Kumquat, novodobá exotika: citrusové ovocie aj u nás doma

Mnohí z nás už toto citrusové ovocie poznajú. Čoraz viac sa napríklad aj taký kumquat stáva viac známejším pojmom, napríklad v rámci gastronomických špecialít a zdobenia nápojov. V dnešnom modernom svete nie je nič neobvyklé na tom, že sa obchody prehýbajú aj rôznym exotickým ovocím, ktoré obvykle nerastie na našich stromoch a kríkoch.

 Citrusové ovocie kumquat a pestovanie

Čo vlastne sú kumquaty?

Kumquat (kumkvat) je citrusové ovocie, veľmi podobné pomaranču, len menšie. Je v priemere okolo 2-4 centimetre dlhý. Tento miniatúrny pomaranč patrí medzi najmenšie citrusové plody a má sýto oranžovú farbu. Jeho chuť je zaujímavým mixom pomarančov, citrónov a grepov. Zaujímavé je to, že okrem plodu je jedlá aj šupka. Ak budete mať tú možnosť, určite ho ochutnajte. Je vhodný aj na prípravu lekvárov, sirupu alebo aj likéru. Pochádza z východnej Číny. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, horčíka, draslíka a vápnika. Na skok od kumquata máme v podobnosti limequat, ktorý má bližšie k limetkám.

Kumquat ´Fortunella Margarita´

Tento malý stromček s citrusovým ovocím si môžete zakúpiť v každom lepšom záhradnom centre. Obvykle sú 120-160 centimetrov vysoké. Ich cena sa pohybuje okolo 25-30 eur. Na zahradnici.sk ich majú v ponuke vo výške 120 – 140 cm v kontajneroch. Príjemná investícia, čo poviete?

Ako pestovať kumquat?

Ak ho budete správne pestovať, odvďačí sa vám krásnymi chutnými plodmi, ktoré môžete okamžite konzumovať. Pár dní vydržia len tak vonku na stole. Ak si ich chcete udržať viac dní v čerstvom stave, stačí ich dať do chladničky, kde vydržia aj 2-3 týždne. Ak máte radi sušené ovocie, môžu sa aj sušiť prípadne zamraziť a vytiahnuť ich v zime, keď je ovocia pomenej.

Pestovanie nie je príliš náročné. Toto citrusové ovocie má rado slnko a teplo a teda skoro pol roka môžete mať stromček vonku na dvore či balkóne. V zimných mesiacoch ho treba uskladniť vnútri. Vyvarujte sa však blízkosti vykurovacieho telesa, mohol by vyschnúť. Miestnosť sa snažte vetrať.

Citrusové ovocie kumquat a pestovanie

V chladnejších oblastiach Slovenska sa odporúča pestovať celoročne v skleníku. Citrusy si potrpia na väčšie množstvo vody a teda dbáme na ich polievanie. Pozor však, v črepníku by nemala stáť voda. Plody zbierame, keď sú pekne dozreté a majú krásnu oranžovkastú farbu.

Prihnojovanie je dôležité a veľmi prospieva celkovej kondícii rastliny, jej vzhľadu, ovplyvňuje tiež kvitnutie a tvorbu plodov. Používame hnojivá vhodné pre citrusy.

Po zbere plodov, môžete niektoré vetvičky odrezať, hlavne tie staršie konáriky. Ideálne je ho presádzať aj každé dva roky.

Výborný džem z kumquatov

Tak ako aj pri výrobe džemov a lekvárov z iného ovocia, tak sa dá aj z kumquatov uvariť táto vynikajúca pochutina. Jeho príprava je náročnejšia na čas, je to tá tzv. „piplavá robota“.

Po pozbieraní plodov ich umyjeme, rozkrojíme na polovice a teraz tá piplavá časť… Vyberáme kôstky, pôjde to rýchlejšie ak ich stlačíte, kôstky by mali vyskočiť. Následne si kumquaty nakrájame na menšie kúsky. Na noc sa odporúča ponoriť ich do vody s cukrom, môžete pridať aj pomarančovú šťavu, budú ešte chutnejšie. Je dobré ich mať na chladnom mieste. Na druhý deň ich prelejeme do hrnca a varíme, môžeme pridať aj škoricu. Varíme podľa hustoty, ak chceme hustejší džem, varíme ho dlhšie ako redší lekvár. Prelejeme do pohárov a poriadne uzavrieme. Necháme vychladnúť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu