Hruška Saphira, stĺpovitá chutná zelenožltá hruška z tých neskorých

Klasické hrušky sú úplne bežným tipom ovocia v našich končinách, ale vedeli ste, že poznáme aj iné zaujímavé druhy hrušiek? Jedným z nich je aj hruška Saphira, je to tzv. stĺpovitý typ stromčeka, ktorý má štíhly tvar a krásne plody. Saphira potrebuje opeľovača, ktorým môže byť aj celkom iný druh, alebo v prípade stromu typu „DUO“ je táto starosť vyriešená.

Hruška saphira
foto: ilustračná snímka príbuznej hrušky

Plody

Plody sú stredne veľké, zelené a keď úplne dozrejú, majú krásnu zlato-žltú farbu. Majú stredne veľký tvar. Dužina je biela, sladučká a šťavnatá. Odroda SAPHIRA sa vyznačuje pravidelnou bohatou rodivosťou, vhodným opeľovačom je akákoľvek iná hruška. Dozrievajú približne v polovici Septembra. Plody môžeme uskladňovať až do Januára.

Na pestovanie je vhodná nádoba na terase, balkóne prípadne pestovanie v menšej záhradke. Strom rastie pomaly a môže dorásť až do výšky dvoch – troch metrov. Stromy tejto hrušky sa nemusia strihať. Nie sú náchylné na choroby ani škodcov.

Okrem svojho úžitku v podobe plodov, plnia aj funkciu estetickú, najmä v čase kvitnutia sú krásne.

Pestovanie hrušky Saphira

Tento tip hrušky je nenáročný na pestovanie. Najvhodnejším obdobím na výsadbu je jeseň, môžu sa však sadiť aj na jar. Potrebujú dostatok svetla a slnka, aby plody pekne dozreli. Najvhodnejšia je piesočnatá, hlinitá pôda, ktorá je bohatá na výživu. Prihnojujeme ich na jar, ale pokiaľ ich máme v nádobách či veľkých kvetináčoch, prihnojujeme ich každý mesiac od jeho kvitnutia až po samotný zber.

V predaji aj ako DUO

V každom lepšom záhradkárstve si môžete odrodu Saphira zakúpiť. Najčastejšie sa predávajú stromčeky vo výške približne 120 – 160 cm.  Cena sa pohybuje okolo 15 – 25 eur za kus. Na trhu je aj strom DUO Saphira + Decora na zahradnici.sk, ktorý je v podstate dvoma druhmi na jednom strome. Pre tých, ktorí majú radi rarity v záhradách, je zaujímavý strom v čase rodivosti, kedy Zelenožlté plody neskorej hrušky Saphira začínajú postupne naberať zrelosť v čase zberu červenej hrušky Decora. Decora je českou odrodou odolnej a nenáročnej hrušky s typickým červeným líčkom, alebo červenou časťou hrušky prevažne na slnkom osvetlenej časti plodu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu