Slivka Sharky’s Plum® Red Nose má neuveriteľné a veľké plody

Sú druhy ovocia, ktoré vo vašej záhrade potešia vašu rodinu, no aj druhy, ktorými šokujete svoje okolie. Slivka, ktorej celý názov znie Sharky’s Plum® Red Nose je práve príklad ovocia, ktorým nepochybne budete šokovať. Rodí neuveriteľne veľké chutné plody a samotná odroda nesie originálny názov vzhľadom na tvar plodov. Autorom šľachtiteľom v izraelskom záhradníctve Ben Dor zrejme pripomínali červený nos a tak ju aj pomenovali. Pravdou však je, že táto stále ešte novinka (začala prichádzať postupne zo zahraničia v roku 2017) na našom trhu je jedinečná a tým pádom aj púta pozornosť slovenských záhradkárov, ktorí radi skúšajú nové a netradičné veci.

Red Nose Slivky

Nazýva sa Red Nose – červený nos, čím naozaj pre bežne žltý plod je červený konček ako svietiaci nos. Používa sa všeobecný názov Žraločí zub, hoci v názve sa nespomína žiaden zub. Neboli by sme ale ďaleko od pravdy. Sharky je skutočnosti pomenovaním „rodiny“ sliviek, ktoré majú rovnaký tvar, ale líšia sa sfarbením. Na európskom trhu v štátoch na okolí sa objavujú v predaji varianty BLACK (čierna, alebo skôr tmavomodrá) a RED NOSE (červený nos, o ktorej je teraz reč). Vo svojom rodisku je však známych ešte niekoľko druhov, napríklad Delfín, Yellow Galit, Zigallow, Early Galit a ďalšie.

Red Nose – červený nos a jeho vlastnosti

Slivka Red Nose je určite jedinečná svojimi plodmi. Je klasickou slivkou, no plody už klasické nie sú. Veľké 8 centimetrov dlhé a až 5 centimetrov široké, majú zväčša žlté sfarbenie s červeným končekom predĺženého spodného konca plodu. Sfarbenie sa môže mierou prestupu červenej líšiť a môže prechádzať aj viac do tela plodu.

Red Nose slivka žraločí zub

  • Ako rastlina nepotrebuje žiadne extrémne nároky. Je klasickou slivkou, čiže nenáročnou na pH (hoci za ideálnu sa považuje pH 6,2 až 6,7), vyžadujúcou slnečnú polohu na chránenom mieste pred silným vetrom.
  • Považuje sa za plne mrazuvzdornú, napriek svojmu rodisku. Pestovatelia na Ukrajine s ňou už majú skúsenosti a v tomto smere plní očakávania zhodné s očakávaniami slovenských pestovateľov.
  • Nevyhnutné je venovať jej starostlivosť v rámci strihov, aké sú typické pre slivky.
  • Veľkosť, ktorá je pre tento strom typická je 3 metre.
  • Kontajnerová rastlina sa môže vysádzať kedykoľvek počas roka mimo zamrznuté mesiace.
  • Plody zberáme v auguste a majú široké možnosti využitia.
  • Je samoopelivá, no pestovať dve znamená získať bohatšiu úrodu.

Plody sú skrátka atraktívne a zaujímavé

Pohľad na jej plody je zaujímavý. Na prvý pohľad pôsobí, že ide o celkom nový neznámy druh exotického ovocia a týmto je možné aj zaujať okolie. Chuťovo je podobná na bežné slivky, chce to len dozrieť do plnej zrelosti. Dobre sa krájajú a využitie majú najmä v dekoračnej – vizuálne atraktívnej gastronómii, v koktailoch, na ozdobenie pohárov, na výrobu džemov, lekvárov, kompótov. Samozrejme, ako chutné sladké ovocie je použiteľná slivka aj na priamu konzumáciu.

Na Slovensku výrazne obmedzené zásoby

Na Slovensku nie je táto odroda bežne v predaji, prípadne sa pohybuje v drahých cenových reláciách. Je atraktívna a preto aj my k nej pristupujeme so záujmom o všetky podrobnosti. Je zaujímavým spestrením záhrad. V ponuke ju aktuálne má predajca zahradnici.sk – slivku Červený nos majú v ponuke za priaznivú cenu okolo 20 EUR.

 Red Nose slivka žraločí zub

Viac podrobností na:  https://www.zahradnici.sk/

Niečo o pôvode

Šlachtiteľ tejto odrody sídli na severe Izraela, neďaleko mesta Gadot. Špecializujú sa už viac ako storočie na pestovanie, produkciu a šľachtenie rôznych druhov ovocia, vo výraznej miere sliviek. Na svedomí majú mnoho zaujímavých druhov. Zdroj: http://www.bendorfruits.com/shark-teeth-plums.html

Na Slovensku si kúpite túto slivku na stránkach zahradnici.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu