Pestovanie citrusových plodov na Slovensku nie je bežnou záležitosťou outdoorových podmienok, aké u nás panujú. V skleníkoch a v zimných záhradách v interiéri sa neraz aj medzi našimi pestovateľmi objaví nejaký ten úspešný počin, vlastné vypestované citróny, či pomaranče. Pre bežné izbové podmienky sú už dlhodobo zaujímavé rôzne odrody drobných mandarínok, ktoré nám poslúžia ako okrasná rastlina, bonsaj, ale aj ako zdroj domáceho vitamínu C. Nie je celkom bežné, že si sami z vlastného stromu odtrhnete mandarínky a ponúknete nimi návštevu.
Najvýraznejší zástupca mandarínok zo supermarketov a rôznych dostupných ponúk predajcov, je mandarínka kalamondín / calamondin, alebo latinsky citrus mitis, prípadne citrus madulensis.
Dostupná je v rôznych veľkostiach. Najčastejšie vo výške rastliny 45 centimetrov a viac. Oplýva hustými listami tmavozelenej farby, ktoré sú pomerne odolné na všakovaké choroby iných izbových rastlín. Rastlinka pôsobí pevne, hoci má pomerne mäkké drevo. V strede jari, prípadne počas júna sa na rastline objavujú kvety s jemnou arómou. Z nich postupne vyrastajú malé plody, ktoré nedosahujú výraznejšiu veľkosť, ale skôr získajú svoje dekoračné rozmery.
Vyžaduje:
Ako bonsai s dobrým základom tvoreným dostatočne hlbokou zeminou poteší majiteľa kvitnutím, aj úrodou. Tú je dobré kontrolovať. Pri väčšom výskyte plodov nezaškodí vybrať len konkrétne, ideálne pre rastlinu rovnomerne rozmiestnené. Neponechávajte ich teda len na určitých konároch. Pestovanie tohto druhu mandarínky sa však vo všeobecnosti nijako nelíši od iných citrusov podobného vzrastu.
Bežne komerčne známe predávané odrody mandarínok sú len jedny z mála, ktoré vynikajú vyšším obsahom cukru. Mnoho druhov, najmä azda všetky okrasné, sú známe pre vysoký obsah vitamínu C, ale tiež tým pádom kyslou chuťou. Na bežnú konzumáciu tak nie sú, podobne ako je nemožné očakávať pri všetkých druhoch ľahkú deliteľnosť plodov od seba. Calamondin nie je na tom najhoršie, hoci je zástupcom veľmi drobných plodov veľkých max 4 centimetre. Nie je nutné čakať, kým dorastú viac. To je častou chybou neskúsených pestovateľov. Príliš dlho ponechané plody majú odumretú stonku a plod vplyvom nízkej vlhkosti môže zoschnúť a získať tvrdú šupku.
Využitie plody predsa len majú. Môžete ich používať do nápojov, ako dekoráciu, ochucovadlo, na spôsob citróna, čiže do nápojov, do čajov, do koktailov a ochutení stolovej vody. Rovnako tak má využitie v zmesiach kandizovaného ovocia, v džemoch, lekvároch, mixoch štiav opäť ako náhrada za citrón, niekedy aj za kyselinu citrónovú. Poslúži ako funkčná dekorácia pri pokrmoch z rýb, alebo na viacero druhov pečenia, kde vieme mäsu dodať jednak citrusovú arómu, aj príchuť. Používame pritom krájané, ale pokojne aj celé plody. Niektorí pestovatelia ich zavárajú v celku v sladkom náleve.
POZNÁMKA: ak chováte papagája, alebo andulky, stromček mandarínky ich môže lákať práve na plody. Ak máte jediný plod a tešíte sa na moment, keď ho ochutnáte, andulky, či papagáje veľmi do jeho blízkosti nepúšťajte.
Jej pôvod je na Filipínach alebo v Číne. Viacero zdrojov sa v tomto zhodnúť nevie, čo môže byť do určitej miery ovplyvnené aj tým, že je v Číne mimoriadne obľúbená, rovnako v Japonsku a ďalších krajinách Ázie. V teplejších lokalitách ju používajú ako interiérovú dekoráciu, dekoráciu záhrad, vstupov do záhrad, parkov, do kancelárií a do reprezentatívnych priestorov, rodinných centier, reštaurácií a podobne.
Nie celkom náročná rastlinka, alebo presnejšie krík dorastajúci do stromu vysokého presahujúc výšku jedného metra pri dobrých podmienkach (aj viac), nežiada veľa. Počas pomalého rastu chce len dostatok priestoru, dobrú pôdu, hnojenie, slnečné miesto a ak vyrastá v slovenských podmienkach v interiéri, môže neskôr potrebovať oporu. Alebo záruku, že sa strom neocitne vo vetre, k čomu rastom v interiéri nie je stavaný. Stromy, ktoré by rástli vo voľnej prírode vystavené vetru bežne, majú silnejšie a pružnejšie drevo.
V supermarketoch rozšírená, hoci nepatrí medzi lacné okrasné dreviny, je kalamondín / calamondin. Na štítkoch bude najčastejšie uvedená tá cudzojazyčná pôvodná verzia, ak nie jednotné označenie druhu v latinčine, ktoré znie „citrus“. Predajcovia, ktorí predávajú mandarínku pod druhovým označením „citrus“ odrádzajú neskúsených pestovateľov, ak hľadajú mandarínku a nechcú pestovať grepfruity, ktoré sme si zvykli nazývať citrusmi.
Ich cena sa pohybuje okolo 13 až 15 EUR. Predajcovia ich zvyknú strihať tak, aby dosiahli skladovateľný tvar, alebo pekný guľovitý var koruny. I tak je vhodnejšie, ak zvolíte takú rastlinu, ktorú výrazne nepoznačil strih v sladoch, ktoré rastliny pripravovali na presuny a predaj. Máte predpoklad rastliny, ktorej potrebné úpravy spravíte až vy, len čo povyrastú jej kľúčové vetvy.
V obchodoch sa objavujú často s plodmi, ktoré vykvitli a dozreli v podmienkach pestovateľských záhradníctiev. Rastlina tak môže mať otočené obdobie kvitnutia a rodenia. Rastliny kúpené počas marca môžu mať v sebe zakódované obdobie prirovnateľné napríklad k augustu. Žiaden strach. Rastlina bude potrebovať len dostatok živín, vhodnú pôdu a spamätá sa prirodzene. Platí však, že čím viac plodov rastlinka má, tým viac vyčerpaná môže byť a tým väčšiu spotrebu živín a vody má. Ak plody preriedite, alebo odstránite, posilníte tak vývoj rastliny, jej dreva a lístkov. Najmä na začiatok, ak nejde o vašu úrodu, ale úrodu záhradníctva, je dobré rastline pomôcť zvykať si na nové prostredie bez záťaže navyše.
Pravdou je tiež fakt, že rôzni škodcovia, choroby a nedostatky pred predajom môžu ovplyvniť zdravie rastliny, čo namiesto radosti prináša skôr komplikácie a sklamanie. Jar je preto dobrá na nákup, ale aj kontrolu koreňového systému, pokiaľ rastlinu bez plodov presádzate do väčšieho kvetináča do dobrej novej zeminy bohatej na humus.
0 komentárov