Marhuľa ananásová (Šalach Ananasnyj), v Čechách ako meruňka biela

Arménskou odolnou odrodou marhulí, ktoré je možné pestovať aj v okrajových oblastiach Slovenska, kde sa bežne marhuliam darí s ťažkosťami, je zaujímavá marhuľa ananásová. V podstate ide o moderného potomka staroarménskej marhule. Na Slovensku sa objavuje najčastejšie Šalach Ananasnyj, v rusky hovoriacich krajinách najznámejší zástupca druhu známeho ako marhuľa ananásová. Na jednej strane toto pomenovanie vychádza z jasnej žltej farby, ale tiež z arómy pripomínajúcej ananás. Strom, ktorý rodí stredné až veľké plody má niekoľko dôležitých vlastností, pre ktoré je oň záujem v posledných rokoch medzi pestovateľmi so záujmom o trochu exotiky, aj noviniek.

Salach marhula ananasova

foto: azhaemvsadu.ru

Marhuľa ananásová a jej vlastnosti

Ananásová marhuľa má tri kultivary. Shalakh (Šalach), Tsyurupinsky a stĺpovitý. Na Slovensko sa dostáva najmä prvý menovaný, ktorý je aj vo svete najviac rozšírený. Šalach Ananasnyj má uvádzaný pôvod v Arménsku, podobne ako niekoľko zvyšných odolných marhulí. Charakteristické sú svojimi žltými plodmi, s jemným červeným rumencom na slnečnej strane plodu. Ide o skorý veľkoplodý druh marhule dozrievajúce v polovicu júla. Sama má nižšiu úrodu, je preto vhodné mať pre ňu opeľovača. Tento druh je známy aj v Poľsku, Česku a Nemecku. V niektorých krajinách sa nazýva aj ako „biela marhuľa“. Všade má imidž odolnej a chutnej marhule, ktorá šetrí starosti s hubovými chorobami.

Strom dosahuje výšku 5 metrov a je známy svojimi veľkými a hustými listami. Rodivosť má už 3 – 4 roky po výsadbe. Plody sú označované za veľmi

Zo skúseností ruských pestovateľov je dobré spomenúť, že kým má dobré vlastnosti odolnosti voči mrazom, môže mať zníženú schopnosť voči chorobám oproti ostatným arménskym druhom, alebo druhom vychádzajúcim z arménskeho základu. Neodporúča sa ťahať strom do príliš veľkej výšky. Znižuje sa rodivosť. Z dospelého stromu je možné získať až 150 kilogramov plodov. Niet divu, že sa v Rusku, Arménsku, Turecku, aj v iných krajinách používa vo veľkých sadoch na priemyselnú produkciu. Plody však dlho nevydržia, preto sa oberajú pred dozretím a nie sú vyvážané na veľké vzdialenosti.

Na Slovensku je momentálne tento druh v predaji na stránkach: https://tutifruti.sk/kostkoviny-kontajner/marhue-kontajner kde je vyzdvihnutých niekoľko zásadných vlastností a odolností. (predajca môže mať ponuku ako sezónnu)


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu