Hodnotenie: vyskúšali sme tlakový hrniec CLIPSOMINUT‘ DUO od Tefal

Tlakových hrncov je v ponuke predajcov do februára 2020 naozaj mnoho. My sa od januára zoznamujeme s modelom CLIPSOMINUT‘ DUO, ktorý nie je ešte tak dlho na trhu. uvádzaný môže byť aj pod produktovým číslom P46051. Na prvý pohľad zaujme svojim vzhľadom. Atraktívny je pre modernú kuchyňu a náročného používateľa. Napríklad toho, kto siahne po pekných veciach, ak majú tvoriť súčasť jeho kuchyne. Hrnce nie vždy prezentujeme okato aj ostatným. Na prvý pohľad sa CLIPSOMINUT‘ DUO javí ako elektrický spotrebič, no je len netradičným vzhľadom obohatený klasický hrniec. Presnejšie tlakový hrniec, alebo bežný hrniec. Ako sa vám práve hodí.

Tefal CLipso tlakový hrniec

Prvé dojmy po rozbalení

Škatuľa, ktorá ukrýva tlakový hrniec CLIPSOMINUT‘ DUO je pevná a aj vnútorné uloženie napovedá, že by sme s ním mali zaobchádzať opatrne. Aspoň to bol prvý dojem. Reálne je však pevné uloženie skôr dôsledkom snahy výrobcu zaistiť nepohybovanie sa vnútra v škatuli. Materiály, z ktorých je vyrobený, by sa zrejme nepoškodili ani po páde škatule na zem. Vrch má diely z plastu, no spodný diel toho zvládne určite dosť. Prakticky ide o hrniec zložený z dvoch dielov a prídavku. Spodný diel je najťažší. Hrniec je viditeľne iný než klasický hrniec, akých máme v kuchyni viacero. Spodok vystavovaný ohňu, halogénu, indukcii alebo elektrickému sporáku, je veľmi podobný na nedávno spomínané panvice radu Everest.

TEFAL CLIPSOMINUT' DUO

Opäť je viditeľná sériová výroba, vlastné číslo a precíznosť. Hrdé označenie francúzskeho výrobku. Hrniec má byť vyrobený z hliníka, kým vnútro z titánu s využitím minerálov. Opäť sa tým ponáša na rad Everest, a podobný je tým pádom aj na dotyk. Nepriľnavý povrch je cítiť pod prstami na prvé ohmatanie. Viečko je tvorené dielom z lesklého kovového materiálu s plastovými prvkami. Kľúčová je rúčka, ktorá je vyklápacia. To má svoju funkciu a teda aj dôvod.

TEFAL CLIPSOMINUT' DUO

Súčasťou balenia je košík z nerezovej ocele, ktorý má slúžiť na dusenie zeleniny. Ak nájde využitie, určite mu nájdete aj iný osud, ako len určenie výhradne pre zeleninu. Najmä ak ide o tlakový hrniec, azda ani netreba pripomínať, k čomu všetkému ho možno ešte použiť.

Funkcia tlakového hrnca

Hrniec má dve úrovne tlakového varenia, alebo možnosť varenia bez tlaku v podobe klasického hrnca, či inak povedané „otvoreného“ varenia. Tlakové varenie pritom nepredstavuje žiadne namáhavé riešenie zaklápania, silové uťahovanie, či otáčanie viečka do vnútra. Len sa zaklapne vrchný diel medzi dve vyčnievajúce rúčky na spodnom diely. Akonáhle viečko sedí na svojom mieste, len zaklapnete vyklopenú rúčku a začne sa otáčať celý vrchný diel tak, aby zapadol do kovových výrezov.

TEFAL CLIPSOMINUT' DUO

Fotografia: na snímke vidieť, že vyklopená rúčka drží aj výpust ďalej. Po zaklopení sa začne vrch otáčať až sa výpust priblíži celkom  bielemu dielu až takmer nadoraz.

Nastane zaistenie, ktoré sa zatiaľ nepodobá na nič iné, čo by sme dosiaľ v kuchyni mali. Aj preto sa zrejme pri prvom skúšaní budete s touto funkciou hrať. Vyklápanie a zaklápanie rúčky, ktorú slúži na uchopenie, je zároveň otváracím prvkom, ak viečko nie je pod tlakom. Rúčka je po zaklopením znakom toho, že nádoba je zaistená a v pohotovosti bude 5 poistiek. Azda na každom materiály sa dozviete, že jeho hlavnou prednosťou je funkcia, s ktorou prichádza tento model ako prvý. Ide o 2 v 1 tlakové aj pomalé varenie a dusenie

Varenie ako také

Varenie v hrnci CLIPSOMINUT‘ DUO neprináša žiadnu veľkú revolúciu. Stále ste to vy, čo musí pri hrnci stáť, suroviny nakrájať, pripraviť. Nemožno teda čakať žiaden zásadný zázrak… aj keď… materiál využitý pri výrobe je titán s minerálnou prímesou, čoho výsledkom je niekoľko lepších vlastností. V rámci vodivosti tepla, ale aj jeho šírenia a udržania. To znamená, že určité odlišnosti od iných hrncov uvidíte. Tá podobnosť s radom panvíc Everest je tu evidentná. Je vidieť, že výrobca chcel rovnaké výhody priniesť aj do iných výrobkov. Aj tu teda možno povedať, že zámerne priniesol riad, ktorý by mal vydržať viacero rokov.

Zlepšené vlastnosti vodivosti a šírenia tepla prinášajú aj jednu zásadnú informáciu. Jedlá môžu byť uvarené rýchlejšie a rovnomernejšie. Určitý podiel na pohodlí môže mať nepriľnavosť, kedy pozabudnutie miešania nemá znamenať prihorenú mrkvu. Tým potom náznak pachute, či arómy. Nepriľnavosť má aj tú výhodu, že varenie pod tlakom je varením bez miešania. V tejto chvíli si spomínam na náš starší tlakový hrniec, ktorý má síce 30 rokov a je stále spoľahlivý, no rovnako tak aj tradícia pripáleného obsahu na dne.

Rýchle a pohodlné varenie je fajn. Je však dobré si prvé varenia otestovať, sledovať, aby nakoniec nebola polievka, či zelenina pri otvorenom varení prevarená. Pôvodná hodinka môže byť v tomto prípade totiž menej. Varenie pod tlakom je stále klasickým varením v tlakovom hrnci, kde využijeme vlastnosti dvoch tlakových úrovní. Výpust je podobný, aký sme už videli na All in pot, hoci v tomto prípade je viac vo svetlých farbách a s hutnejším telom. Keďže je z plastu, je ho možné aktivovať aj prstami s opatrnosťou pred horúcou parou, alebo čímkoľvek poruke.

Zaobchádzanie

Vnútro má byť výrazné odolné. Zdá sa, že je takéto materiálové vyhotovenie momentálne v Tefale trendom. Nič proti. Ak zvláda rôzne varešky, žufanky, naberačky bez vážnejších následkov, alebo zmienok, je určite výhodou. Napriek tomu by som neodporúčal siahať veľmi do vnútra priveľmi tvrdými nástrojmi, nech si hrniec uchováva svoje vlastnosti čo najdlhšie. Pri väčšine úkonov a práce si stačí používateľ s jedinou rukou. Zatvárať aj otvárať veko sa dá ľahko pomocou pár prstov. Prenášanie je však vhodnejšie v oboch rukách. Predsa len sú to dve ušká, ktoré hrniec má a tie majú svoj účel.

TEFAL CLIPSOMINUT' DUO

Umývanie je jednoduché. Stačí teplá voda pre tú najjednoduchšiu očistu. Opláchnutie a prejdenie trochou saponátu zmyje nečistoty. Aj priveľmi zaschnuté omáčky a guláše sa dajú ľahko rozmočiť a opláchnuť. Nie je nutné drhnutie, ani žiaden zásadný proces. Do umývačky však tento hrniec nepatrí. Do našej by sa ani nevmestil, no ani podľa oficiálnych informácií tam nie je určený.

Niekoľko postrehov a detailov:

  • 10 rokov opraviteľnosťMinimum miest, kde je možné niečo pokaziť. Výrobca však i tak ponúka 10 rokov záruku na dostupnosť náhradných dielov. Výpustný ventil je napríklad z plastu. Na prvý pohľad odolného, pevného. Uvidíme, čo bude o 10 rokov.
  • Veľmi pekný dizajn a materiálové riešenie, kombinácia tvrdého plastu a kovu.
  • Nepriľnavý povrch vnútornej časti, ale aj celý materiál hrncovej časti.
  • Vo vnútri je ryska, výrazná vo svetlých farbách na čiernom povrchu
  • Francúzska výroba je určitým plusom. Tefal sa ňou pýši. Opäť ide o sériovo vyrábaný výrobok pri ktorom majú presný prehľad o tom, kde sa ktorý kus predá, kam putuje a pod.

TEFAL CLIPSOMINUT' DUO

Na pohľad pekný, odolný pomocník do kuchyne zvládne tlakové varenie aj klasický hrncový otvorený režim. Manipulácia s ním je jednoduchá, nič zásadné sa používateľ nemusí učiť. Občas si zaslúži kontrolu vnútorný gumový lem, kvôli zachyteniu nečistôt z potravín, alebo pre jeho správne vysušenie po umytí. Celý hrniec neobsahuje žiadnu elektroniku, displeje, elektrické prípojky, čiže v našom prípade ide po nejakom čase opäť o klasický hrniec pre sporák. Tento konkrétny je určený na všetky typy, ktoré bežne používame. Na oheň pokladáte hrniec, ktorý už na prvý pohľad aj dotyk vydrží veľa. Teplo si drží a nepustí. Preto aj pozor pri dôvere a nedôvere v to, či už vychladol, alebo nie.

  • Stránky produktu na oficiálnych stránkach nájdete na tefal.sk
  • Používané číslo produktu na škatuli: P46051

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu