraví sám bez nutného ďalšieho zásahu a manipulácie.  Výrazne šetrí čas. Tým je ideálny naprklad do zasadačky vo firme, v ktorej záleží na dojem smerom k návštevám a obchodným partnerom. Možno ich prekvapí netradičná ponuka hneď viacerých druhov káv, mimo klasické espresso, ktoré je medzi prvými. Zrejme ako za bežných okolností najčastejšia voľba. Tu je možno nedostatkom, že si nenavolíte svoje obľúbené recepty ako prvé, prípadne sme na túto funkciu ešte nenarazili.

KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru, Dom a záhrada

Pri voľbe receptu sa používateľ dozvedá ihneď informáciu o objeme, prístroj zobrazuje ukazovateľ štádia prípravy a na záver aj informuje, či je nápoj pripravený, alebo je potrebné niečo doplniť. Dá sa povedať, že svoju prácu robí svedomito, keďže výsledok sa stretáva s naplnením očakávaní. Zásadné, či nejako výrazne zlyhávania nenachádzame ani po stej pripravenej káve a desiatich čajoch. Otestované na hneď niekoľkých ľuďoch a konzumentoch súčasne.

Čo poteší:

 • Ponuka a rozsah možných nápojov
 • Pripraví vodu na čaje, pričom rozlišuje teploty pre čierny, zelený a bylinkový čas
 • Komunikuje v slovenčine, prípadne v iných jazykoch
 • Elegantný dizajn
 • Spoľahlivosť
 • Rýchlosť
 • Cappucino a ďalšie mliečne nápoje na jediný ťuk prstom na displeji. Nič viac. Len je nutné mať napojený penič s mliekom, ideálne studeným a čerstvým. Penič je vhodné držať neustále čistý, predsa len ide o mlieko.
 • Všetky informácie na veľkom viacfarebnom OLED displeji
 • Súčasťou balenia je penič na mlieko
 • Vysoký tlak z kávy získava všetko. Odpad je totiž prekvapivo suchý.
 • Súčasťou sú čistiace tablety a filter na vodu
 • Zásobník na odkvapkávanú vodu prezrádza, že je plný indikátorom na displeji, ale aj oranžovými vystúpenými bodmi, ktoré sa začnú objavovať ako varovný signál.
 • Vo vnútri medzi nastaveniami je aj report. Vidíte presne, koľko káv akého typu ste si spravili. Prípadne koľko ich spravili zamestnanci, či  deti v tajnosti počas rodičovskej neprítomnosti. Zoznam je precízny, spolu, aj podľa konkrétnej receptúry. Z určitého uhla pohľadu je to bonzák.

Môže byť ešte lepšie:

 • Odpojenie z elektriny si bude neskôr žiadať opätovne nastaviť dátum a čas.
 • Zásobník odpadu na oficiálnych materiáloch uvádza maximálnu kapacitu 9 káv. Reálne však pojme odpad z o niečo viac pripravených nápojov.
 • Zásobník na zrnkovú kávu nie je odnímateľný. Čisto teoreticky, ak nasypete omylom niečo iné ako kávu, prípadne niečo drobné neželané vám dnu spadne, bude zrejme nutné nakláňať celý prístroj (robte niečo také len bez zásobníka vody a odpadu)

Hodnotenie

Teší ponuka, s ktorou sa prezentuje a ktorú je vidieť aj vizuálne. Zvláda dva nápoje a hlavu s tryskami si jednoducho posuniete podľa toho, či máte poháre na latte alebo na nízku kávu. Vo všeobecnosti je považovaný za najlepší mlynček ten keramický. Evidence Plus EA894T10 Titan ho nemá, čo možno niektorí hneď pri filtrovaní výrobkov zavrhnú ako nedostatok. Je to len vec preferencií. V našom prípade je kónický oceľový mlynček jednoducho to, čo plní svoju prácu a viac nemusíme mlynček ako taký riešiť.

Pôsobí a púta pozornosť už na prvý pohľad. Najmä v zapnutom stave, kedy vyniká celý vysvietený displej. Ponúka viacero druhov nápojov a tak sa stáva predmetom komunikácie medzi domácimi a návštevou, prípadne jedným z míľnikov pri ochutnávaní gastronómie a ponuky „návštevy“. V rámci kancelárie vie byť nepochybne ocenený najmä pre variáciu ponuky. Nežiada si rozsiahle údržby a mnohé veci zvláda sám. Používateľa nečaká žiadne pravidelné a rozsiahle čistenie. Pozornosť si žiadajú len trysky a dopĺňanie potrebných zložiek. Má veľmi jednoduchú obsluhu a veľmi jednoduchú údržbu. Všetko potrebné a nevyhnutné si prístroj vypýta sám.

Dalo by sa tiež zhodnotiť, že môže byť vhodný:

 • Pre uponáhľaných ľudí, ktorí viac nestíhajú ako stíhajú
 • Pre ľudí, ktorí majú radi kávu a tento nápoj má u nich svoju dôležitosť. Ale aj pre ľudí, ktorí viac majú radi mliečne nápoje, než klasickú kávu, no príprava sa im zdala doteraz náročná a zdĺhavá
 • Početné pracovné kolektívy, kde nikto nechce byť tým, komu zasvieti kontrolka a nechce sa zdržiavať čistením a údržbou
 • Pre ľudí s obavami na náročnosť obsluhy a údržby
 • Pre tých, ktorí majú radšej výkonnejšie prístroje, ako slabšie varianty, či osekané funkcie.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu